Leżaki ogrodowe różnią się między sobą konstrukcją, materiałem wykonania, wymiarami, a także funkcjami i akcesoriami. Meble z tej kategorii można podzielić przede wszystkim na leżanki ogrodowe oraz klasyczne leżaki składane. Dokładniejszy podział pozwala wyróżnić:
- leżaki grawitacyjne z prostą regulacją pozycji,
- leżaki z kółkami transportowymi,
- leżaki z daszkiem przeciwsłonecznym,
- leżaki wieloosobowe (zwykle dwuosobowe leżaki ogrodowe),
- leżaki składane (najczęściej z podłokietnikami),
- leżaki ekskluzywne – mogą to być rozkładane leżaki ogrodowe lub meble bez takiej regulacji,
- leżaki bujane ogrodowe.
Wybierając produkt z kategorii leżaki ogrodowe, musisz zastanowić się zatem w pierwszej kolejności, czy zależy Ci na eleganckim i trwałym meblu ogrodowym czy na przenośnym wygodnym leżaku, który zabierzesz ze sobą na działkę i na plażę. Mało który model sprawdzi się bowiem w obu rolach.
Ranking leżaków ogrodowych:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kompletów mebli ogrodowych
- ranking sof ogrodowych
- ranking grillów ogrodowych
- ranking parasoli ogrodowych
- ranking huśtawek ogrodowych
Leżak drewniany, metalowy czy plastikowy?
Wybierając leżak ogrodowy, z którego będziesz korzystać na co dzień, musisz poświęcić dużo uwagi na odpowiedni dobór materiału, z jakiego mebel ogrodowy został wykonany. Zasadniczo masz przed sobą trzy opcje: drewniane leżaki ogrodowe, metalowe leżaki ogrodowe oraz plastikowe leżaki ogrodowe, w tym leżaki ogrodowe technorattanowe. Jakie są ich wady i zalety?
Na początek weźmy pod lupę leżak ogrodowy drewniany. Taki mebel jest klasyczny i ponadczasowy. Świetnie prezentuje się w każdym ogrodzie. Jest też stabilny i wytrzymały. Jego wadą może być natomiast wyższa cena, dosyć duża waga oraz konieczność regularnej pielęgnacji – impregnowania czy malowania. Mniejszej atencji wymagają leżaki drewniane z gatunków drewna egzotycznego, jednak te są także droższe. Warto wspomnieć, że drewno nie nagrzewa się od słońca tak intensywnie, jak chociażby metal. Mimo to, również drewniane leżaki ogrodowe warto trzymać w cieniu, a także chronić przed deszczem i wilgocią.
Klasyczne leżaki składane to najczęściej leżaki z metalu – ze stalową lub aluminiową konstrukcją, przy czym ta aluminiowa będzie lżejsza, a ta stalowa bardziej wytrzymała. W takich modelach metalowa jest jedynie regulowana rama, natomiast siedzisko produkowane jest z tkaniny. Leżanki tego typu są dosyć wygodne. Ich ceny także nie powinny zwalać z nóg, choć wiele zależy od designu i marki produktu. Wadą metalowych leżaków jest fakt, że mocno nagrzewają się na słońcu, a zaletą to, że nie wymagają takiej pielęgnacji jak drewno – trzeba jednak chronić je przed korozją.
Największą popularnością cieszą się dzisiaj nowoczesne leżaki ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego – technorattanu. Jest to materiał, który łączy zalety tworzyw z klasycznym wyglądem naturalnej plecionki. Technorattan jest wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, łatwy w czyszczeniu i niewymagający pielęgnacji. Jego cena idzie w parze z jakością, dlatego wybierając leżak w najniższej cenie, nie należy spodziewać się, że zachowa nienaganny wygląd na lata.
Jak wybrać leżak ogrodowy?
Wybór leżaków ogrodowych jest naprawdę duży, dlatego zakup leżaka ogrodowego warto dobrze przemyśleć. Odpowiednio dobrany mebel ogrodowy pozwoli wygodnie wypoczywać na świeżym powietrzu, czytać książki, pić zimne napoje czy po prostu się opalać. Leżaki ogrodowe świetnie dopełniają komplety mebli ogrodowych, ale mogą służyć też jako wygodna leżanka ogrodowa, na której da się drzemać w ciągu dnia. Jak więc wybrać leżak idealny?
Poza materiałem wykonania takiego mebla ogrodowego, pod uwagę należy wziąć także oferowane przez dany model funkcje. Większość leżaków rozkłada się, dzięki czemu leżak zastępuje krzesło ogrodowe i hamak ogrodowy – można na nim siedzieć i leżeć. Istnieją jednak również leżaki ogrodowe nierozkładane. To najczęściej eleganckie meble, które oferują użytkownikowi stałą pozycję półleżącą.
A kiedy warto wybrać leżak, który ma nie tylko regulowane położenie oparcia, ale również opcję składania do kompaktowych rozmiarów? Taka funkcja jest cenna, jeśli ze swoim leżakiem planujesz podróżować – zabierać go na działkę, na plażę, na wakacje. Po złożeniu leżak tego typu bez problemu zmieści się w bagażniku.
Leżak ogrodowy może oferować także dodatkowe opcje, takie jak półka na napoje czy daszek przeciwsłoneczny. Ważnym akcesorium takich mebli ogrodowych są również poduszki – zwłaszcza jeśli wybieramy leżak drewniany czy plastikowy, na którym nie da się zbyt długo wypoczywać bez dodatkowej miękkiej „wkładki”.
Leżak ogrodowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.