Strona główna AGD Ekspresy do kawy Ekspres przelewowy - ranking 2020

Ekspres przelewowy – ranking 2020

Ekspres przelewowy – co należy o nim wiedzieć?

Ekspres przelewowy to urządzenie, które zaparza zmieloną kawę poprzez powolne przesączanie przez jej ziarna gorącej wody. Chociaż produkt ten został nieco zapomniany w dobie automatycznych i kolbowych ekspresów ciśnieniowych, nadal ma wielu zwolenników, którzy doceniają jego zalety.

Wybierając ekspres przelewowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • moc urządzenia,
 • pojemność zbiornika na wodę,
 • obecność wbudowanego młynka, wskaźnika poziomu wody oraz blokady kapania.

Ekspres przelewowy ranking:

Ranking ekspresów przelewowych to zestawienie najpopularniejszych urządzeń, cieszących się najlepszymi opiniami konsumentów. Znalazły się w nim produkty charakteryzujące się przede wszystkim doskonałym stosunkiem jakości do ceny, a także bardzo atrakcyjnym designem.

Mamy nadzieję, że stworzony przez nas ranking pomoże Ci wybrać ekspres przelewowy najbardziej komfortowy w obsłudze i parzący najbardziej aromatyczną kawę.

Ekspres przelewowy Philips Daily Collection HD7459/2

Philips Daily Collection HD7459/20


Sprawdź produkt w sklepie:

Ekspres przelewowy do kawy Philips Daily Collection HD7459/20 to urządzenie o mocy 1000 W, wyposażone w specjalny tłoczek Aroma Twister, który miesza kawę, zapewniając jej najlepszy smak i jednolity aromat. Pojemność produktu to 1,2 litra, co wystarcza na zaparzenie 15 małych filiżanek napoju.

Przelewowy ekspres do kawy od Philipsa posiada wbudowany, programowalny timer oraz funkcję automatycznego wyłączania po 40 minutach bezczynności. Dzięki blokadzie kapania pozwala na napełnienie filiżanki naparem przed ukończeniem pełnego cyklu parzenia.

W zestawie z urządzeniem otrzymujemy szklany dzbanek. Wszystkie części ekspresu – łącznie z uchwytem filtra – można myć w zmywarce dla łatwego utrzymania produktu w czystości. Model posiada inteligentny wskaźnik poziomu wody, dzięki któremu można z łatwością określić, ile filiżanek kawy uda się przygotować z danej ilości płynu.

Ekspres Daily Collection HD7459/20 to niewielkie urządzenie w solidnej stalowo-plastikowej obudowie, które dopasuje się do każdej, nawet najmniejszej kuchni.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie jest solidnie wykonane. – Krytyczne opinie dotyczą przede wszystkim funkcjonalności wskaźnika poziomu wody.
+ Posiada programator umożliwiający ustawienie godziny rozpoczęcia pracy.
+ Wyłącza się automatycznie, co pozwala oszczędzać energię i zagwarantować bezpieczeństwo.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. 

Ekspres przelewowy Zelmer CM1001D / ZCM1111X

Zelmer CM1001D / ZCM1111X


Sprawdź produkt w sklepie:

Przelewowy ekspres do kawy Zelmer CM1001D/ZCM1111X to urządzenie o mocy 975 W, charakteryzujące się bardzo nowoczesnym, eleganckim designem. Produkt posiada dzbanek na wodę o pojemności 1,8 litra, pozwalający na przygotowanie do 12 filiżanek naparu. Jego płyta utrzymująca ciepło zachowuje wysoką temperaturę przygotowanej kawy, a funkcja Sneak-A-Cup pozwala na nalewanie napoju do kubka jeszcze w trakcie parzenia.

Zelmer CM1001D/ZCM1111X został wyposażony w praktyczny wyświetlacz oraz możliwość programowania ustawień pracy. Posiada timer, program autooczyszczenia oraz funkcję automatycznego wyłączania.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie szybko i cicho pracuje. – Negatywne opinie dotyczą niskiej trwałości napisów na przyciskach.
+ Jest solidnie wykonane i ładnie się prezentuje.
+ Posiada regulację intensywności parzenia.
+ Jest łatwe w obsłudze.

Ekspres przelewowy Bosch TKA3A031

Ekspres przelewowy Bosch TKA3A031


Sprawdź produkt w sklepie:

Ekspres przelewowy do kawy Bosch TKA3A031 to urządzenie o mocy 1100 W, wyposażone w blokadę kapania podczas wyjmowania dzbanka, a także funkcję AutoOff, czyli automatyczne wyłączanie, oszczędzające energię i zapewniające większe bezpieczeństwo. Produkt posiada także wyjmowany filtr uchylny, pozwalający na łatwe czyszczenie i wymianę.

Dzięki rozwiązaniu Safe Storage użytkownik może zapomnieć o plątaninie kabli na blacie – ekspres ma bowiem specjalne przedziały na kabel, wtyczkę i uchwyt, w których można wygodnie schować cały przewód zasilający.

Produkt posiada wskaźnik poziomu wody i jest sprzedawany w zestawie ze szklanym dzbankiem. Bosch TKA3A031 jest prosty w obsłudze, a dzięki temu, że pozwala na stosowanie papierowych filtrów, pozostaje higieniczny i czysty.

Zalety:Wady:
+ Ekspres bardzo szybko zaparza kawę. – Urządzenie może nie mieścić się pod szafkami w kuchni ze względu na dużą pokrywkę pojemnika na wodę.
+ Jest łatwy w obsłudze.
+ Ma przystępną cenę.

Ekspres przelewowy Sencor SCE 2000BK

Ekspres przelewowy Sencor SCE 2000BK


Sprawdź produkt w sklepie:

Ekspres przelewowy Sencor SCE 2000BK to miniaturowe urządzenie o niewielkiej mocy 350 W, przeznaczone do użytkowania w małych kuchniach, na kempingu lub w podróży. W przeciwieństwie do wielu ekspresów przelewowych, produkt nie jest sprzedawany w zestawie z dzbankiem, lecz z dwoma porcelanowymi kubkami. Można przygotowywać w nim zarówno kawę, jak i różne gatunki herbaty.

Przelewowy ekspres do kawy Sencor posiada dwie dysze, umożliwiające przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie a także niewielki zbiornik na wodę o pojemności 0,3 litra. Urządzenie wyposażono w stały filtr z możliwością mycia oraz jeden przycisk z kontrolką, służący do uruchomienia produktu i zapoczątkowania procesu parzenia.

Ekspres posiada antypoślizgowe nóżki i jest łatwy w utrzymaniu w czystości, dzięki wyjmowanej tacce ociekowej. Urządzenie jest zabezpieczone przed przegrzaniem w razie uruchomienia bez napełnienia zbiornika wodą lub jej wyczerpania, a także na wypadek awarii bezpiecznika termicznego.

Produkt nie posiada wskaźnika ilości wody ani systemu ochrony przed kapaniem.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie sprawdza się w roli najprostszego, miniaturowego ekspresu przelewowego. – Ekspres wolno się nagrzewa i nie utrzymuje temperatury gotowego napoju.
+ Ma bardzo niską cenę. – Ma niewielką pojemność.
+ Jest łatwe w czyszczeniu. – Nie posiada przydatnych funkcji, takich jak blokada kapania czy regulacja temperatury.
+ Jest niewielkie i praktyczne w podróży. 

Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh 1021-01

Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh 1021-01


Sprawdź produkt w sklepie:

Melitta Aroma Fresh 1021-01 to ekspres przelewowy z młynkiem o mocy 1000 W, umożliwiający przygotowanie kawy ze świeżo zmielonych ziaren o dowolnym stopniu rozdrobnienia. Urządzenie pozwala również na wybór intensywności kawy od łagodnej, przez średnią, aż po mocną. Produkt jest łatwy w utrzymaniu w czystości, dzięki wyjmowanemu pojemnikowi na ziarna i zdejmowanemu pierścieniowi wbudowanego młynka.

Ekspres Melitta Aroma Fresh posiada potrójną ochronę przed zakamienieniem. Umożliwia ustawienie twardości wody, sygnalizuje poziom zakamienienia oraz automatycznie usuwa kamień i pokazuje, kiedy należy uruchomić program odkamieniający.

Produkt ma przezroczysty pojemnik na wodę ze wskaźnikiem jej poziomu, a także wyświetlacz LCD z funkcją minutnika i zegarem. Ekspres można zaprogramować, aby samodzielnie przygotował kawę, podczas gdy jego użytkownik jeszcze śpi.

Urządzenie posiada wyjmowalny filtr z ochroną przed kapaniem, a także funkcję automatycznego wyłączania. Można zaprogramować je również do podgrzewania gotowego naparu przez 20, 40 lub 60 minut. Po tym czasie ekspres wyłączy się automatycznie.

Zalety:Wady:
+ Ekspres posiada zintegrowany młynek do kawy. – Negatywne opinie dotyczą przede wszystkim awaryjności wbudowanego młynka.
+ Jest wykonany solidnie i z dbałością o detale. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada wiele przydatnych funkcji.
+ Zapewnia pełną kontrolę nad poziomem zakamienienia.

Ekspres przelewowy – jaki najlepszy?

Ekspresy kawowe przelewowe to urządzenia o nieskomplikowanej budowie, stosunkowo proste w obsłudze i niewielkie gabarytowo. Wybierając model, który najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni, zwróć uwagę przede wszystkim na jego:

 • moc – od której zależy szybkość nagrzewania wody w zbiorniku. Pamiętaj jednak, że dla przyspieszenia tego procesu możesz również nalać do ekspresu ciepłej wody z kranu.
 • budowę dyszy – czyli ilość otworów przelewowych. Większość ekspresów posiada pojedynczy otwór, przez który woda przelewa się na filtr ze zmieloną kawą jednym strumienem. Ponieważ w takim przypadku proces zaparzania ziaren nie przebiega w sposób równomierny, gotowy napar może nie być tak smaczny i aromatyczny, jak ten z ekspresów wyposażonych w wiele otworów przelewowych.
 • pojemność zbiornika na wodę – od której zależy ilość możliwej do przygotowania za jednym razem kawy. Warto dostosować ją do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę przede wszystkim ilość pijących kawę członków rodziny, aby zadbać o zmniejszenie zużycia energii, a tym samym również o środowisko.
 • rodzaj dzbanka na gotową kawę – dołączane do ekspresów przelewowych dzbanki moga być wykonane ze szkła, stali lub tworzywa sztucznego. Naturalnie znacznie trwalszym i bardziej higienicznym produktem będzie dzbanek szklany lub stalowy, który nie tylko lepiej się prezentuje, ale jest także łatwiejszy w utrzymaniu w czystości i na dłużej zachowuje wysoką temperaturę naparu.
 • podgrzewana podstawka – ekspresy przelewowe do kawy wyposażone w podgrzewaną podstawkę są w stanie znacznie dłużej utrzymać docelową temperaturę przygotowanego napoju, pozwalając na „dolewki” lub wcześniejsze uruchomienie ekspresu.
 • blokada kapania – funkcja blokady kapania umożliwia zatrzymanie procesu przesączania wody przez ziarna kawy i przelanie gotowej części naparu do kubka. Jest zatem niezwykle praktyczna i zwiększa funkcjonalność urządzenia, a dodatkowo ułatwia utrzymanie podstawki w czystości.
 • regulacja temperatury wody – dzięki możliwości ustawienia temperatury parzenia, czyli temperatury wody w zbiorniku, ekspres do kawy przelewowy pozwala na modyfikowanie intensywności gotowego naparu.
 • wskaźnik poziomu wody – niezwykle istotny w przypadku ekspresów, które nie posiadają wyjmowalnego zbiornika na wodę i które uzupełnia się za pomocą lejka. Dzięki wskaźnikowi użytkownik może ocenić ile mililitrów gotowego naparu przygotuje ekspres z nalanej do środka wody oraz ile zmielonej kawy należy umieścić na filtrze urządzenia. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na czytelność wskaźnika, często okazuje się bowiem, że jego podziałka ulega zatarciu i staje się on zupełnie bezużyteczny.
 • wbudowany młynek – umożliwiający zmielenie ziaren kawy bezpośrednio przed parzeniem. Najlepiej żarnowy, ceramiczny lub stalowy.
 • system automatycznego wyłączania – który wyłącza urządzenie po określonym czasie bezczynności. To rozwiązanie stworzone zarówno dla bezpieczeństwa użytkownika, jak i dla dobra środowiska.
 • zegar, timer, wyświetlacz LCD – nowocześniejsze ekspresy przelewowe do kawy będą wyposażone również w zegar, wyświetlacz LCD lub/oraz funkcję prostego programowania. Takie urządzenia pozwolą użytkownikowi zaplanować z góry pracę ekspresu i ustawić czas rozpoczęcia parzenia tak, aby po przebudzeniu czekał już na niego dzbanek gorącej i aromatycznej kawy.
 • wielkość ekspresu – ze względu na swoją konstrukcję ekspresy przelewowe do kawy mogą być stosunkowo wysokie, dlatego warto upewnić się, że wybrany model zmieści się w naszej kuchni pod szafkami, również z otwartą klapą górnego zbiornika na wodę.

Chociaż większość ekspresów przelewowych do kawy to urządzenia o prostej budowie, wybierając model dostosowany do swoich potrzeb, warto pomyśleć także o łatwości obsługi oraz wygodzie utrzymania sprzętu w czystości. Najmniej skomplikowane modele będą wymagały od użytkownika jedynie uzupełnienia wody, umieszczenia zmielonej kawy na filtrze i uruchomienia ekspresu. Bardziej zaawansowane mogą z kolei wymagać zaprogramowania, na przykład ustawienia temperatury parzenia czy czasu rozpoczęcia pracy.

Istotną kwestią przy wyborze ekspresu przelewowego jest także rodzaj zastosowanego filtra. Filtry mogą być elementami jednokrotnego lub wielokrotnego użytku, jednak prędzej czy później zawsze będą wymagały wymiany. Dobrze zatem, jeśli producent oferuje kilka zapasowych sztuk w zestawie z nowym urządzeniem.

Ekspresy przelewowe – czy warto mieć je w swoim domu?

Chociaż przelewowy ekspres do kawy jest urządzeniem nieco zapomnianym, ze względu na swoje zalety nadal posiada wielu zwolenników. Zasada działanie ekspresu tego typu jest niezwykle prosta, dzięki czemu są to produkty łatwe w obsłudze i niemal bezawaryjne. Wlana do zbiornika woda jest podgrzewana, a następnie cienkim strumieniem przesącza się przez umieszczone poniżej na filtrze zmielone ziarna kawy. Gotowy napar spływa kolejno do dzbanka, gdzie jego temperaturę podtrzymuje zazwyczaj podgrzewana podstawka.

W taki sposób powstaje kawa przygotowywana na nieco inny sposób niż ta z ekspresu ciśnieniowego. Tutaj ziarna są bowiem namaczane, nie zaś poddawane działaniu wody pod wysokim ciśnieniem. Gotowy napój jest pozbawiony fusów i ma smak zbliżony do kawy przygotowywanej w sposób tradycyjny.

Dużą zaletą ekspresów przelewowych jest ilość przygotowanej jednorazowo kawy. Dzbanki takich urządzeń mieszczą zazwyczaj minimum litr napoju, który wystarcza na kilka filiżanek czarnej kawy. To doskonałe rozwiązanie podczas przyjmowania gości, którzy nie muszą czekać długo na swój napój. Doceniają je także osoby, które lubią częste „dolewki” oraz duże rodziny, w których każdego ranka przygotowuje się po kilka kaw jednocześnie.

Niewątpliwym atutem ekspresów przelewowych do kawy jest również ich niższa cena. Dobrej jakości produkt o podstawowych funkcjach kupimy już za około 100 zł, zaś nieco bardziej zaawansowany w granicach 200 – 400 zł. Ekspres przelewowy z młynkiem może kosztować nas trochę więcej, jednak pozwoli zaoszczędzić na zakupie osobnego urządzenia do mielenia ziaren.

Koniec końców przelewowy ekspres do kawy warto mieć w swoim domu nawet obok ekspresu ciśnieniowego, gdyż w przypadku wizyty gości może okazać się urządzeniem dużo bardziej praktycznym.

Podsumowanie

Ekspres przelewowy to niedrogi i bardzo praktyczny produkt, który warto mieć w swoim domu niezależnie od tego, jak często spożywa się różnego typu napoje kawowe. Będzie niezastąpionym produktem podczas rodzinnych spotkań i odwiedzin znajomych, a dzięki niewielkiemu rozmiarowi nie zajmie w kuchni zbyt wiele miejsca.

Jeśli szukasz czegoś pomiędzy zwyczajnie parzoną kawą, a kosztownym ekspresem ciśnieniowym, wypróbuj jeden z ekspresów przelewowych, który zamieściliśmy w naszym zestawieniu.

Ekspres przelewowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać