Strona głównaAGDPiekarnikiKtóra szuflada grzewcza jest najlepsza? Ranking 2024

Która szuflada grzewcza jest najlepsza? Ranking 2024 [TOP6]

Szuflada grzewcza to urządzenie do zabudowy, montowane pod blatem kuchennym lub pod piekarnikiem. Zasadniczo, wyróżnia się dwa rodzaje szuflad elektrycznych:

  • do podgrzewania naczyń,
  • z funkcją obróbki termicznej potraw.

Szuflada podgrzewająca może służyć do podgrzewania talerzy, misek czy filiżanek na kawę. Wiele osób wykorzystuje ją także do podtrzymywania temperatury przygotowanych dań, na przykład naleśników, placków, makaronów, ziemniaków – tego, co najlepiej smakuje na ciepło. Szuflady są nieocenionym wyposażeniem kuchennym, kiedy przyjmujemy w domu gości i urządzamy przyjęcia dla większej grupy osób. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą służyć także do rozmrażania, wyrastania ciasta drożdżowego oraz powolnego dogotowywania potraw. 

Ranking szuflad grzewczych:

Sprawdź podobne rankingi:

Po co jest szuflada grzewcza?

Niektóre osoby wybierają szuflady grzewcze zamiast kuchenek mikrofalowych, uznając, że takie rozwiązanie zapewnia lepsze efekty, jeśli chodzi o smak i walory zdrowotne potraw. Szuflada z funkcją podgrzewania i utrzymywania temperatury może działać na dwa sposoby:

  • za sprawą zamontowanej w środku płyty ze szkła ceramicznego,
  • poprzez nawiew gorącego powietrza, jak termoobieg w piekarniku. 

Szuflada pracuje najczęściej w zakresie temperatur 30-80°C, z regulacją tej temperatury na 4 poziomach. Ciepło to można wykorzystać między innymi do:

  • podgrzewania naczyń, aby serwowane w nich napoje i potrawy na dłużej zachowały swoją docelową temperaturę, przyjemną konsystencję, smak i aromat;
  • podtrzymywania ciepła potraw gotowych – przydatne, kiedy czekamy na gości lub spóźnialskich członków rodziny;
  • wyrastania ciasta drożdżowego – warto pamiętać przy tym, żeby nie ustawiać temperatury wyższej niż około 35 stopni Celsjusza;
  • podgrzewania produktów spożywczych do temperatury pokojowej, np. przed jedzeniem, przed pieczeniem,
  • przygotowywania domowych jogurtów – do tego potrzebna jest stała temperatura oscylująca w granicach 40 stopni Celsjusza,
  • rozmrażania delikatnych produktów spożywczych bez utraty ich walorów organoleptycznych, np. do rozmrażania pieczywa, mięs, ryb,
  • powolnego gotowania w niskiej temperaturze,
  • przechowywania naczyń i akcesoriów (w wyłączonej szufladzie).

Po co podgrzewać naczynia?

Głównym celem korzystania z szuflady do podgrzewania naczyń jest sprawienie, że serwowana w nich żywność dłużej zachowa swoją temperaturę. Za pomocą takiego urządzenia ogrzewamy zwykle talerze, miski oraz kubki czy filiżanki na kawę. Dzięki podaniu jedzenia w ciepłym naczyniu unikamy dużej różnicy temperatur między daniem a materiałem wykonania talerza czy szklanki. W efekcie żywność stygnie wolniej i zachowuje swój „świeży” smak oraz pozostałe walory, jak chociażby soczystość mięsa czy puszystość wypieku. 

Podgrzewanie jedzenia w szufladzie elektrycznej szczególnie przydatne okazuje się w sytuacji, kiedy organizujemy w domu przyjęcie. Możemy umieścić tam kolejne porcje kotletów, ugotowane wcześniej ziemniaki czy wyjęte z piekarnika ciasto. W momencie pojawienia się gości wszystko będzie tak ciepłe, świeże i aromatyczne, jakbyśmy dopiero co skończyli to piec czy gotować.

Jaką szufladę do podgrzewania wybrać?

Aby szuflada grzewcza do zabudowy sprawdziła się nie tylko do podtrzymywania w cieple dań, ale również do delikatnego gotowania, rozmrażania potraw czy wyrastania ciasta, musi dysponować regulacją temperatury. Warto pamiętać, że do wyrastania ciasta drożdżowego potrzebna jest temperatura nieprzekraczająca 40 °C. Z kolei do powolnego gotowania potrzebna będzie już temperatura dwa razy wyższa. Sterowanie szufladą może odbywać się za pomocą pokrętła lub przycisków. Poza regulacją temperatury nowoczesny sprzęt nierzadko oferuje także gotowe programy pracy, na przykład:

  • do podgrzewania dań,
  • do rozmrażania,
  • do dogotowywania,
  • do wyrastania ciasta.

Wybierając szufladę, zwróć uwagę na jej pojemność. Ta może być wyrażona w litrach – zwykle od 20 do 25 l – lub w kompletach naczyń. Nierzadko pojemność opisuje się także na „sztuki” talerzy lub filiżanek. Większe szuflady mieszczą nawet 6 kompletów naczyń i wytrzymują obciążenie do 25 kg. 

Kolejna ważna kwestia to mechanizm otwierania. Bardzo często otwieranie i zamykanie odbywa się poprzez naciśnięcie i pociągnięcie frontu ze szkła hartowanego lub stali nierdzewnej. Dobrze, aby urządzenie posiadało wtedy powłokę, która minimalizuje widoczność odcisków palców. To przekłada się na wygodne czyszczenie, podobnie jak brak wystających elementów. Ustawienie idealnej temperatury może odbywać się z kolei za pomocą pokrętła lub przycisków na panelu sterowania. 

Co można trzymać w szufladzie pod piekarnikiem?

Przeznaczenie szuflady pod piekarnikiem uzależnione jest od rodzaju urządzenia, z którym mamy do czynienia. Jeśli jest to piekarnik do zabudowy, a pod nim znajduje się szuflada meblowa, to taka przestrzeń nie służy do podgrzewania potraw i talerzy, lecz do przechowywania. Najczęściej trzymamy w niej pokrywki, brytfanki i inne przybory kuchenne. Z kolei szuflada w piekarniku wolnostojącym działa zwykle jak szuflada podgrzewająca. Można więc wykorzystać ją tak samo do:

  • utrzymywania ciepła potraw do momentu podania,
  • do podgrzewania talerzy i filiżanek.

Po co więc kupować osobną szufladę, jeśli posiadamy już kuchenkę z szufladą? Z prostej przyczyny – takie urządzenie umożliwia utrzymywanie ciepła potraw tylko wtedy, kiedy akurat coś w nim pieczemy lub robiliśmy to stosunkowo niedawno. Uruchamianie piekarnika tylko po to, aby ogrzewać talerze w szufladzie, nie jest ekonomicznym rozwiązaniem. Czy jednak każdy potrzebuje w swoim domu szuflady elektrycznej?

Czy warto kupić szufladę grzewczą?

Produkty z kategorii szuflady grzewcze nie należą do najtańszych. Większość polecanych modeli kosztuje więcej niż 1000 – 1500 zł. Czy jest to więc opłacalny wydatek? Z pewnością nie dla każdego. Wiele osób decyduje się na zagospodarowanie wnęki o wysokości 14 cm za pomocą szuflady elektrycznej jedynie dlatego, że takie urządzenie dobrze się prezentuje i dopełnia design piekarnika do zabudowy. Później zaś nie korzysta z funkcjonalności oferowanych przez taki sprzęt. Jeśli więc masz małą rodzinę, rzadko przyjmujesz gości, prawdopodobnie będzie to dla Ciebie zbędny wydatek. 

W szufladę zainwestuj, jeśli:

  • lubisz przyjmować gości ze świadomością, że za chwilę podasz im pyszną potrawę w odpowiedniej temperaturze,
  • chcesz podgrzewać posiłki i ogrzewać talerze dla spóźnialskich domowników,
  • często przygotowujesz drożdżowe wypieki,
  • przygotowujesz dania gotowane w niskiej temperaturze – do 80 °C,
  • często mrozisz potrawy i produkty spożywcze – szybciej rozmrozić je możesz dzięki odpowiedniej funkcji szuflady. 

Szuflada grzewcza: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY