Perfumy damskie to produkt ekskluzywny, bardzo kosztowny, sprzedawany w niewielkich flakonach. Znaczna część osób tak naprawdę nigdy nie miała z nim styczności, ponieważ potocznie perfumami nazywamy dwa rodzaje znacznie popularniejszych i przystępniejszych cenowo produktów, czyli: wody perfumowane i wody toaletowe. Co je różni?
Perfumy dla kobiet powinny zawierać od 25 do 40% olejków zapachowych. Wody perfumowane (EDP) mają ich około 10 – 25%, a wody toaletowe (EDT) już tylko 5 – 10%. Zawartość olejków wpływa oczywiście na trwałość i intensywność zapachu. Nie należy uznawać jednak, że któryś z tych produktów jest lepszy lub gorszy, ponieważ wszystko zależy tu od naszych potrzeb i oczekiwań oraz od przyszłego zastosowania kompozycji zapachowej.
Ranking perfum damskich:
Sprawdź podobne rankingi:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze perfum damskich?
Wskazanie najładniejszych perfum damskich jest niemożliwe, ponieważ to, jak postrzegamy zapachy i jak „pracują” one na naszej skórze jest sprawą całkowicie subiektywną. Przy wyborze wody toaletowej lub wody perfumowanej dla kobiet powinniśmy jednak kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami.
Kompozycję zapachową perfum dobieramy bowiem do:
- okazji,
- pory roku,
- pory dnia,
- ubioru.
Na co dzień najlepiej sprawdzają się delikatne nuty zapachowe, kwiatowe lub owocowe. Wieczorem warto sięgnąć natomiast po zapach bardziej intensywny, zmysłowy, taki który współgra z wybraną kreacją. Perfumy na wyjątkowe okazje mogą składać się z takich wyrazistych nut zapachowych jak jaśmin czy wanilia. Dobrze sprawdzi się także woń orientalna (kardamon) oraz drzewna (drzewo sandałowe).
Latem i wiosną korzystniej jest wybierać dla siebie zapachy świeże i lekkie, na przykład kwiatowo-cytrusowe. Z kolei zimą i jesienią lepiej sprawdzą się zapachy otulające, cieplejsze, rozgrzewające. Poza tym, kluczem do sukcesu jest znalezienie takiego zapachu, który po prostu poprawia nam nastrój i dodaje pewności siebie.
Jak dobrać do siebie zapach perfum damskich?
Wiele osób dobiera do siebie perfumy na podstawie testu osobowości. Nic w tym dziwnego, bowiem nawet twórcy perfum, tworząc nową kompozycję, pytają jej przyszłego odbiorcę o ulubione smaki, ulubione rozrywki, a nawet ulubiony rodzaj muzyki. Korzystając z piramidy zapachowej, o której więcej opowiemy za chwilę, możesz dobrać zapach perfum do swojego charakteru. Przykładowo, jeśli kochasz słodkości, może spodobać Ci się między innymi zapach z karmelem i wanilią, zamknięty w urokliwym flakonie w kolorze pastelowym.
Tak naprawdę zapach perfum najlepiej jest oceniać swoimi własnymi zmysłami, jeśli więc chcesz zamówić taki produkt online, skorzystaj z próbek, aplikując je bezpośrednio na swoją skórę. Jest to najlepszy sposób na sprawdzenie, czy dana esencja zapachowa i Twój naturalny zapach skóry to dobre połączenie.
O czym mówią nuty zapachowe?
Każde perfumy składają się z tak zwanej piramidy zapachowej, czyli trzech nut zapachowych. Wyróżniamy:
- nutę głowy – to pierwsze wrażenie, jakie daje dany zapach. Jest wyrazista, ale ulatnia się po około 30 minutach, aby można było wyczuć w perfumach nutę serca. Nie jest jednak zupełnie oderwana od pozostałych składników i nadaje kompozycji charakter.
- nutę serca – to zapachy, które utrzymują się najdłużej (około 4 godziny) i spajają całość kompozycji, czyli łączą nutę głowy i bazy.
- nutę bazy – stanowi tło dla całej kompozycji. Może być wyczuwalna przez wiele godzin, nawet kolejnego dnia po użyciu perfum. To właśnie na tej podstawie najlepiej jest dobierać dla siebie idealny zapach.
A jakie składniki mogą zawierać kompozycje zapachowe dostępne na sklepowych półkach? Jeśli chodzi o substancje pochodzenia zwierzęcego, najczęściej mamy do czynienia z piżmem i ambrą, pełniącymi rolę utrwalacza. Wśród składników o aromacie kwiatów możemy wymienić olejki: jaśminowy, hiacyntowy, lawendowy, z geranium czy z kwiatu pomarańczy. Natomiast za nuty cytrusowe i owocowe odpowiada najczęściej: bergamotka, mandarynka, cytryna czy czarna porzeczka. Bogate kompozycje orientalne mogą bazować z kolei na woni przypraw, takich jak kardamon czy anyż.
Perfumy damskie: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.