Strona głównaDom i ogródMeble i akcesoria ogrodoweParasol ogrodowy przeciwsłoneczny - ranking 2024

Parasol ogrodowy przeciwsłoneczny – ranking 2024

Parasol ogrodowy – rodzaje parasoli do ogrodu

Parasol ogrodowy składa się z czaszy, stelaża i podstawy, choć ta może być sprzedawana osobno. Ze względu na kształt konstrukcji wyróżnia się następujące rodzaje parasoli ogrodowych:

  • z pionową nogą ustawioną centralnie,
  • z boczną nogą i wysięgnikiem,
  • z czaszą okrągłą, prostokątną, kwadratową lub półokrągłą.

Z punktu widzenia możliwości zagospodarowania przestrzeni, najważniejszy będzie wybór między parasolem z nogą centralną lub boczną. Pierwszy rodzaj sprawdzi się najlepiej jako parasol nad stół ogrodowy. Natomiast drugi będzie lepszym wyborem w przypadku chęci zacienienia leżaków czy innych mebli ogrodowych, ponieważ przestrzeń pod nim można wykorzystać w dowolny sposób.

Ranking parasoli ogrodowych

Oferta parasoli ogrodowych jest mocno urozmaicona, dlatego bez problemu znajdziesz produkt o idealnych wymiarach, w wymarzonym kolorze i w cenie, która nie przekroczy założonego budżetu. Sprawdź nasz ranking i wybierz parasol ogrodowy, który cieszy się dobrymi opiniami.

Przejrzyj także:

1. GardenLine 350 cm (GAO2866)

 

GardenLine 350 cm (GAO2866)



Parasol ogrodowy GardenLine to produkt wykonany z wodoodpornego materiału, wyposażony w korbkę do składania i rozkładania czaszy. Model posiada stojak ze stali malowanej proszkowo. Jest stabilny dzięki otworom w stelażu, dzięki którym można przytwierdzić go do podłoża. Przednią nogę parasola wydłużono, co również przekłada się na większą stabilność.

Produkt ma średnicę 300 cm, a wysokość 250 cm. Jego poszycie wykonano z materiału o gramaturze 180g/m2 (poliester) i wodoodporności 6.000-10.000mm. Czasza tego modelu składa się z 6 stalowych żeber. Całość waży 14 kg. Atutem, który dodaje parasolowi uroku, jest falbana powiewająca na wietrze.

Parasol posiada regulację kąta nachylenia. Jest sprzedawany w zestawie z wodoodpornym pokrowcem. Produkt występuje w 4 kolorach do wyboru.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Wymaga dociążenia.
+ Jest duży i solidnie wykonany.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest łatwy w montażu.  

2. MIRPOL Falkon

 

MIRPOL Falkon



Mirpol Falkon to parasol ogrodowy półokrągły o szerokości 2,7 metra. Produkt posiada stalową konstrukcję i poszycie z poliestru o gramaturze 180 g/m2. Wykorzystuje mechanizm korbowy do składania i rozkładania czaszy złożonej z 5 żeber. Model jest łatwy w obsłudze i dobrze sprawdza się tam, gdzie brak jest miejsca na parasol o pełnej czaszy.

Produkt wyróżnia się zastosowaniem takich mechanizmów regulacji, które pozwalają ustawić go zgodnie z potrzebami każdego użytkownika. Model ma wysokość 240 cm. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych do wyboru.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Nie stoi samodzielnie.
+ Jest dostępny w kilku kolorach do wyboru.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Ładnie się prezentuje.  

3. Sapphire ST-2020 CAPRI

 

Sapphire ST-2020 CAPRI



Sapphire ST-2020 CAPRI to parasol ogrodowy wykonany ze stali malowanej proszkowo i poliestru impregnowanego. Jego czasza składa się z 8 elementów. Produkt oferuje regulację kąta nachylenia. Może zostać zamontowany lub obciążony za pomocą specjalnych płyt – do kupienia osobno.

Model ma średnicę 350 cm. Składa się za pomocą specjalnego mechanizmu, co okazuje się przydatne w trakcie wietrznej pogody. Produkt posiada korbę do składania i rozkładania, a także blokadę wybranego ustawienia. Parasol stoi na podstawie krzyżowej z czterema ramionami. Może jednak zostać przykręcony na stałe (podstawa), ponieważ jego główną część da się demontować na zimę.

Zalety: Wady:
+ Jest dobrze wykonany. – Wymaga dociążenia lub montażu na stałe.
+ Ma korzystną cenę. – Nie radzi sobie przy wietrznej pogodzie.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest dosyć lekki i łatwy w montażu.  

4. FIELDMANN FDZN 5006

 

FIELDMANN FDZN 5006



FIELDMANN FDZN 5006 to parasol o średnicy 3 m, wyposażony w korbkę do składania i rozkładania czaszy. Model został wykonany z metalowej rury o średnicy 38mm oraz z poliestru o gramaturze 160 g/m2. Oferuje regulację kąta nachylenia.

Produkt waży około 5 kg. Jest więc stosunkowo lekki, a tym samym mobilny. Jego czasza składa się z 8 elementów, co pozwala zadbać o odpowiednie napięcie materiału. Wysokość tego modelu parasola to 145 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma przyzwoitą cenę. – Nie stoi samodzielnie – podstawa jest sprzedawana osobno.
+ Ładnie się prezentuje. – Jego poszycie ma dosyć niską gramaturę.
+ Jest prosty w montażu.  
+ Jest lekki.  

5. JohnGreen SDH082

JohnGreen SDH082



JohnGreen SDH082 to parasol przeciwsłoneczny na wysięgniku 2,5-metrowym, składany korbą. Produkt ma 3,5 m średnicy. Jego czasza jest wodoodporna. Dodatkowo, po złożeniu można zakryć ją dedykowanym pokrowcem. Model jest łatwy w montażu. Szybko składa się i rozkłada. Jego wysokość to 250 cm.

Poszycie produktu wykonano z poliestru o gramaturze 230 g/m2. Czasza modelu składa się z 6 żeber. Rama parasola jest wykonana ze stali. Produkt osadzono na podstawie w kształcie krzyża. Jego atutem są także detale, takie jak wywietrznik odprowadzający gorące powietrze.

Parasol oferuje funkcję regulacji kąta nachylenia. Wymaga dociążenia podstawy. Jest sprzedawany w zestawie z pokrowcem w kolorze czaszy, zapinanym na zamek i zabezpieczanym elastyczną gumką ze ściągaczem.

Zalety: Wady:
+ Jest funkcjonalny. – Jest niestabilny.
+ Ładnie się prezentuje. – Wymaga solidnego dociążenia.
+ Jest wodoodporny.  
+ Jest sprzedawany w zestawie z praktycznym pokrowcem.  

6. MIRPOL Czapla

MIRPOL Czapla



Mirpol Czapla to parasol boczny (z wysięgnikiem) osadzony na podstawie krzyżakowej. Produkt ma 3 metry średnicy. Jest wykonany ze stali i poliestru. Jego czasza składa się z 8 żeber. Model wyposażono w mechanizm korbowy do składania i rozkładania parasola.

Wysokość produktu to 250 cm. Model posiada otwór wentylacyjny odprowadzający ciepłe powietrze. Jego poszycie wykonano z materiału o gramaturze 180 g/m2. Całość waży 13 kg. Parasol występuje w kilku kolorach do wyboru. Jego aut stanowi delikatna falbana, nadająca urok.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Wymaga dociążenia.
+ Jest dostępny w wielu kolorach do wyboru. – Wymaga ochrony przed rdzą – pokrętła szybko korodują.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest solidnie wykonany.  

Parasole ogrodowe duże – na co zwrócić uwagę?

Obecnie w większości sklepów znajdziesz parasole ogrodowe wykonane z metalu – stali lub aluminium – i poliestrowego lub akrylowego materiału o różnej gramaturze. Ich szerokość – rozpiętość czaszy parasola – może wynosić od 2 do 6 metrów. Podstawa parasola nie zawsze sprzedawana jest w komplecie ze stelażem, ale najczęściej producenci oferują nam gotowe zestawy, a wtedy podstawę parasola stanowi metalowa konstrukcja na bazie krzyża. Mimo obecności takiej podstawy nie należy oczekiwać, że produkt będzie stał stabilnie samodzielnie, bez dodatkowych mocowań czy obciążenia – jest to możliwe tylko w trakcie bezwietrznej pogody, dlatego zawsze zaleca się zadbać o tę kwestię, a kiedy parasol nie jest używany, po prostu go składać.

Solidny parasol ogrodowy powinien być produktem o odpowiedniej masie własnej. Przyjmuje się, że im większa jest jego czasza, tym więcej powinna mieć elementów konstrukcyjnych (tak zwanych żeber). Istotny jest także materiał pokrywający parasol. Akrylowe poszycie parasola ogrodowego jest bardziej wytrzymałe, odporne na płowienie i uszkodzenia mechaniczne, ale znacznie częściej spotykamy na rynku parasole przeciwsłoneczne z poliestru. Warto zwrócić więc uwagę na gramaturę takiej tkaniny. Parasole ogrodowe dostępne w sklepach mogą pochwalić się gramaturą od 160 do 300 g/m2. Im wyższy ten parametr, tym mniej słońca przepuszcza materiał.

Parasole ogrodowe balkonowe i tarasowe – jak wybrać?

Parasol balkonowy może zostać przymocowany do poręczy, a także postawiony na podłodze. Pierwszy wariant będzie odpowiedni w przypadku niewielkich balkonów. Co ważne, parasol bez podstawy można także zabierać ze sobą, na przykład na plażę. Jeśli wybierzesz parasol wolnostojący, pamiętaj o jego odpowiednim dociążeniu.

W przypadku parasoli na balkon bardzo ważną cechą produktu będzie kształt parasola. Najbardziej praktyczny może wydawać się parasol ogrodowy prostokątny, który zacieni całą przestrzeń balkonu. Większą popularnością cieszą się jednak modele okrągłe lub półokrągłe – idealne do niewielkich przestrzeni. Co istotne, parasol ogrodowy okrągły powinien posiadać regulację kąta nachylenia. Dzięki niej niezależnie od płożenia słońca na niebie, zawsze będzie dawał cień tam, gdzie tego potrzebujemy.

Dobry parasol na balkon powinien być również przeciwdeszczowy. Dotyczy to także parasola na taras, który nie jest osłonięty daszkiem czy innymi konstrukcjami. Parasole ogrodowe przeciwdeszczowe pozwalają stworzyć komfortową jadalnię na świeżym powietrzu. Sprawdzą się zatem nie tylko w słoneczne, ale i w deszczowe dni.

Szukając odpowiedzi na pytanie „jaki parasol ogrodowy wybrać?”, nie można zapomnieć również o kwestiach związanych z aranżacją przestrzeni ogrodu czy tarasu. Wybór parasola warto oprzeć zatem nie tylko na swoich preferencjach, ale również na kolorystyce elewacji czy mebli ogrodowych. W końcu balkon czy taras to miejsca, w których przyjmujemy także swoich gości.

Jak zabezpieczyć parasol ogrodowy?

Parasol ogrodowy chroni przed słońcem i deszczem, ale aby mógł spełniać się w swojej roli wymaga solidnego montażu oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Teoretycznie, podstawa parasola zapewnia konstrukcji stabilność, ale jedynie w warunkach bezwietrznej pogody. Większość producentów przewiduje zatem jedną z dwóch opcji zabezpieczenia parasola: dokręcenie podstawy śrubami do podłoża i/lub dociążenie konstrukcji metalowymi płytami czy też betonowymi bloczkami. Niektóre osoby decydują się również na wkopanie parasola w ziemię. Wiele zależy więc od podłoża, na jakim znajduje się parasol oraz od tego, jaka jest wielkość jego czaszy – im większy parasol, tym bardziej niestabilny będzie w trakcie wietrznej pogody.

Kupując parasol przeciwsłoneczny, warto pomyśleć także o ochronie jego wyglądu zewnętrznego. Do przechowywania parasoli ogrodowych można wykorzystać specjalne pokrowce, które chronią poszycie przed deszczem i promieniowaniem słonecznym. Należy pamiętać jednak, aby zakładać je wyłącznie na idealnie suchy materiał. Poza tym, ogrodowe parasole da się także impregnować. Zaimpregnowany parasol będzie lepiej chroniony przed opadami i słońcem. Co więcej, impregnując parasol ogrodowy zabezpieczysz go także przed wchłanianiem zabrudzeń. Do takiej pielęgnacji możesz wykorzystać preparat w formie wygodnego w użyciu sprayu.

Parasol ogrodowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY