Strona głównaDom i ogródMeble i akcesoria ogrodoweMini szklarnia przydomowa - ranking 2024

Mini szklarnia przydomowa – ranking 2024

Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto?

Mini szklarnia ogrodowa stwarza korzystny mikroklimat dla wzrostu roślin. Zapewnia im optymalną temperaturę, właściwy poziom wilgotności powietrza, a także ochronę przed warunkami atmosferycznymi, które mogą nie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi rośliny, czyli ochronę przed silnym wiatrem, gradem, deszczem czy mrozem.

Duża szklarnia może posłużyć także jako zadaszenie, na przykład dla basenu, czy nawet jako budynek gospodarczy. Z kolei w mini szklani stworzysz przede wszystkim doskonałe warunki do kiełkowania nasion i rozwoju sadzonek.

Małe szklarnie ogrodowe są odpowiednie do uprawy niektórych warzyw, owoców i ziół. Dzięki temu, że zapewniają im idealne warunki wzrostu, pozwalają przyspieszyć ten proces i wcześniej zbierać gotowe plony. Jeśli więc pragniesz uprawiać własny ekologiczny ogródek, zacznij od wyboru mini szklarni domowej!

Mini szklarnia ranking

Szklarnie ogrodowe sprawdzą się nie tylko w profesjonalnym gospodarstwie, ale także na działce, na tarasie czy nawet na balkonie. Jaką szklarnię ogrodową wybrać? Wiele zależy tutaj od Twoich potrzeb i miejsca, jakim dysponujesz. Sprawdź, jakie modele szklarni cieszą się największą popularnością.

1. Holla Garden MS2

 

Holla Garden MS2



Holla Garden MS2 to mini szklarnia 4-poziomowa o wymiarach 160 na 70 na 50 cm. Produkt sprawdza się do uprawy sadzonek, kwiatów, ziół i warzyw. Chroni sadzonki przed przymrozkami. Nadaje się do uprawiania roślin na balkonie czy tarasie.

Model został wykonany z polietylenu o gramaturze 145 g/m2. Jego pokrycie otwiera się z przodu i może zostać zrolowane, aby zapewniać lepszą wentylację wnętrza szklarni. Roleta jest zamykana na dwa zamki błyskawiczne. Półki i stelaż całej konstrukcji wykonano z metalu. Całość waży zaledwie 4,7 kg.

Produkt jest w pełni wodoodporny i przezroczysty. Z zewnątrz pokrywa go powłoka UV.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed przewróceniem.
+ Jest pojemna.  
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Ładnie się prezentuje.  

2. Grindi 960103

 

Grindi 960103



Grindi 960103 (ASTER I) to szklarnia na pomidory o wymiarach 50 na 100 na 150 cm. Produkt ma przezroczyste ścianki. Jest pozbawiony dodatkowych półek, dlatego sprawdza się w przypadku wysokich roślin. Nadaje się na balkon i na taras.

Model został wyposażony w rolowane drzwi z zamkiem błyskawicznym. Dzięki temu daje możliwość wentylacji wnętrza szklarni. Produkt pokrywa folia PVC o grubości 0,08 mm. Stelaż produktu został wykonany z metalowych rurek o średnicy 16 mm, łączonych plastikowymi elementami. Krawędzie poszycia owinięto taśmą PVC.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Wymaga zabezpieczenia przed wietrzną pogodą.
+ Jest łatwa w montażu. – Konstrukcja jest luźna na łączeniach – wymaga zabezpieczenia przed wypięciem rurek pionowych.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Można obniżyć jej wysokość na początku uprawy.  

3. JUWEL Easy-Fix

 

JUWEL Easy-Fix



JUWEL Easy-Fix to szklarnia prostokątna o wymiarach 120 x 60 x 40 cm. Produkt został wykonany z poliwęglanu i plastiku. Pozwala na łatwe podlewanie i zbieranie plonów bez zdejmowania okien. Jest odpowiednio izolowany termicznie, dzięki arkuszom odpornym na promieniowanie UV.

Model ma kształt prostokąta. Składa się go za pomocą systemu zatrzaskowego. Posiada zaokrąglone połączenia narożne, zapobiegające urazom oraz wentylator okienny regulowany.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w montażu. – Jest droga.
+ Posiada uchylane okno. – Jej stelaż został wykonany z plastiku, który nie jest tak trwały jak metal.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Jest stabilna.  

4. Grindi 960118

 

Grindi 960118



Grindi 960118 to mała szklarnia ogrodowa potrójna wykonana z poliwęglanu. Wymiary produktu wynoszą 180 na 51 na 51 cm. Model posiada uchylne okienka. Jego profil został wykonany z aluminium, co przekłada się na lekkość konstrukcji.

Produkt jest prosty w montażu. Jego szyby wykonano z poliwęglanu komorowego o grubości 4 mm. Model występuje także w innych wariantach do wyboru, na przykład w wersji z dwoma okienkami.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Jest trudna w montażu.
+ Posiada zaczepy, które zabezpieczają okna i umożliwiają wygodną wentylację. – Nie jest stabilna bez przymocowania do gruntu.
+ Posiada otwory do zakotwiczenia w podłożu.  
+ Ma solidną, stabilną ramę.  

5. MIRPOL G7201

MIRPOL G7201



Mirpol G7201 to mini szklarnia ogrodowa do wysiewu ziół i innych roślin. Produkt został wykonany z poliwęglanu. Materiał ma 4 mm grubości i jest odporny na promieniowanie UV. Ramę szklarni wykonano z kolei z aluminium, które łączy lekkość z wytrzymałością.

Szklarnia ma prostokątny kształt i dwie otwierane klapy. Jej wymiary wynoszą 100 na 40 na 60 cm. Atutem produktu jest fundament, który dba o stabilność i sztywność konstrukcji, a także wsporniki, które utrzymują okienka w odpowiedniej pozycji, umożliwiając efektywną wentylację.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Według niektórych opinii jest bardzo delikatna.
+ Posiada wsporniki przy klapach. – Jest dosyć niska – sprawdza się jako rozsadnik.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest starannie wykonana.  

6. FLO 90000

FLO 90000



FLO 90000 to mała szklarnia przydomowa o wymiarach 100 na 50 na 150 cm. Produkt posiada stelaż z rurek o średnicy 13 mm, bez dodatkowych półek. Jego poszycie wykonano z materiału PVC. Model jest uniwersalny. Nadaje się na taras czy balkon.

Szklarnia posiada dwa suwaki, umożliwiające otwarcie jej poszycia i zrolowanie wejścia. Do zabezpieczenia materiału można użyć troczków. Taka budowa pozwala odpowiednio wentylować wnętrze tunelu.

Zalety: Wady:
+ Jest tania. – Ma nieco delikatną konstrukcję.
+ Ma spory rozmiar. – Jej poszycie jest odrobinę za krótkie.
+ Jest prosta w montażu.  
+ Jest lekka.  

Mini szklarnia – jaki rodzaj szklarni przydomowej wybrać?

Aby wybrać mini szklarnię dopasowaną do potrzeb, należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami szklarni dostępnych w sklepach internetowych. Produkty tego typu można podzielić ze względu na konstrukcję oraz materiał wykonania.

Ze względu na materiał wykonania szklarń ogrodowych wyróżniamy:

  • modele szklane,
  • modele z poliwęglanu (plastik),
  • modele foliowe.

Natomiast ze względu na budowę wyróżniamy przede wszystkim:

  • szklarnie w formie regałów – posiadają konstrukcję z półkami, które pokrywa folia,
  • naskrzyniowe – wyglądają podobnie jak te w formie regałów, ale brak w nich półek, gdyż docelowo mają być nakładane na skrzynie z roślinami,
  • szklarnie o sztywnej konstrukcji, ustawiane bezpośrednio na gruncie lub na skrzyniach – od tych foliowych różnią się materiałem wykonania, ponieważ posiadają trwały stelaż z plastiku lub metalu oraz ścianki ze szkła lub poliwęglanu.

Jak wybrać szklarnię ogrodową?

Szklarnia ogrodowa może stanowić spory wydatek, dlatego jej zakup warto dobrze przemyśleć. Kluczowe będzie dobranie wielkości konstrukcji do rodzaju roślin, które planujesz uprawiać, a także do ilości dostępnego miejsca na działce, tarasie czy na balkonie. W przypadku szklarni ogrodowej duże znaczenie będzie miał również materiał wykonania jej poszycia. Do wyboru mamy:

  • poliwęglan – odporny na działanie czynników atmosferycznych, odporny na pękanie i kruszenie, nieprzepuszczający promieniowania UV, ale droższy niż folia,
  • folia PVC – mniej odporna na niszczenie, ale również zapewniająca odpowiednie warunki roślinom i chroniąca je przed czynnikami zewnętrznymi, jej zaletą jest niska cena i możliwość łatwego demontażu (folię można poskładać i łatwo przechowywać w domu zimą).

Ważnym elementem konstrukcyjnym szklarń ogrodowych jest też ich stelaż, który może zostać wykonany z drewna, tworzywa, stali lub aluminium. Co wybrać? Drewno jest materiałem eleganckim, ale nietrwałym i wymagającym pielęgnacji. Stal jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale może korodować, a aluminium jest lekkie i odporne na rdzewienie – podobnie jak plastik, który jednak nie może pochwalić się wysoką trwałością.

Jaki rodzaj szklarni wybrać? Jeśli dysponujesz sporą ilością miejsca i możesz przeznaczyć na zakup szklarni kilkaset złotych, postaw na przezroczystą mini szklarnię z poliwęglanu ze stelażem aluminiowym. Jeśli zaś szukasz taniej i zajmującej niewiele miejsca szklarni na balkon lub taras – wybierz model foliowy typu regał, który pomieści wiele różnorodnych gatunków roślin.

Szklarnie ogrodowe – ile kosztują?

Za ile można kupić szklarnie ogrodowe? Modele wykonane z folii są stosunkowo tanie. W zależności od ich rozmiaru, mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Modele z poliwęglanu to już znacznie większy wydatek. Nawet bardzo niewielka szklarnia przydomowa tego typu będzie kosztowała nas około 200 – 300 zł. Natomiast duża szklarnia przydomowa może być warta nawet kilka tysięcy złotych – zależnie od jej wymiarów.

Co uprawiać w małej szklarni ogrodowej?

Przy pomocy mini szklarni możesz przyspieszyć proces kiełkowania nasion i ochronić swoje sadzonki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które towarzyszą nam na początku wiosny. Później większe gatunki roślin musisz przesadzić – do gruntu lub do dużej szklarni ogrodowej. Istnieją jednak również takie rośliny, które od początku do końca możesz uprawiać we wnętrzu małej szklarni. Będą to między innymi:

  • owoce: truskawki, poziomki, ananasy,
  • warzywa: pomidory, papryka, cebula, marchew, pietruszka,
  • zioła: bazylia, mięta, kolendra, oregano.

Warto pamiętać także, że szklarnie zawsze zapewniają roślinom optymalne warunki wzrostu i nie dotyczy to jedynie warzyw czy owoców, ale także kwiatów. Można zatem uprawiać w szklarni również storczyki, lilie czy tulipany.

Mini szklarnia przydomowa – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY