Mini szklarnia ogrodowa stwarza korzystny mikroklimat dla wzrostu roślin. Zapewnia im optymalną temperaturę, właściwy poziom wilgotności powietrza, a także ochronę przed warunkami atmosferycznymi, które mogą nie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi rośliny, czyli ochronę przed silnym wiatrem, gradem, deszczem czy mrozem.
Duża szklarnia może posłużyć także jako zadaszenie, na przykład dla basenu czy nawet jako budynek gospodarczy. Z kolei w mini szklani stworzysz przede wszystkim doskonałe warunki do kiełkowania nasion i rozwoju sadzonek. Małe szklarnie ogrodowe są odpowiednie do uprawy niektórych warzyw, owoców i ziół. Dzięki temu, że zapewniają im idealne warunki wzrostu, pozwalają przyspieszyć ten proces i wcześniej zbierać gotowe plony. Jeśli więc pragniesz uprawiać własny ekologiczny ogródek, zacznij od wyboru mini szklarni domowej!
Mini szklarnia ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Mini szklarnia – jaki rodzaj szklarni przydomowej wybrać?
Aby wybrać mini szklarnię dopasowaną do potrzeb, należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami szklarni, dostępnymi w sklepach internetowych. Produkty tego typu można podzielić ze względu na konstrukcję oraz materiał wykonania.
Ze względu na materiał wykonania szklarń ogrodowych wyróżniamy:
- modele szklane,
- modele z poliwęglanu (plastik),
- modele foliowe.
Natomiast ze względu na budowę wyróżniamy przede wszystkim:
- szklarnie w formie regałów – posiadają konstrukcję z półkami, które pokrywa folia,
- naskrzyniowe – wyglądają podobnie jak te w formie regałów, ale brak w nich półek, gdyż docelowo mają być nakładane na skrzynie z roślinami,
- szklarnie o sztywnej konstrukcji, ustawiane bezpośrednio na gruncie lub na skrzyniach – od tych foliowych różnią się materiałem wykonania, ponieważ posiadają trwały stelaż z plastiku lub metalu oraz ścianki ze szkła lub poliwęglanu.
Jak wybrać szklarnię ogrodową?
Szklarnia ogrodowa może stanowić spory wydatek, dlatego jej zakup warto dobrze przemyśleć. Kluczowe będzie dobranie wielkości konstrukcji do rodzaju roślin, które planujesz uprawiać, a także do ilości dostępnego miejsca na działce, tarasie czy na balkonie. W przypadku szklarni ogrodowej duże znaczenie będzie miał również materiał wykonania jej poszycia. Do wyboru mamy:
- poliwęglan – odporny na działanie czynników atmosferycznych, odporny na pękanie i kruszenie, nieprzepuszczający promieniowania UV, ale droższy niż folia,
- folia PVC – mniej odporna na niszczenie, ale również zapewniająca odpowiednie warunki roślinom i chroniąca je przed czynnikami zewnętrznymi, jej zaletą jest niska cena i możliwość łatwego demontażu (folię można poskładać i łatwo przechowywać w domu zimą).
Ważnym elementem konstrukcyjnym szklarń ogrodowych jest też ich stelaż, który może zostać wykonany z drewna, tworzywa, stali lub aluminium. Co wybrać? Drewno jest materiałem eleganckim, ale nietrwałym i wymagającym pielęgnacji. Stal jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale może korodować, a aluminium jest lekkie i odporne na rdzewienie – podobnie jak plastik, który jednak nie może pochwalić się wysoką trwałością.
Jaki rodzaj szklarni wybrać? Jeśli dysponujesz sporą ilością miejsca i możesz przeznaczyć na zakup szklarni kilkaset złotych, postaw na przezroczystą mini szklarnię z poliwęglanu ze stelażem aluminiowym. Jeśli zaś szukasz taniej i zajmującej niewiele miejsca szklarni na balkon lub taras – wybierz model foliowy typu regał, który pomieści wiele różnorodnych gatunków roślin.
Szklarnie ogrodowe – ile kosztują?
Za ile można kupić szklarnie ogrodowe? Modele wykonane z folii są stosunkowo tanie. W zależności od ich rozmiaru, mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Modele z poliwęglanu to już znacznie większy wydatek. Nawet niewielka szklarnia przydomowa tego typu będzie kosztowała nas około 200 – 300 zł. Natomiast duża szklarnia przydomowa może być warta nawet kilka tysięcy złotych – zależnie od jej wymiarów.
Co uprawiać w małej szklarni ogrodowej?
Przy pomocy mini szklarni możesz przyspieszyć proces kiełkowania nasion i ochronić swoje sadzonki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które towarzyszą nam na początku wiosny. Później większe gatunki roślin musisz przesadzić – do gruntu lub do dużej szklarni ogrodowej. Istnieją jednak również takie rośliny, które od początku do końca możesz uprawiać we wnętrzu małej szklarni. Będą to między innymi:
- owoce: truskawki, poziomki, ananasy,
- warzywa: pomidory, papryka, cebula, marchew, pietruszka,
- zioła: bazylia, mięta, kolendra, oregano.
Warto pamiętać także, że szklarnie zawsze zapewniają roślinom optymalne warunki wzrostu i nie dotyczy to jedynie warzyw czy owoców, ale także kwiatów. Można zatem uprawiać w szklarni również storczyki, lilie czy tulipany.
Mini szklarnia: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.