Ranking grillów ogrodowych to zestawienie dobrej jakości modelów gazowych i elektrycznych. Przedstawiliśmy ich podstawowe cechy oraz wady i zalety, aby ułatwić każdej osobie wybór najbardziej funkcjonalnego wariantu, który dobrze spełni wszystkie oczekiwania swojego przyszłego właściciela.
Ranking grillów ogrodowych:
Sprawdź inne rankingi:
Grill ogrodowy — jaki wybrać?
Grill ogrodowy to niezbędne wyposażenie każdego domu — w końcu nie bez powodu mówi się, że grillowanie to narodowy sport Polaków. Spotkania przy grillu dają wiele przyjemności, jednak aby przyrządzanie na nim potraw było komfortowe i korzystne dla zdrowia, wybór grilla ogrodowego warto odpowiednio przemyśleć. Co mamy do wyboru?
Najpopularniejszą opcją w dalszym ciągu pozostają grille ogrodowe węglowe. Ich podstawową wadą jest jednak mała wytrzymałość i trudność utrzymania w czystości. Z kolei największą zaletą niska cena. Wiele mówi się również o szkodliwości tego rodzaju grillowania — zarówno na etapie rozpalania węgla, jak i spożywania gotowych potraw. W naszym wpisie skupimy się więc na dwóch innych rodzajach grillów, które stopniowo zyskują w naszym kraju na popularności. Będzie to grill ogrodowy gazowy i grill ogrodowy elektryczny. Jakie są ich zalety i który z nich warto wybrać?
Grill ogrodowy — gazowy czy elektryczny?
Grille ogrodowe węglowe to produkty, które na obecną chwilę zdecydowanie dominują w wyposażeniu większości polskich domów. Warto jednak pomyśleć o ich wymianie na sprzęt bardziej stabilny, komfortowy w użyciu i łatwiejszy w utrzymaniu w czystości, czyli jeden z nowocześniejszych modelów — gazowy lub elektryczny.
Wybór pomiędzy tymi dwoma zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, preferencji i budżetu. Osobom, które grillują sporadycznie i dla niewielkiej liczby osób poleca się grille elektryczne. Są one najwygodniejsze w utrzymaniu w czystości i najbardziej uniwersalne. Wiele modelów tego typu posiada także prostą w demontażu konstrukcję, która pozwala zamienić je w grill stołowy. Jeśli zdecydujemy się na zakup grilla ogrodowego elektrycznego, musimy pomyśleć jednak o dwóch ważnych sprawach: o właściwej izolacji przewodów na wypadek deszczu oraz o możliwości podciągnięcia zasilania do miejsca, w którym planujemy ustawić urządzenie.
Grille gazowe polecane są z kolei osobom, które poszukują sprzętu dla naprawdę wymagających. Gwarantowany przez nie smak potraw dorównuje temu uzyskanemu przy pomocy grilla węglowego, jednak samo grillowanie przebiega tutaj znacznie wygodniej i sprawniej. Grille gazowe pozwalają przede wszystkim na bardzo szybką i płynną regulację temperatury. Są przy tym jednak dosyć kosztowne i wymagają regularnego uzupełniania lub wymiany butli z gazem.
Grill ogrodowy gazowy — jakie ma wady i zalety?
Grille ogrodowe gazowe to urządzenia dla osób dysponujących sporym budżetem — ich ceny sięgają kilku tysięcy złotych. Zasilane są za pomocą gazu propan-butan z butli podłączanej do zaworu urządzenia. Koszt ich eksploatacji nie jest już zatem zbyt wysoki. Sprzęt tego typu ma zazwyczaj co najmniej dwa palniki, które można regulować całkowicie osobno w sposób płynny, decydując o temperaturze urządzenia. Dzięki obecności ognia dania z grilla gazowego smakują podobnie do tych przyrządzonych na grillu węglowym.
Obsługa grilla gazowego jest bardzo prosta. Sprzęt szybko się nagrzewa i pozwala na uzyskanie konkretnej temperatury, dzięki czemu bez trudu przyrządzimy w nim różnorodne dania. Wiele urządzeń tego typu poza dużą powierzchnią grillową oferuje nam także boczne półki, na których możemy przygotowywać posiłki. Ich atutem jest też solidna, stabilna konstrukcja i efektowny wygląd.
Jakie wady mają grille ogrodowe zasilane gazem? Przede wszystkim wysoką cenę — w przypadku dobrej jakości, dużych urządzeń sięgającą około 2 – 3 tysięcy zł. Minusem może być także konieczność pamiętania o wymianie lub napełnieniu butli z gazem oraz duży ciężar tego typu sprzętu.
Grill ogrodowy elektryczny — jakie ma wady i zalety?
Grille ogrodowe elektryczne to zazwyczaj niewielkie i poręczne urządzenia, które można kupić już za kilkaset złotych. Do korzystania z nich nie potrzebujemy węgla, rozpałki ani gazu, a jedynie dostępu do źródła zasilania. Ich ruszt nagrzewa się przy pomocy grzałki, co oznacza, że sprzęt jest gotowy do pracy w krótkim czasie i w przypadku większości urządzeń pozwala na swobodne regulowanie temperatury smażenia.
Grille tego typu poleca się osobom, które pragną przygotowywać dania z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Ich atutem jest także łatwość czyszczenia, ponieważ ruszty takich grillów pokrywa się zwykle powłoką nieprzywierającą. Z grilla elektrycznego skorzystamy nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie lub w kuchni — zwłaszcza jeżeli wybierzemy model z funkcją grilla stołowego.
Minusem takich urządzeń jest koszt ich eksploatacji, czyli zużycie prądu, a także konieczność odpowiedniego zabezpieczenia gniazdek i kabli. Kompaktowy sprzęt to także sprzęt wygodny przede wszystkim dla małej liczby osób — nie będzie komfortowy w trakcie przyjęcia dla wielu gości.
Grill ogrodowy opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktorką naczelną portalu zestawienie.pl