Strona głównaAGDZlewozmywaki i akcesoriaKtóry zlewozmywak granitowy jest najlepszy? Ranking 2024

Który zlewozmywak granitowy jest najlepszy? Ranking 2024

Zlewozmywak granitowy to jeden z najczęściej wybieranych produktów do nowoczesnych kuchni. Chociaż określenie „granitowy” mogłoby sugerować, że jest to zlew wykonany z kamienia naturalnego, w rzeczywistości zazwyczaj bywa to produkt z kompozytu. Zlewozmywak można nazywać granitowym, jeśli zawiera w swoim składzie większą ilość minerału niż lepiszcza, takiego jak żywica. W praktyce granitowymi określa się także zlewy kompozytowe, w których składzie znajdziemy nie tylko granit, ale też piaski pochodne, na przykład kwarc.

Jeśli szukasz dobrego zlewozmywaka granitowego, przejrzyj nasz ranking. Uwzględniliśmy w nim przykładowe modele z polecanych serii zlewów. Niemal każdy z nich możesz znaleźć również w innej odsłonie kolorystycznej, w wersji jedno- czy dwukomorowej, z ociekaczem lub bez. 

Ranking zlewozmywaków granitowych:

Sprawdź podobne rankingi:

Czy zlewozmywaki granitowe są dobre?

Zlewozmywaki granitowe cenione są za trwałość, funkcjonalność i estetykę. Mają gładką powierzchnię, która jest praktyczna podczas użytkowania i sprzątania. Łatwo jest utrzymać je w czystości, a tym samym zadbać o higienę w trakcie prac kuchennych. Granit można również impregnować, dzięki czemu nie będzie wchłaniał zabrudzeń i zachowa swój oryginalny kolor przez wiele lat.

Zlew z granitu jest odporny na niskie i wysokie temperatury. Jeśli więc posiada ociekacz, można bez obaw postawić na nim gorące garnki i patelnie lub rozmrażać produkty spożywcze. Kolejnym istotnym atutem takiego zlewozmywaka będzie jego odporność mechaniczna – na uderzenia i zarysowania. 

Wśród najczęściej wyliczanych wad zlewów granitowych wylicza się natomiast: wysoką cenę i dużą wagę. Nie każda szafka poradzi sobie z utrzymaniem ciężaru zlewozmywaka kamiennego. Jest to również z pewnością produkt bardziej ekskluzywny niż zlew ze stali nierdzewnej lub emaliowanej.

Czy lepszy jest zlew z granitu, czy z kompozytu?

Jak wspominaliśmy, zlewozmywaki z naturalnego granitu, czyli z prawdziwego kamienia, stanowią jedynie niewielki odsetek produktów określanych jako „granitowe”. Można nabyć je głównie w zakładach kamieniarskich, które produkują także blaty kuchenne (zlew często stanowi element zespolony blatu kamiennego). Zdecydowana większość zlewozmywaków kuchennych granitowych to produkty kompozytowe. Jaka jest między nimi różnica?

Przyjmuje się, że zlew kompozytowy to tańsza, lżejsza alternatywa dla zlewu granitowego. Granitowy jest zlew wykonany w 100% z kamienia naturalnego lub z materiału, w którym stosunek procentowy granitu do lepiszcza jest bardzo wysoki. Kompozyt może natomiast składać się nie tylko z drobin granitu, ale również z innych wypełniaczy mineralnych, na przykład kwarcu. Wolno jest powiedzieć również, że ogólnie rzecz biorąc kompozytowe zlewy składają się z większej ilości lepiszcza (żywicy) niż modele granitowe. Niestety, producenci nie zawsze informują nas o dokładnym składzie materiału użytego do produkcji zlewu. Deklarują natomiast, że wykorzystany surowiec:

  • jest odporny na zarysowania,
  • jest odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • jest odporny na przebarwienia i plamy,
  • jest odporny na szok temperaturowy,
  • jest odporny na skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury. 

Najpopularniejsze materiały określane jako granitowe, to:

  • Fragranit – 80% rozdrobnionego granitu oraz 20% plexiglasu,
  • Fragranit+ – dodatkowo zabezpieczony powłoką antybakteryjną Sanitized ze srebrem,
  • Granital – 75-80% cząsteczek granitu oraz 20-25% żywicy,
  • GraniteQ – składa się w 75-80% z drobnych cząsteczek granitu połączonych spoiwem, z domieszką drobinek metalicznych,
  • Tectonite – kompozyt z włókien szklanych (z piasku) oraz żywicy poliestrowej, przypominający granit głównie pod względem wizualnym za sprawą swojej faktury.

Czy warto kupić zlew granitowy?

Zlewozmywak granitowy to tak zwany produkt z wyższej półki, który powinien posłużyć w każdej kuchni przez lata. Największymi zaletami zlewu granitowego są funkcjonalność oraz estetyka – taki zlew często stanowi ozdobę pomieszczenia i nadaje mu charakter. Materiał granitowy – czy to naturalny, czy kompozytowy – jest łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy po każdym użyciu wytrzeć go do sucha. Warto dbać także o jego systematyczną pielęgnację, która stworzy na powierzchni warstwę ochronną i nada produktowi połysk. 

Dobrej jakości zlew granitowy z pewnością nie będzie wymagał szybkiej wymiany, jeśli tylko będziemy należycie o niego dbać. Na początek warto upewnić się, na jakie temperatury jest on odporny oraz czy łatwo ulega zarysowaniom. Można bowiem szybko uszkodzić taki produkt, krojąc składniki na ociekaczu czy też wylewając gorący tłuszcz do komory (czego de facto w ogóle nie należy robić). 

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w modny zlew granitowy, pamiętaj, aby:

  • nie czyścić go silnymi środkami chemicznymi ani ostrymi akcesoriami lub preparatami z drobinkami ściernymi,
  • po każdym użyciu opłukać zlew ciepłą wodą i wytrzeć go do sucha,
  • regularnie impregnować zlewozmywak, nawet zwykłym olejem jadalnym,
  • osady z kamienia usuwać zwykłym roztworem octu i wody,
  • unikać narażania granitu na długotrwały kontakt z substancjami barwiącymi, jak kawa czy wino – należy spłukać plamę lub usunąć ją poprzez namaczanie wodą z octem. 

Jaki zlewozmywak kuchenny wybrać?

Wybierając zlewozmywak do kuchni, trzeba ustalić, jakie powinny być jego wymiary, stylistyka oraz materiał wykonania. Główną konkurencją dla zlewów granitowych są zlewy wykonane ze stali nierdzewnej, zlewy emaliowane i zlewy ceramiczne. Wariant stalowy i emaliowany (emaliowana stal) ma najniższą cenę. Stal jest łatwa w czyszczeniu, ale podatna na zarysowania. We wnętrzu prezentuje się również dosyć pospolicie – stalowe zlewozmywaki są bardzo popularne od wielu lat. Ceramiczny zlewozmywak jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości, ale bardzo ciężki, a do tego jego stylistyka sprawia, że nadaje się głównie do kuchni w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Do nowoczesnego wnętrza najlepiej wybrać więc model granitowy.

Jeśli chodzi o rodzaje, to wyróżniamy zlewozmywaki granitowe:

  • nakładane na blat,
  • podwieszane, czyli montowane od spodu blatu,
  • podblatowe, czyli montowane od dołu, ale w taki sposób, że brzegi zlewu znajdują się w jednej linii z blatem.

Ostatnia podstawowa kwestia to rozmiar i kształt zlewozmywaka. Na rynku można znaleźć modele okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy do narożników. Ich rozmiar potrafi znacząco się od siebie różnić, nawet jeśli porównamy do siebie dwa zlewy jednokomorowe. Przy zakupie zawsze sprawdź:

  • ogólny wymiar zlewu, mówiący o tym, jaki otwór w blacie trzeba będzie wyciąć pod dany produkt,
  • rozmiar komory, w tym także jej głębokość. 

Pozostałe elementy stanowiska pracy ze zlewozmywakiem to:

  • syfon, który może być skonstruowany tak, aby zajmował mniej miejsca, dając więcej przestrzeni np. na kosze do segregacji odpadów,
  • odpływ z korkiem – może być manualny lub automatyczny,
  • bateria – często do kupienia osobno, ale warto sprawdzić, czy producent wyciął pod nią otwory,
  • opcjonalnie pojemnik na płyn do mycia naczyń i/lub młynek na odpady.

Zlewozmywak granitowy jednokomorowy czy dwukomorowy?

W rankingu najlepszych zlewozmywaków granitowych znajdziesz produkty w różnych wersjach, czyli:

  • z ociekaczem,
  • bez ociekacza,
  • jednokomorowe,
  • dwukomorowe.

Opisujemy bowiem modele należące do konkretnej serii, co oznacza, że jeśli podoba Ci się zlew z jedną komorą, ale potrzebujesz wariantu dwukomorowego, to z pewnością znajdziesz go w ofercie proponowanych sklepów. Jak jednak ustalić, czy w Twojej kuchni lepiej sprawdzi się model jedno-, czy dwukomorowy?

Wiele zależy tutaj od dostępnego miejsca, Twoich nawyków, wielkości gospodarstwa domowego czy chociażby faktu korzystania ze zmywarki. Jeśli:

  • masz małą kuchnię,
  • gotujesz niewiele,
  • często korzystasz ze zmywarki,
  • zlewu używasz głównie do nalewania wody i opłukiwania,

postaw na model jednokomorowy, który będzie pasował nawet do szafki o szerokości 45 cm. Jeśli będzie to produkt o odpowiednio głębokiej komorze, wygodnie umyjesz w nim nawet duży garnek czy blachę piekarnika (nie bez znaczenia okaże się także odpowiednia wylewka). 

W przypadku, kiedy posiadasz dużą kuchnię, często gotujesz, nie posiadasz zmywarki lub korzystasz z niej sporadycznie (zmywasz ręcznie), korzystniej będzie nabyć zlew dwukomorowy. 

Warto wspomnieć, że producenci mają w swojej ofercie również zlewy półtorakomorowe oraz dwu i półkomorowe

Zlewozmywak granitowy z ociekaczem czy bez?

Jak wspominaliśmy wyżej, minimalistyczny zlew granitowy może posiadać nie tylko jedną lub dwie komory, ale także ociekacz. Taki dodatkowy element stanowi funkcjonalne przedłużenie blatu, zwłaszcza kiedy jest wykonany z wytrzymałego kruszywa granitowego. Dlaczego? Ociekacz można wykorzystać do:

  • rozmrażania,
  • odstawiania gorących garnków i patelni,
  • odstawiania naczyń po wypłukaniu,
  • odkładania mytych sztućców przed płukaniem,
  • odstawiania naczyń, z których korzystamy wiele razy w ciągu dnia, np. ulubionego kubka na kawę/herbatę. 

Jeśli zlew posiada ociekacz, automatycznie staje się produktem bardziej funkcjonalnym. Kiedy nie należy zaś wybierać zlewozmywaka z ociekaczem? Jedynym przeciwwskazaniem jest brak dostatecznej ilości miejsca na blacie roboczym. Warto pamiętać jednak, że na ociekaczu nadal możemy położyć deskę do krojenia, zatem taki dodatkowy element właściwie nie kradnie nam cennej przestrzeni. Niektórzy rezygnują jednak z ociekaczy z innego powodu – dla bardziej eleganckiego wyglądu kuchni oraz zminimalizowania efektu bałaganu (w końcu ociekacz, na którym nieustannie schną naczynia nie prezentuje się już tak szykownie).

Jak wybrać dobrej jakości, praktyczny zlew granitowy?

Zlewozmywak granitowy jest tym lepszy, im lepszej jakości mieszanki kruszywa granitowego użyto do jego produkcji. Dodatek spoiwa zwiększa elastyczność zlewu, jednocześnie zmniejszając jego ciężar. Jednak to naturalne minerały nadają produktowi takich właściwości jak odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości zlew jest odporny na zarysowania, łatwy w utrzymaniu czystości i cieszy pięknym wyglądem przez lata. Dodatkowo, powierzchnia zlewozmywaka może zostać pokryta powłoką z jonami srebra, które hamują rozwój bakterii. Kluczem do wybrania najlepszego zlewu granitowego jest więc poznanie właściwości materiału, z którego został on wykonany. 

Na funkcjonalność zlewu mają wpływ także wymiary komory oraz obecność dodatkowego miejsca w postaci ociekacza, na którym można wykonywać wiele czynności kuchennych. Pojemna komora to więcej przestrzeni na mycie dużych naczyń oraz niższe ryzyko rozchlapywania wody. Zlew jednokomorowy wyposażony w dużą komorę może okazać się zatem niemal równie praktyczny, co zlew dwukomorowy – choć nie pozwoli oddzielić od siebie strefy mycia i płukania czy mycia naczyń i mycia warzyw/owoców. 

Co natomiast z kolorem zlewozmywaka? Tutaj najlepiej kierować się projektem kuchni, w którym zlew najczęściej dopasowuje się kolorem do odcienia blatu. Ogromną popularnością cieszą się zlewozmywaki w wydaniu czarny mat, jednak idealnym wyborem do kuchni skandynawskiej będzie zlew beżowy lub biały – taki kolor rozświetla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter. 

Zlewozmywak granitowy: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY