Wzmacniacz sygnału Wi-Fi to niewielkie urządzenie, które zostało zaprojektowane po to, aby wyłapywać zasięg w tak zwanych martwych strefach. Sprzęt jest przydatny w domach wielopiętrowych i dużych mieszkaniach, ponieważ pozwala wzmocnić sygnał Wi-Fi z dala od jego głównego źródła.
W praktyce wzmacniacz sygnału Wi-Fi opiera swoją pracę na tym, że wyłapuje fale radiowe, wzmacnia je i przekazuje dalej. Oznacza to, że należy umieszczać go w miejscu, gdzie połączenie jest już dosyć słabe. Przy takim ustawieniu urządzenie wychwyci fale, wzmocni je i prześle dalej, co pozwoli komfortowo korzystać z internetu w każdym zakamarku mieszkania.
Warto wspomnieć, że za najskuteczniejsze uchodzą wzmacniacze z antenami zewnętrznymi. Kierując taką antenę w stronę urządzenia końcowego, można sprawić, że przesyłane fale nie osłabną przez przeszkody, takie jak ściany czy sufity.
Wzmacniaczy sygnału Wi-Fi ranking:
Wzmacniacz sygnału Wi-Fi — jak wybrać?
Jak wybrać wzmacniacz Wi-Fi, dzięki któremu internet w smartfonie czy tablecie będzie działał z wysoką prędkością zarówno tuż przy routerze, jak i w dalszym zakątku mieszkania? Pod uwagę warto wziąć między innymi:
- obsługiwaną częstotliwość, czyli te pasma częstotliwości, na których działa wzmacniacz zasięgu — tańsze modele obejmują pasmo 2,4 GHz, droższe również 5 GHz;
- szybkość transmisji danych. Nie należy liczyć na to, że uda się osiągnąć dokładnie taką jak deklarowana prędkość przesyłu danych, przeciętny wynik to 300 Mbps, a imponujący nawet powyżej 1000 Mbps;
- obsługiwane standardy Wi-Fi, czyli symbole 802.11 z literkami odnoszą się do standardów sieci. Im wyższy standard, tym efektywniejsza praca wzmacniacza sygnału. Za godne uwagi warto uznać modele obsługujące standard oznaczony literkami „n” oraz „ac”;
- sposób konfiguracji — część urządzeń trzeba podłączyć najpierw do komputera, a za jego pośrednictwem do sieci. Inne konfigurują się same po naciśnięciu przycisku WPS na routerze i wzmacniaczu.
Co jeszcze będzie ważne przy wyborze tak zwanego repeatera do sieci Wi-Fi? Repeater sygnału jest stale podłączony do gniazdka, zatem dobrze jeśli zajmuje niewiele miejsca i ładnie się prezentuje. Wiele osób ceni sobie również kontrolki na obudowie, dzięki którym łatwo jest ocenić moc sygnału i dostosować miejsce instalacji urządzenia tak, aby wzmacniacz sygnału sieci działał jak najwydajniej.
Wzmacniacz sygnału WiFi — czy warto kupić?
Na zasięg i szybkość internetu domowego wpływa wiele czynników. Należy wiedzieć, że routery działają najczęściej na częstotliwości 2,4 GHz, a tę wykorzystują też inne sprzęty, na przykład kuchenka mikrofalowa. Z kolei drugie pasmo częstotliwości – 5 GHz — jest mniej obciążone, ale ma mniejszy zasięg.
Zasięg sieci mogą pogarszać także przeszkody mechaniczne, czyli ściany i sufity. Fale radiowe są tłumione przez drewno, cegłę, szkło i przede wszystkim — żelbeton. Czasami problemem bywa nawet niewłaściwe ustawienie routera w mieszkaniu. Najlepiej, aby stał on na półce w centralnej części domu.
Po wzmacniacz sieciowy wkładany do gniazdka warto sięgnąć w przypadku, gdy:
- ściany budynku są grube i z materiałów tłumiących sygnał,
- chcesz sprawić, że zasięg pojawi się także wokół domu (w ogrodzie),
- mieszkasz w budynku piętrowym,
- w Twojej okolicy występuje zagłuszanie sygnałów (dotyczy zwłaszcza mieszkań w blokach, gdzie liczne źródła sygnału zagłuszają się wzajemnie),
- chcesz korzystać ze smart TV — dobre połączenie Wi-Fi jest podstawą sprawnego działania aplikacji.
Jeśli więc nie jesteś zadowolony/a z zasięgu internetu w swoim mieszkaniu, a przestawianie routera niewiele pomaga, wypróbuj Wi-Fi repeater. Urządzenia tego typu nie są drogie, a potrafią naprawdę skutecznie wzmocnić sygnał z routera.
Wzmacniacz sygnału Wi-Fi opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl