Strona głównaMałe AGDEkspresy i kawaNajlepsze szklanki termiczne do kawy - ranking 2024

Najlepsze szklanki termiczne do kawy – ranking 2024 [TOP7]

Szklanki termiczne do kawy utrzymują temperaturę zimnego lub gorącego napoju znacznie dłużej dzięki podwójnym ściankom. Najczęściej są produkowane ze szkła borokrzemowego. Jest ono bardziej odporne mechanicznie i termicznie niż inne warianty tego materiału. Może wytrzymywać temperaturę od około -20 stopni do nawet +230 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć jednak, że nie należy do materiałów najtańszych, dlatego porządne szklanki czy kubki termiczne do kawy wykonane z takiego szkła są stosunkowo drogie. Ich cena wynosi średnio 30 – 50 zł za sztukę w przypadku produktów wyższej jakości. 

Ranking szklanek termicznych do kawy:

Sprawdź podobne rankingi:

Co to jest szklanka termiczna?

Szklanki termiczne to odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy doceniają praktyczne właściwości kubków termicznych i termosów. Ponieważ te ostatnie najczęściej produkuje się z metalu i tworzywa sztucznego, nie do końca nadają się one do serwowania napojów kawowych czy herbacianych w domu. Z potrzeby stworzenia ich bardziej eleganckich odpowiedników powstały szklane naczynia termiczne do picia kawy i herbaty w domowym zaciszu.

Termiczne szklanki naśladują swoją budową właśnie termosy, co oznacza, że składają się z podwójnej warstwy szkła. Dzięki temu, że pomiędzy płynem a otoczeniem znajduje się próżnia, napój dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę – i ciepło, i zimno. Izolacja sprawia, że nie możemy poparzyć się kawą i odwrotnie – że nasze dłonie nie podgrzewają napoju, który ma być zimny, np. mrożonej herbaty. 

Termiczne naczynia nadają się nie tylko do serwowania kaw i herbat na zimno i na gorąco. Można podawać w nich także alkohole, takie jak whisky czy drinki, koktajle lub desery. 

Najczęściej szklanki z podwójnym dnem produkuje się ze szkła borokrzemowego. Jest ono wytrzymałe i odporne na wahania temperatur. Jego jedyną wadą wydaje się zaś jego cena – wyższa niż w przypadku innych typów szkła.

Zestaw szklanek lub kubków termicznych – czy warto kupić?

Szklanki z podwójnymi ściankami mają zarówno właściwości praktyczne, jak i walory wizualne. Ponieważ dłużej utrzymują ciepło, pozwalają nam delektować się smakiem zaparzonej kawy czy herbaty na przykład podczas rozmowy z gośćmi czy w trakcie pracy w domu. Jako że utrzymują również chłód, świetnie sprawdzają się do serwowania mrożonych kaw, herbat, drinków i innych napojów z kostkami lodu. Wybór takich produktów na rynku jest ogromny, dlatego bez trudu znajdziemy naczynia o dowolnej pojemności i w dowolnym kształcie.

Design to kolejna ważna zaleta szklanek termicznych. Ze względu na podwójne ścianki takie naczynia zawsze prezentują się efektownie. Producenci coraz częściej proponują nam także modele o nieregularnych, nowoczesnych kształtach, które przyciągają wzrok. Dzięki temu nawet zwykła kawa, nie tylko warstwowe latte, może wyglądać naprawdę intrygująco, zachwycając naszych gości. 

Czy zatem naczynia tego rodzaju mają jakieś wady? Część osób zwraca uwagę na fakt, że ochrona przed oparzeniem dłoni, jaką zapewniają takie szklanki, może okazać się zgubna dla tych, którzy nie spodziewają się, że temperatura płynu wewnątrz naczynia może być znacznie wyższa. Zatem produkt tego typu nie ochroni nas przed poparzeniem, jeśli nieostrożnie sięgniemy po łyk gorącego naparu lub gdy przez przypadek wylejemy go na siebie. Poza tym, szklanki tego typu są droższe i często okazują się trudniejsze do utrzymania w czystości, o czym więcej opowiemy w dalszej części tekstu.

W jakich szklankach podaje się kawę?

Szklanki można dobierać do rodzaju serwowanej kawy pod względem pojemności, obecności uszka czy kształtu całego naczynia. Wielkość ma związek przede wszystkim z charakterem danego napoju – najmniejsze są naczynia do espresso, a największe do latte. Warto pamiętać również, że pojemność będzie miała wpływ na utrzymywanie temperatury. Im więcej płynu w naczyniu, tym dłużej utrzymane zostanie ciepło lub zimno. Po czym można poznać, że dana szklanka nadaje się do konkretnego rodzaju kawy?

Szklanki do latte – są zwykle wysokie, często zwężają się ku dołowi, mają sporą pojemność nawet do 400 ml. Ponieważ latte składa się z kilku warstw (espresso, mleko, mleczna pianka) naczynie to ma pozwolić nam wyeksponować idealnie prezentujące się składniki tego napoju. Uszko w przypadku modelów termicznych nie jest konieczne, ale może wpływać na wygodę picia gorącej kawy.

Szklanki do espresso – a raczej filiżanki do espresso – nie powinny mieścić więcej niż 100 ml płynu. Napój można podawać także w porcelanowych filiżankach, jednak wtedy trudniej jest podziwiać kolor tego rodzaju kawy, czyli głęboką czerń. Podobnie jak poprzednio, szklaneczki do espresso mogą posiadać uszko, ale nie jest to konieczne przy podwójnych ściankach ze szkła.

Szklanki/filiżanki do cappuccino – swoją wielkością plasują się gdzieś pomiędzy szklankami do latte i espresso. Cappuccino składa się z mleka i espresso, wymieszanych ze sobą. Na wierzchu napoju widoczna powinna być obfita pianka, którą również najlepiej podziwia się przez przezroczyste szkło. 

Szklanki do kawy mrożonej – zazwyczaj pozbawione są uszka, bardziej przypominając szklanki do drinków. Ich budowa jest smukła i wysoka. Takie naczynia w wersji termicznej sprawdzą się również do latte na gorąco.

Jaką pojemność szklanki wybrać do latte macchiato, espresso i cappuccino?

Szklanki do kawy nie zawsze okazują się w pełni uniwersalne. Warto mieć więc w domu przynajmniej trzy warianty takich naczyń o różnej pojemności, czyli:

  • duże szklanki do latte macchiato, które pomieszczą od 250 ml do 330 ml płynu (lub więcej),
  • średnie szklanki do cappuccino, które mieszczą około 150 – 180 ml płynu,
  • małe szklanki do espresso, które mieszczą od 25 ml do maksymalnie 100 ml płynu.

Oczywiście, większość tych naczyń możesz wykorzystać także do serwowania innych napojów. Średnie szklanki dobrze sprawdzą się do picia herbaty lub do podawania kakao dzieciom. Z kolei duże naczynia będą odpowiednie do podawania większych porcji herbaty, zwykłej kawy czy kawy z mlekiem. Do szklanek bez uszek można nalewać także:

  • mrożoną kawę,
  • mrożoną herbatę,
  • koktajle,
  • drinki.

Efektowna szklanka sprawdzi się też do deserów, na przykład z musu, galaretki czy lodów i bitej śmietany.

Czy szklanki termiczne można podgrzewać w mikrofali?

Większość szklanek termicznych została zaprojektowana tak, aby można było podgrzewać je w kuchence mikrofalowej. Taka cecha jest dosyć istotna w przypadku naczyń, które mają utrzymywać temperaturę napoju. Kiedy bowiem chcemy, aby kawa była ciepła jeszcze dłużej, możemy uprzednio podgrzać naczynie właśnie w mikrofali lub poprzez zalanie go wrzątkiem – szkło borokrzemowe jest odporne na pęknięcia wskutek szoku termicznego. Poza tym szklanka, która nadaje się do kuchenki mikrofalowej pozwala nam również podgrzać szybko kawę czy herbatę, o której zapomnieliśmy. 

Jak myć szklanki z podwójnym dnem?

Wielu producentów deklaruje, że ich szklanki termiczne z podwójnym dnem nadają się do mycia w zmywarce. Jednocześnie, zdecydowana większość użytkowników takich naczyń odradza mechaniczne mycie szklanek tego typu ze względu na fakt, że taki sposób pielęgnacji szkła może doprowadzić do niewielkich uszkodzeń naczyń. Kiedy zaś w ściance pojawi się nawet najmniejszy otwór, do przestrzeni pomiędzy jedną a drugą warstwą szkła przedostanie się woda. Jeśli zauważymy, że w szklance z podwójnymi ściankami pojawia się para lub wilgoć, musimy mieć świadomość, że produkt ten nie nadaje się do dalszego użytkowania. 

Z tego względu szklanki termiczne najlepiej jest myć ręcznie z zachowaniem należytej ostrożności. Fakt, że producent pozwala myć dane naczynia w zmywarce wynika bowiem głównie z właściwości szkła borokrzemowego, czyli odporności na wysokie i niskie temperatury. W praktyce jednak intensywny program czyszczenia bardzo często prowadzi do niszczenia szklanek termicznych z podwójnymi ściankami.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie szklanek termicznych?

Wybór najlepszej szklanki lub zestawu szklanek termicznych nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed zakupem musisz ustalić:

  • jakiej pojemności szklanek potrzebujesz?
  • czy wolisz szklanki z uszkiem, czy bez?
  • jaką kwotę chcesz przeznaczyć na ten produkt?
  • czy zależy Ci na uniwersalności, czy bardziej na designie?

Dobre szklanki termiczne to przede wszystkim naczynia ze szkła borokrzemowego, które ma niski wskaźnik rozszerzalności cieplnej i długotrwale utrzymuje temperaturę. Dodatkowo, jest też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pojemność szklanek definiuje rodzaj kaw, jakie możesz w nich serwować. Podobnie jest z kształtem, który bywa bardziej klasyczny lub bardziej designerski. Wybierając szklanki pod kątem wyglądu, pamiętaj także o użyteczności. Zimne napoje wygodniej pije się z naczyń wysokich, bez ucha, z kolei gorącą kawę zazwyczaj bardziej komfortowo spożywa się z klasycznych szklanek lub filiżanek z uszkiem. 

Szklanki termiczne do kawy: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY