Strona głównaDom i ogródNaczyniaNajlepszy kociołek na ognisko - ranking 2024

Najlepszy kociołek na ognisko – ranking 2024 [TOP6]

Kociołki na ognisko – co można w nich gotować?

Kociołki nad ognisko to garnki żeliwne o dużej pojemności, przystosowane do korzystania z nich nad paleniskiem. Takie naczynia mogą stać bezpośrednio w ognisku lub być nad nim zawieszone za pomocą trójnogu. Przygotujemy w nich wszelkiego typu zupy i dania jednogarnkowe, takie jak gulasze, leczo czy duszone mięsa. Kociołek można wykorzystać jednak również do zastosowań mniej standardowych, na przykład do wypieku własnego chleba.

Dania z kociołka zwykle łączy wyrazisty smak, idealna miękkość i soczystość mięs, delikatność warzyw oraz aromatyczność. Potrawy w taki sposób przygotowuje się także w większych ilościach – zwykle na co najmniej kilka osób.

Kociołek na ognisko ranking

Kociołek na ognisko to świetna alternatywa dla grilla. Jeśli posiadasz palenisko, możesz wykorzystać taki garnek żeliwny do gotowania potraw nad ogniem. Sprawdź, jaki kociołek warto wybrać!

1. Emalia Rybnik 8 l 5902645022063

Emalia Rybnik 8 l 5902645022063



Kociołek myśliwski żeliwny Rybnik Emalia to produkt o pojemności 8 litrów, wykonany z wysokiej jakości metalu odpornego na działanie wysokiej temperatury. Model wyposażono w 3 stabilne nóżki odkręcane i praktyczną pokrywę z odpowietrznikiem. Dodatkowo, produkt posiada mechanizm, który dociska pokrywę po dokręceniu, gwarantując naczyniu maksymalną szczelność.

Kociołek można stawiać bezpośrednio w ognisku lub zawieszać nad ogniskiem dzięki uchwytowi. Produkt waży 14 kg. Jego wymiary wynoszą: 27 cm wysokość oraz 29,5 cm szerokość (średnica). Warto dodać, że model jest już wypalony i gotowy do użycia bezpośrednio po zakupie.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Według części opinii wymaga ponownego wypalenia.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Ma atrakcyjny design.
+Jest pojemny.  

2. BROWIN 330501 7 l

BROWIN 330501 7 l



BROWIN 330501 to kociołek myśliwski żeliwny o pojemności 7 litrów. Model wyposażono w 3 nóżki montowane na śruby oraz w pokrywę z uchwytem i śrubami mocującymi. Produkt ma wymiary 31 x 25,5 cm. Natomiast jego nóżki mają 14 cm wysokości.

Produkt został wykonany z wysokiej jakości żeliwa. Nie był wypalany, dlatego użytkownik musi zadbać o to samodzielnie. Model waży 11.3 kg.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Nie był wypalany.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Jest dosyć pojemny.  
+ Ma estetyczny design.  

3. Kawmet 10 l

Kawmet 10 l



Kociołek myśliwski od Kawmet to naczynie wykonane z wysokiej jakości żeliwa, wypalane w wysokiej temperaturze. Produkt ma pojemność aż 10 litrów. Jest też zabezpieczony od środka warstwą oleju, która po przepaleniu tworzy film ochronny.

Model ma wymiary 34 cm x 39,5 cm x 59 cm z nóżkami, natomiast wysokość samego naczynia to 49 cm. Kociołek waży 18 kg. Ma minimalistyczny design.

Produkt jest sprzedawany w komplecie z pokrywą. Na niej znajdują się belki dociskowe umożliwiające szczelne zamknięcie naczynia. Na belce obecny jest też uchwyt do wygodnego przenoszenia. Nóżki produktu są odkręcane.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Ma wysoką cenę.
+ Jest pojemny.  
+ Jest stabilny.  
+ Ma wysokie nóżki.  

4. KAMILLE 15 l

KAMILLE 15 l



Kociołek żeliwny marki KAMILLE – tutaj 15 litrów, ale dostępne są też inne modele o różnej pojemności – to kociołek węgierski z poręcznym uchwytem i trzema nóżkami. Naczynie może stać w ognisku lub wisieć nad ogniem. Jego nogi są odkręcane.

Produkt został wykonany z wysokiej jakości stopu żeliwa. Posiada otwór wentylacyjny, który reguluje ciśnienie w naczyniu. Jego atutem jest też estetyka wykonania, w tym logo marki na pokrywie. Model waży 22 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Niektóre negatywne opinie krytykują jakość jego powłoki zewnętrznej.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Łatwo się czyści.  
+ Może zostać zawieszony lub ustawiony w ognisku.  

5. MEYERHOFF 8L 5905647672861

MEYERHOFF 8L 5905647672861



MEYERHOFF 5905647672861 to kociołek żeliwny z odkręcanymi nóżkami, wykonany z wysokiej jakości odlewu żeliwa. Produkt posiada pokrywę, uchwyt do przenoszenia i otwór wentylacyjny, regulujący ciśnienie. Garnek nadaje się do umieszczania w palenisku oraz w kominku.

Pojemność tego modelu kociołka to 8 litrów. Jego wymiary wynoszą z kolei 33,5 na 22 cm. Nóżki mają wysokość 13,5 cm. Produkt waży 10 kg. Zwykle jest sprzedawany z dedykowaną łyżką w zestawie. O jego oryginalności świadczy wytłoczenie na pokrywie, nadające naczyniu charakter.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Jego realna pojemność jest znacznie mniejsza – ok. 6,5 litra.
+ Jest dobrze wyważony. – Wymaga starannego wypalenia.
+ Jest łatwy w czyszczeniu.  
+ Elegancko się prezentuje.  

6. BROWIN Safari 330510 7 l

BROWIN Safari 330510 7 l



BROWIN Safari 330510 to kociołek afrykański wykonany z żeliwa. Produkt ma pojemność 7 litrów. Jest wyposażony w pokrywę oraz kółka. Model wyróżnia się atrakcyjnym designem. Jest też bardzo uniwersalny – można stawiać go nad ogniskiem, na palenisku, a także zawieszać dzięki metalowej rączce.

Naczynie waży 7,9 kg. Jego wymiary wynoszą natomiast 31,5 cm długości, 28 cm szerokości oraz 32,5 cm wysokości.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Według niektórych opinii ma nieco za mały uchwyt.
+ Jest pojemny.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Ciekawie się prezentuje.  

Kociołek żeliwny czy emaliowany garnek żeliwny?

Szukając kociołka nad ognisko, szybko zauważysz, że w sprzedaży dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje kociołków:

  • kociołki żeliwne emaliowane i kociołki stalowe emaliowane,
  • kociołki żeliwne surowe.

Kociołek żeliwny jest garnkiem bardzo wytrzymałym. Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji w trakcie gotowania. Nie ulega też uszkodzeniom, kiedy korzystamy z niego przy pomocy metalowych akcesoriów. Żeliwo nagrzewa się równomiernie do wysokich temperatur. Żywność nie przywiera do niego pomimo braku jakiejkolwiek warstwy nieprzywierającej, która mogłaby zużywać się w trakcie gotowania. Odpowiednio użytkowany jest niemal niezniszczalny. Jego największą słabość stanowi zaś wrażliwość na wahania temperatury. Jedynie gwałtownie rozgrzany lub schłodzony może ulec zniszczeniu.

Różnica pomiędzy emaliowanym garnkiem żeliwnym a surowym garnkiem żeliwnym sprowadza się głównie do tego, że dzięki warstwie emalii takie naczynie nie wymaga wypalania i może być czyszczone z wykorzystaniem detergentów. Jednak emaliowany garnek żeliwny nie jest tak trwały, jak garnek surowy – takie modele są mniej odporne na długotrwałe podgrzewanie.

Kociołki nad ognisko: lepszy kociołek myśliwski, węgierski czy afrykański?

Jeśli szukasz kociołka nad ognisko, z pewnością spotkałeś/łaś się już z takimi określeniami, jak „kociołek żeliwny myśliwski”, „kociołek węgierski” czy „kociołek afrykański”. Należy wiedzieć zatem, że żeliwne kociołki myśliwskie to duże garnki przeznaczone do gotowania potraw nad paleniskiem, wśród których można wyróżnić kociołki myśliwskie emaliowane i surowe, a także kociołki węgierskie i afrykańskie. Podział na kociołki węgierskie i afrykańskie związany jest głównie z kształtem tego naczynia – modele afrykańskie są bardziej pękate, a węgierskie raczej wysokie.

Kociołek węgierski nazywa się też bograczem, ze względu na potrawę, którą najczęściej się w nim gotuje. Jest produkowany ze stali lub żeliwa. Może być emaliowany lub nie. Taki kociołek równomierne rozprowadza ciepło i dobrze je utrzymuje. Może być sprzedawany z pokrywą lub bez.

Kociołek afrykański wykonany jest najczęściej z żeliwa. Wykorzystuje się go w taki sam sposób jak model węgierski – wieszając nad ogniskiem lub wstawiając do ogniska. Taki kociołek ma grube ścianki i dobrze utrzymuje ciepło.

Kociołek nad ognisko żeliwny myśliwski – jak korzystać?

Zarówno kociołek myśliwski emaliowany, jak i surowy, wymaga specjalnej pielęgnacji. Przed pierwszym użyciem trzeba zwykle oczyścić go i wypalić, co można wykonać na różne sposoby. Jednym z nich jest oczyszczenie wnętrza garnka za pomocą mieszanki wody i piasku. Przed wypaleniem kociołek zawieszony nad ogniskiem trzeba wypełnić około jednym litrem oleju roślinnego. Po podgrzaniu naczynie powinno ostygnąć samoistnie. Jeśli schłodzisz je szybciej, istnieje ryzyko uszkodzenia jego ścianek.

Kolejny etap to wygotowanie kociołka. Niektórzy polecają wygotować takie naczynie poprzez umieszczenie we wnętrzu kociołka wody ze smalcem. Czas gotowania to minimum jedna godzina. Zahartowanie w taki sposób żeliwa umożliwia przyrządzanie potraw w kociołku bez dodatku tłuszczu i bez przywierania.

Jak zaś czyścić żeliwny garnek myśliwski na co dzień? W warunkach polowych najlepiej robić to za pomocą wody z piaskiem. Po oczyszczeniu kociołka myśliwskiego należy natrzeć naczynie tłuszczem z zewnątrz i od środka. Nie wolno natomiast czyścić surowych kociołków żeliwnych wodą z detergentami, ponieważ te mogą przenikać do żeliwa. Zasada ta nie dotyczy jednak kociołków emaliowanych.

Kociołek nad ognisko – jak wybrać kociołek myśliwski żeliwny?

Wybór kociołka żeliwnego sprowadza się przede wszystkim do podjęcia decyzji w sprawie pojemność naczynia, jego wymiarów i wyposażenia. Oferta kociołków żeliwnych jest dosyć obszerna, jednak większość modelów dostępnych na rynku prezentuje się podobnie. Popularne kociołki żeliwne posiadają zwykle:

  • odkręcane nóżki,
  • pokrywę,
  • elementy dociskające pokrywę,
  • uchwyt,
  • otwór wentylacyjny.

Pojemość kociołka to kwestia związana głównie z jego przyszłym zastosowaniem. Do gotowania w domowych warunkach na co dzień wybierzemy kociołek odpowiedni dla domowników, ale jeśli chcemy zapraszać na dania z ogniska znajomych czy rodzinę, musimy sięgnąć po model znacznie większy. Najczęściej przyjmowany przelicznik to 1 litr pojemności kociołka na jedną osobę.

Kiedy wybieramy żeliwny kociołek, musimy zastanowić się także nad sposobem jego użytkowania. W sklepach znajdziemy kociołki myśliwskie podwieszane na trójnogu i ustawiane w palenisku na nóżkach. Kociołki żeliwne przeznaczone do podwieszania nad ogniskiem mają tę zaletę, że umożliwiają łatwe kontrolowanie temperatury gotowania. Trzeba jednak dokupić do nich trójnóg. Ich wadą jest też mniejsza mobilność. W przypadku kociołków żeliwnych na nóżkach nie mamy już tego problemu. Musimy uważać jednak, aby nie przypalić w nich gotowanej potrawy i nie doprowadzić do zbyt szybkiego nagrzania czy wychłodzenia naczynia.

Kociołki nad ognisko opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd