Strona głównaElektronikaWzmacniaczeNajlepszy wzmacniacz sygnału WIFI - ranking kwiecień 2024

Najlepszy wzmacniacz sygnału WIFI – ranking kwiecień 2024

Jak działa wzmacniacz sygnału WIFI?

Wzmacniacz sygnału WIFI to niewielkie urządzenie, które zostało zaprojektowane po to, aby wyłapywać zasięg w tak zwanych martwych strefach. Sprzęt jest przydatny w domach wielopiętrowych i dużych mieszkaniach, ponieważ pozwala wzmocnić sygnał WI-FI z dala od jego głównego źródła. 

W praktyce, wzmacniacz sygnału WI-FI opiera swoją pracę na tym, że wyłapuje fale radiowe, wzmacnia je i przekazuje dalej. Oznacza to, że należy umieszczać go w miejscu, gdzie połączenie jest już dosyć słabe. Przy takim ustawieniu urządzenie wychwyci fale, wzmocni je i prześle dalej, co pozwoli komfortowo korzystać z Internetu w każdym zakamarku mieszkania. 

Za najskuteczniejsze uchodzą wzmacniacze z antenami zewnętrznymi. Kierując taką antenę w stronę urządzenia końcowego, można sprawić, że przesyłane fale nie zostaną osłabione przeszkodami, takimi jak ściany czy sufity. 

Ranking wzmacniaczy sygnału WIFI

Zestawienie wzmacniaczy sygnałów to lista modelów urządzeń cieszących się dużą popularnością. Znajdziesz na niej zarówno produkty z antenami zewnętrznymi, jak i z antenami wewnętrznymi. Sprawdź, jakie są ich największe wady i zalety!

1. Mercusys ME30

Mercusys ME30



Mercusys ME30 obsługuje dwa pasma Wi-Fi w standardzie AC1200. Może zapewnić prędkość łączną do 1,2 Gb/s. Sprzęt jest łatwy w konfiguracji – proces uruchamia się za pomocą przycisku na obudowie. Obok niego na urządzeniu można znaleźć także wielokolorową diodę, która ułatwia znalezienie najlepszego miejsca na montaż wzmacniacza.

Model współpracuje z każdym routerem i każdym bezprzewodowym punktem dostępowym. Obsługuje częstotliwość 5 GHz i 2,4 GHz. Automatycznie wybiera trasę (APS), aby zawsze pracować z najwyższą wydajnością. 

Po podłączeniu do niego kabla Ethernet, pozwala przekształcić sygnał przewodowy na bezprzewodowy – staje się dwupasmowym punktem dostępowym. Model spełnia standardy EEE 802.11a/n/ac dla pasma 5 GHz oraz IEEE 802.11b/g/n dla pasma2,4 GHz. Wykorzystuje zabezpieczenie WPA-PSK, WPA2-PSK. Posiada dwie anteny zewnętrzne.

Zalety: Wady:
+ Zapewnia bardzo dobry zasięg. – Jest kłopotliwy w konfiguracji.
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny.  
+ Gwarantuje stabilne połączenie.  
+ Jest solidnie wykonany.  

2. TP-Link TL-WA850RE

TP-Link TL-WA850RE



TP-Link TL-WA850RE to wzmacniacz sygnału oferujący prędkość transmisji do 300 Mbps. Urządzenie obsługuje częstotliwość 2.4 Ghz. Jest wyposażone w złącze LAN i WPS. Produkt zapewnia zgodność ze standardami 802.11 b/g/n. Posiada też zabezpieczenia łącza, takie jak TL-WA850RE – 64/128/152-bitowe WEP i WPA-PSK, WPA2-PSK. 

Sprzęt jest kompatybilny z takimi systemami jak Windows 2000, XP, Vista lub Windows 7, 8, 10, Mac OS, UNIX czy Linux. Posiada wbudowaną antenę. 

Zalety: Wady:
+ Jest skuteczny. – Po przywróceniu dostaw prądu uruchamia się szybciej niż router, przez co wymaga restartu (nie da się połączyć go z siecią).
+ Ma estetyczny design.  
+ Jest łatwy w konfiguracji.  
+ Ma niewygórowaną cenę.  

3. TP-LINK RE200

TP-LINK RE200



TP-LINK RE200 to urządzenie, które wyróżnia się przede wszystkim niebanalnym designem. Sprzęt działa w zakresie częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Obsługuje różne standardy bezprzewodowe, jak IEEE 802.11a/n/ac dla pasma 5 GHz, czy IEEE 802.11b/g/n dla częstotliwości 2,4 GHz. Pozwala uzyskać łączną prędkość nawet 750 Mb/s.

Model wyposażono w praktyczne wskaźniki, których funkcję pełnią diody LED. Podświetlone ikonki są czytelne i umożliwiają łatwy odczyt, np. jakości połączenia. Produkt posiada adapter, dzięki któremu można podłączyć do niego różne urządzenia. Nie ma natomiast anten zewnętrznych, które bywają problematyczne.

Urządzenie łatwo łączy się z siecią dzięki aplikacji Tether. Pozwala ona w prosty sposób dobrać parametry pracy wzmacniacza i sparować go z innymi sprzętami. Model wykorzystuje takie zabezpieczenia jak 64/128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK.

Zalety: Wady:
+ Ładnie się prezentuje. – Według niektórych opinii jego konfiguracja zajmuje sporo czasu (pobranie aplikacji, założenie konta, i tak dalej).
+ Działa skutecznie.  
+ Obsługuje dwie częstotliwości.  
+ Ma korzystną cenę.  

4. TP-LINK TL-WA860RE

TP-LINK TL-WA860RE



TP-LINK TL-WA860RE to wzmacniacz o niewielkich gabarytach, wyposażony w dwie stałe anteny dla lepszego zasięgu i stabilności połączeń. Produkt obsługuje pasmo 2,4 GHz. Zapewnia prędkość maksymalną do 300 Mbps. Działa zgodnie ze standardami 802.11 b/g/n. Wykorzystuje zabezpieczenia 64/128/152-bitowe WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK. 

Urządzenie wyposażono w jeden port LAN oraz takie funkcje jak filtrowanie adresów MAC czy logowanie z użyciem nazwy domenowej. Sprzęt jest kompatybilny między innymi z systemami Windows 7, 8, Mac OS, NetWare, UNIX czy Linux.

Zalety: Wady:
+ Skutecznie wzmacnia sygnał. – Ma nieco wysoką cenę jak na urządzenie obsługujące jedno pasmo częstotliwości.
+ Łatwo łączy się z siecią.  
+ Nie zajmuje wiele miejsca przy gniazdku.  
+ Dobrze się prezentuje.  

5. CUDY RE1200 Wi-Fi 5 AC1200

CUDY RE1200 Wi-Fi 5 AC1200



Cudy RE1200 MESH LAN/WAN Wi-Fi 5 AC1200 to repeater dwuzakresowy, współpracujący z każdym routerem lub bramką. Urządzenie posiada przycisk WPS do łatwego łączenia z siecią. Ma też port Ethernet do podłączania urządzeń przewodowych. 

Sprzęt wyposażono w dwie anteny zewnętrzne. Produkt może pracować jako wzmacniacz i punkt dostępowy. Obsługuje pasmo 2,4 GHz 300 Mb/s i 5 GHz 867 Mb/s. 

Model wykorzystuje takie zabezpieczenia jak WPA-PSK, WPA2-PSK. Spełnia standardy: IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b.

Zalety: Wady:
+ Skutecznie wzmacnia sygnał. – Niektóre negatywne opinie wskazują na trudności związane z instalacją sprzętu.
+ Ma cenę adekwatną do jakości.  
+ Obsługuje dwa pasma częstotliwości.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonany.  

6. Edimax EW-7438RPn Mini WiFi N300

Edimax EW-7438RPn Mini WiFi N300



Edimax EW-7438RPn Mini WiFi N300 to sprzęt, który może pracować jako ekspander, punkt dostępu lub most bezprzewodowy. Model oferuje funkcję iQ Setup, czyli uproszczonej konfiguracji. Można też obsługiwać go za pomocą aplikacji na telefon, ustalając harmonogram pracy.

Sprzęt posiada przycisk WPS, który ułatwia połączenie urządzenia z siecią bezprzewodową. Oferuje prędkość transmisji do 300Mb/s. Współpracuje z urządzeniami spełniającymi standardy 802.11n. oraz 802.11b/g.

Produkt powala skonfigurować drugą, osobną sieć, pracując w trybie „gość”. Jego atutem jest też dioda sygnalizująca aktualną siłę sygnału, co pozwala znaleźć najlepsze miejsce do podłączenia wzmacniacza.

Zalety: Wady:
+ Ma niewygórowaną cenę. – Według niektórych użytkowników wymaga częstego resetowania.
+ Jest niewielki, zajmuje mało miejsca.  
+ Jest prosty w konfiguracji i obsłudze.  
+ Jest skuteczny.  

7. XIAOMI Mi Range Extender Pro R03

XIAOMI Mi Range Extender Pro R03



XIAOMI Mi Range Extender Pro R03 to sprzęt z dwoma antenami zewnętrznymi, oferujący prędkość transmisji do 300 Mb/s. Urządzenie obsługuje pasmo 2.4 GHz. Wykorzystuje zabezpieczenia WPA-PSK, WPA2-PSK. 

Produkt automatycznie wybiera najlepszy kanał sieci dla wysokiej prędkości i stabilnego połączenia. Może współpracować z 64 urządzeniami jednocześnie. Jest sterowany z poziomu aplikacji na telefon. Jego atutem jest niewielki rozmiar i przystępna cena.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi. – Jego instalacja jest pracochłonna – wymagane założenie i zweryfikowanie konta.
+ Wzmacnia sygnał (jednak w niewielkim stopniu). – Obsługuje jedno pasmo częstotliwości.
+ Zajmuje mało miejsca.  

Wzmacniacz sygnału WIFI – jak wybrać?

Jak wybrać wzmacniacz WIFI, dzięki któremu Internet w smartfonie czy tablecie będzie działał z wysoką prędkością zarówno tuż przy routerze, jak i w dalszym zakątku mieszkania? Pod uwagę warto wziąć między innymi:

  • obsługiwaną częstotliwość, czyli te pasma częstotliwości, na których działa wzmacniacz zasięgu – tańsze modele obejmują pasmo 2,4 GHz, droższe również 5 GHz;
  • szybkość transmisji danych – jest ona z reguły określana w wysokości maksymalnej, zatem nie należy liczyć na to, że uda się osiągnąć dokładnie taką jak deklarowana prędkość przesyłu danych, przeciętny wynik to 300 Mbps, a imponujący nawet powyżej 1000 Mbsp;
  • obsługiwane standardy WIFI, czyli symbole 802.11 z literkami odnoszą się do standardów sieci – im wyższy standard, tym efektywniejsza praca wzmacniacza sygnału, za godne uwagi warto uznać modele obsługujące standard oznaczony literkami „n” oraz „ac”;
  • sposób konfiguracji – część urządzeń trzeba podłączyć najpierw do komputera, a za jego pośrednictwem do sieci, inne konfigurują się same po naciśnięciu przycisku WPS na routerze i wzmacniaczu.

Co jeszcze będzie ważne przy wyborze tak zwanego repeatera do sieci WIFI? Repeater WIFI jest stale podłączony do gniazdka, zatem dobrze jeśli zajmuje niewiele miejsca i ładnie się prezentuje. Wiele osób ceni sobie również kontrolki na obudowie, dzięki którym łatwo jest ocenić moc sygnału i dostosować miejsce instalacji urządzenia tak, aby wzmacniacz sygnału sieci działał jak najwydajniej. 

Wzmacniacz sygnału WIFI – czy warto kupić wzmacniacz WI-FI?

Na zasięg i szybkość Internetu domowego wpływa wiele czynników. Należy wiedzieć, że routery działają najczęściej na częstotliwości 2,4 GHz, a tę wykorzystują też inne sprzęty, na przykład kuchenka mikrofalowa. Z kolei drugie pasmo częstotliwości – 5 GHz – jest mniej obciążone, ale ma mniejszy zasięg, dlatego również nierzadko wymaga on wzmocnienia.

Zasięg sieci mogą pogarszać także przeszkody mechaniczne, czyli ściany i sufity. Fale radiowe są tłumione przez drewno, cegłę, szkło i przede wszystkim – żelbeton. Czasami problemem bywa nawet niewłaściwe ustawienie routera w mieszkaniu. Najlepiej, aby stał on na półce w centralnej części domu. 

Po wzmacniacz sieciowy wkładany do gniazdka warto sięgnąć w przypadku, gdy:

  • ściany budynku są grube, wykonane z materiałów tłumiących sygnał,
  • chcesz sprawić, że zasięg pojawi się także wokół domu (w ogrodzie),
  • mieszkasz w budynku piętrowym,
  • w Twojej okolicy występuje zagłuszanie sygnałów (dotyczy zwłaszcza mieszkań w blokach, gdzie liczne źródła sygnału zagłuszają się wzajemnie),
  • chcesz korzystać ze smart TV – dobre połączenie WIFI jest podstawą sprawnego działania aplikacji.

Jeśli więc nie jesteś zadowolony/a z zasięgu WIFI w swoim mieszkaniu, a przestawianie routera niewiele pomaga, wypróbuj WI-FI repeater. Urządzenia tego typu nie są drogie, a potrafią naprawdę skutecznie wzmocnić sygnał z routera i wyeliminować tym samym wszystkie martwe strefy WiFi.

Wzmacniacz sygnału WIFI repeater, wzmacniacz sieci – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd