Strona głównaMałe AGDMłynek do kawy - który najlepszy?

Młynek do kawy – który najlepszy?

Młynek do kawy – jakie modele są dostępne na rynku?

Młynek do kawy to proste urządzenie, dzięki któremu możemy cieszyć się aromatem i smakiem świeżej kawy w zaciszu własnego domu. Produkty tego typu różnią się przede wszystkim metodą obsługi oraz rodzajem zastosowanych systemów mielących. Wyróżniamy zatem:

 • młynki do kawy ręczne
 • młynki do kawy elektryczne, a wśród nich:
 • młynki do kawy udarowe,
 • młynki do kawy żarnowe.

Młynek do kawy ranking:

Ranking młynków do kawy to zestawienie najpopularniejszych urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami konsumentów. Wybrane produkty mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, a ich różnorodność cenowa sprawia, że każda osoba poszukująca modelu idealnie dobranego do swoich potrzeb, powinna z łatwością znaleźć go w naszym rankingu.

 

1. Młynek do kawy Bosch TSM6A013B

 

Bosch TSM6A013BMłynek do kawy Bosch TSM6A013B to urządzenie wyposażone w dwuskrzydłowy nóż ze stali szlachetnej, który umożliwia bardzo drobne mielenie. Produkt mieści w sobie do 75 g ziaren kawy jednocześnie. Jego silnik dysponuje mocą 180 W. Dla pełnego bezpieczeństwa młynek posiada przycisk chroniący przed przypadkowym uruchomieniem – urządzenie włączy się wyłącznie przy prawidłowo zamkniętej pokrywie i pracuje dopóki użytkownik naciska przycisk.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie nadaje się nie tylko do mielenia kawy, ale również ziaren lnu czy cukru w krysztale na cukier puder. – Wymaga samodzielnej kontroli stopnia zmielenia ziaren.
+ Pracuje szybko i nie jest przy tym nieprzyjemnie hałaśliwe.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonane.  

 

2. Młynek do kawy De’Longhi KG 79

 

De'Longhi KG 79Młynek do kawy żarnowy De’Longhi KG 79 to urządzenie wyposażone w żarna ruchome i stacjonarne, które gwarantują jednolitość mielenia oraz zachowanie oryginalnego aromatu ziaren kawy. Produkt mieści jednorazowo nawet 120 g kawy ziarnistej, co pozwala na przygotowanie 12 filiżanek naparu. Dzięki regulacji stopnia zmielenia urządzenie umożliwia dostosowanie smaku i aromatu kawy do preferencji każdego użytkownika.

Młynek dysponuje mocą 110 W. Posiada podwójny system zabezpieczeń – wyłącza się automatycznie, gdy pojemniki na ziarna lub kawę zmieloną nie są prawidłowo zamontowane. Pojemnik na zmieloną kawę może być wygodnie wyjmowany. Produkt wyposażono w antypoślizgowe nóżki i funkcję zwijania kabla w podstawie.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada funkcję regulacji stopnia zmielenia. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy młynka.
+ Ma wyjmowany zbiornik na kawę zmieloną.  
+ Pracuje szybko i wydajnie.  

 

3. Młynek do kawy De’Longhi KG 89

 

Młynek do kawy De'Longhi KG 89Żarnowy młynek do kawy De’Longhi KG 89 to urządzenie o mocy 110 W i pojemności 120 g. Produkt umożliwia regulowanie stopnia zmielenia ziaren oraz ilości przygotowanej kawy mielonej (w filiżankach). Dzięki żarnom stacjonarnym i ruchomym, młynek mieli jednolicie i zachowuje pełen aromat ziaren. De’Longhi KG 89 posiada system podwójnego zabezpieczenia – nie uruchomi się, jeśli jeden z pojemników (na ziarna lub zmieloną kawę) jest zamontowany nieprawidłowo. Poza tym posiada wygodny, wyjmowany zbiornik na kawę zmieloną.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada regulację ilości oraz stopnia zmielenia kawy. – Podczas wyjmowania zbiornika na kawę mieloną, część produktu wysypuje się z wnętrza młynka.
+ Jest wykonane solidnie i estetycznie.  
+ Pracuje bardzo szybko.  

 

4. Młynek do kawy Melitta Molino 1019-01

 

Młynek do kawy Melitta Molino 1019-01Młynek do kawy żarnowy Melitta Molino 1019-01 to urządzenie o mocy 100 W, wyposażone w funkcję regulacji stopnia zmielenia kawy na 17 poziomach. Produkt umożliwia również wybór ilości mielonej kawy w zakresie 2 – 14 filiżanek. Młynek obsługiwany jest za pomocą pokrętła. Posiada wymienny pierścień i stożkową konstrukcję, która gwarantuje szybkie rezultaty.

Urządzenie mieści jednorazowo nawet do 200 g ziaren kawy. Produkt jest łatwy w czyszczeniu dzięki demontowanym częściom – pierścieniowi, pojemnikowi na ziarna oraz pokrywie pojemnika. Młynek wyłącza się automatycznie po zakończeniu pracy.

 

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada szeroki zakres regulacji stopnia zmielenia kawy. – Niektóre opinie krytykują głośność pracy młynka.
+ Jest wygodne w utrzymaniu w czystości. – Podczas mielenia wydostają się z niego drobiny kawy.
+ Pracuje bardzo szybko i efektywnie.

 

5. Młynek do kawy Severin KM3873

 

Młynek do kawy Severin KM3873Żarnowy młynek do kawy Severin KM3873 to urządzenie o mocy 150 W i pojemności 150 g. Wybrany model wyposażono w stożkowate żarna i regulację grubości zmielenia ziaren. Produkt posiada elektroniczny zegar z możliwością programowania ilości zmielonej kawy. Urządzenie posiada dwa pojemniki – na kawę w ziarnach i na kawę zmieloną. Pierwszy mieści około 150 gram ziaren, drugi 100 gram zmielonego produktu. Młynek nie przesuwa się po blacie dzięki antypoślizgowym nóżkom.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada regulację stopnia zmielenia oraz ilości kawy. – Młynek ma wysoką cenę.
+ Jest bardzo solidnie wykonane. – Może okazać się nieco zbyt duży w niewielkiej kuchni.
+ Dysponuje dużą mocą, dzięki czemu szybko pracuje.

Młynek do kawy – jaki wybrać?

Poszukiwanie idealnego młynka do kawy należy rozpocząć od wyboru typu urządzenia, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Czym charakteryzują się zatem poszczególne modele?

 • młynki do kawy ręczne – czyli urządzenia napędzane siłą rąk – korbką. Są proste, popularne, niedrogie i niezawodne. Mielą jednak ziarna dosyć grubo i nierównomiernie. Modele tego typu to przede wszystkim młynki stylizowane, które pasują do kuchni w stylu retro, vintage i rustykalnym.
 • młynki do kawy elektryczne – urządzenia zasilane elektrycznie, niewymagające użycia siły. Są zazwyczaj droższe niż modele ręczne, a także bardziej nowoczesne pod względem designu. Często umożliwiają także regulację poziomu zmielenia ziaren, a nawet ich ilości. Dzielimy je na młynki udarowe oraz żarnowe, o których mowa poniżej.

Młynki do kawy udarowe – ze względu na budowę nazywane również ostrzowymi – to najtańsze modele młynków elektrycznych. Ich praca polega na cięciu ziaren przy użyciu obracających się ostrzy. Ponieważ w trakcie tego procesu ziarna kawy ulegają podgrzaniu, mogą tracić część swoich właściwości, smaku i aromatu. Pozwalają jednak na mielenie nie tylko kawy, ale również innych twardych produktów, na przykład cukru czy przypraw. Młynki udarowe nie posiadają regulacji stopnia zmielenia – użytkownik musi kontrolować ten proces samodzielnie.

Młynki do kawy żarnowe działają podobnie do młynków ręcznych, jednak wbudowane w nią żarna napędzane są elektrycznie. Ich działanie opiera się na miażdżeniu ziaren kawy, co nie wiąże się z ich nagrzewaniem. Takie modele uchodzą zatem za lepsze pod kątem jakości zmielonej w nich kawy. Wiele produktów tego typu pozwala na regulowanie poziomu zmielenia oraz ilości mielonych jednorazowo ziaren.

Młynek do kawy – na co zwrócić uwagę?

W tej części poradnika zajmiemy się parametrami technicznymi, które pomagają w wyborze najlepszego modelu młynka elektrycznego. Zaliczamy do nich:

 • moc – im ona wyższa, tym lepiej, bowiem produkt będzie pracował szybciej i dłużej bez konieczności robienia przerw w celu uniknięcia przegrzania silnika.
 • prędkość obrotowa – wbrew pozorom nie powinna być zbyt wysoka, bowiem im niższe obroty, tym mniejsze ryzyko podgrzania ziaren i utraty ich właściwości.
 • regulacja stopnia zmielenia – taka funkcja pozwala przygotować mieloną kawę do różnych sposobów jej zaparzania. Regulacja może odbywać się za pomocą pokrętła lub przycisków.
 • regulacja ilości zmielonej kawy – młynek może umożliwiać wybór konkretnej ilości zmielonej jednorazowo kawy. Najczęściej opiera się na bazie ilości filiżanek.
 • pojemność – czyli ilość ziaren kawy oraz kawy zmielonej, jaką jest w stanie pomieścić młynek w pojemniczkach.
 • zabezpieczenia – dla własnego bezpieczeństwa warto sięgać po młynki posiadające blokadę przed nieplanowanym uruchomieniem, na przykład w przypadku nieprawidłowego zamontowania poszczególnych elementów.

Dobry i praktyczny młynek do kawy powinien być również urządzeniem wykonanym z solidnych materiałów i dobrze spasowanych części, dzięki czemu zachowa szczelność i odporność na uszkodzenia. Poza tym dobrze jeśli ma również antypoślizgową podstawę i opcję nawijania przewodu zasilającego. Na komfort użytkowania produktu wpływa z kolei sposób jego obsługi. Jedne młynki posiadają przycisk, który należy przytrzymywać, aby urządzenie pracowało. Inne mają przycisk typu włącz/wyłącz. Ich zaletą jest to, że nie wymagają od użytkownika utrzymywania stałej kontroli nad ich obsługą.

Młynek do kawy żarnowy czy udarowy – który lepszy?

Prawdziwi znawcy i smakosze kawy odpowiedzą bez mrugnięcia okiem – lepsze są młynki żarnowe. Takie stanowisko uzasadnione jest przede wszystkim sposobem działania tego typu urządzeń. Produkty opierające swoją pracę na powolnie obracających się żarnach mielą kawę poprzez jej rozgniatanie. Proces odbywa się równomiernie, bez generowania ciepła, co przekłada się na zachowanie pełnej wartości kawy – jej smaku i aromatu. Poza tym modele tego typu pozwalają na przygotowanie kawy o różnym stopniu rozdrobnienia. Innej wielkości drobin używa się bowiem do parzenia kawy w ekspresie, innej w kawiarce, a jeszcze innej w zwykłej zaparzarce.

Młynki żarnowe mają jednak wyższą cenę niż modele udarowe. Nie nadają się także do mielenia innych produktów spożywczych, a co za tym idzie są mniej uniwersalne. W młynku udarowym rozdrobnimy także cukier, ziarna pieprzu czy inne przyprawy – wystarczy, że dokładnie oczyścimy później zbiornik urządzenia. Po produkty tego typu powinny sięgać zatem osoby, które cenią sobie sprzęty wielofunkcyjne, nie mają wygórowanych oczekiwań odnośnie swojej ulubionej kawy lub zwracają uwagę przede wszystkim na cenę zakupu.

Podsumowanie

Czy młynek do kawy to wydatek, na który warto sobie pozwolić? Zdecydowanie tak. Świeżo zmielona kawa ma znacznie głębszy smak i aromat niż paczkowana, gotowa kawa mielona. Poza tym sam proces samodzielnego mielenia kawy to przyjemne, relaksujące zajęcia, podczas którego mieszkanie wypełnia się pięknym zapachem ziaren kawowca. W perspektywie czasu zakup młynka jest także decyzją ekonomiczną. W wielu przypadkach kawy ziarniste są znacznie tańsze niż ich zmielone odpowiedniki. Mielenie daje także pełną kontrolę nad stopniem rozdrobnienia ziaren oraz czystością finalnego produktu.

Aby zagwarantować sobie pełną satysfakcję z zakupu młynka do kawy warto dobrze przemyśleć, który rodzaj urządzeń najlepiej odpowiada naszym potrzebom, a następnie sięgnąć po model odpowiednio mocny i komfortowy w użytkowaniu, a także – przede wszystkim – solidnie i estetycznie wykonany. Taki produkt z pewnością da swojemu użytkownikowi wiele radości i nie będzie straszył wewnątrz stylowo urządzonej kuchni.

Młynek do kawy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!