Strona głównaDom i ogródMeble i oświetleniePorządna narzuta na sofę lub kanapę - jak wybrać? 10 propozycji

Porządna narzuta na sofę lub kanapę – jak wybrać? 10 propozycji

Narzuta na sofę pozwala w prosty i szybki sposób odmienić charakter aranżacji. Pełni też istotną funkcję ochronną – zapobiega zabrudzeniom i niszczeniu oryginalnej tapicerki. Z tego typu ochraniacza na meble wypoczynkowe powinni korzystać przede wszystkim właściciele zwierząt domowych. Pledy na sofach sprawdzą się również w mieszkaniach rodzin z małymi dziećmi. 

Warto wspomnieć, że choć na rynku dostępne są narzuty na kanapy i fotele w kształcie dostosowanym do tego typu siedzisk, to zdecydowanie szerszy jest wybór produktów uniwersalnych – do nakrywania kanap, łóżek i innych mebli wypoczynkowych. Wystarczy zatem sięgnąć po model w odpowiednim rozmiarze, aby zapewnić ochronę przed zabrudzeniami siedzisku, oparciu oraz podłokietnikom. 

Narzuta na sofę ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Dlaczego warto kupić narzutę na meble wypoczynkowe?

Kupując nową sofę czy kanapę, często nie chcemy zakrywać jej tapicerki dodatkowymi pokrowcami, jednak prędzej czy później dochodzimy do wniosku, że jest to nieuniknione. Korzystając z dekoracyjnego pledu lub narzuty, możemy:

  • ochronić meble przed zabrudzeniami,
  • łatwo utrzymać meble w higienicznej czystości – narzutę wystarczy zdjąć i wyprać w pralce,
  • przedłużyć żywotność tapicerki, chroniąc ją przed wycieraniem. 

Kapa na sofę przyda się w szczególności posiadaczom psów i kotów, a także rodzicom małych dzieci. Produkt tego typu pomoże też odświeżyć wygląd aranżacji i zmienić charakter wystroju, na przykład dodać mu kolorów. 

Jaki ochraniacz na sofę jest lepszy: narzuta czy pokrowiec?

Chcąc ochronić tapicerkę sofy przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, możesz postawić zarówno na estetyczny pokrowiec, jak i na narzutę, pled czy kapę. Czym różnią się te dwa rozwiązania? Pokrowiec w przeciwieństwie do narzuty posiada elementy, które umożliwiają jego zamocowanie na meblu, na przykład gumki lub sznurki. Choć jego materiał może być elastyczny, taki produkt trzeba dobrze dopasować do wymiarów wersalki, aby poprawnie pełnił on swoją funkcję.

Narzuta jest bardziej uniwersalna. W zależności od materiału, z jakiego została wykonana, może pełnić także funkcję ciepłego koca. Jej rozmiar determinuje natomiast przyszłe zastosowania. Pokrowiec założymy jedynie na konkretny mebel, natomiast narzutą możemy przykryć i łóżko z materacem, i sofę, i fotel. Odpowiednio dobrany rozmiar sprawi, że produkt będzie pasować na różne meble wypoczynkowe. 

Jaka narzuta na kanapę będzie najlepsza?

Zanim kupisz konkretną narzutę na swoją sofę, poznaj najpopularniejsze rodzaje tego typu tekstyliów. Do wyboru masz między innymi:

  • modele welurowe, welwetowe, aksamitne – z materiału pluszowego, który jest miły w dotyku i wykończony z połyskiem;
  • modele żakardowe – są bogato zdobione, trwałe i efektowne wizualnie;
  • modele bawełniane – najczęściej z charakterystycznym dzianinowym splotem, zachowują naturalne właściwości bawełny (miękka, oddychająca);
  • modele z mikrofibry – lekkie, szybkoschnące, łatwe do utrzymania w czystości;
  • poliestrowe – szybkoschnące, łatwe w pielęgnacji;
  • pikowane – z ozdobnymi przeszyciami, które wzmacniają materiał. 

Przy zakupie narzuty wysokiej jakości należy zwrócić więc uwagę przede wszystkim na rodzaj tkaniny (rodzaj włókien) oraz na jej gramaturę. Do wyboru mamy materiały z włókien naturalnych, jak len czy bawełna oraz z włókien sztucznych, jak poliester. Oba rodzaje tekstyliów mają swoje wady i zalety. Bawełna oferuje lepsze właściwości termoizolacyjne niż włókna syntetyczne, ale jest trudniejsza w pielęgnacji – narzuta może tracić swój oryginalny kształt. 

O czym mówi natomiast gramatura materiału? Gramatura to waga jednego metra kwadratowego tkaniny. Parametr ten nie świadczy bezpośrednio o jakości materiału, ale przede wszystkim o grubości narzuty. Można powiedzieć zatem, że produkt o wysokiej gramaturze będzie ciężki, mięsisty, co zapewni wrażenie solidności, wytrzymałości. Ciężki materiał może też lepiej układać się na oparciu i siedzisku kanapy, a co za tym idzie – mniej się zsuwać. Nie każdemu zależy jednak na tym, aby kapa na sofę była ciężka. Jeśli szukasz lekkiego ochraniacza na kanapę, które sprawdzi się również jako koc, postaw na produkt, którego gramatura jest nieco niższa.

Jaki materiał sprawdzi się na narzutę na sofę?

Dobór narzuty do Twojego wnętrza sprowadza się nie tylko do kwestii designu, ale również właściwości, czyli przyszłego zastosowania produktu. Najpopularniejsze materiały, z jakich szyje się narzuty na sofy to:

  • akryl – imituje wełnę, ale nie alergizuje, ma niewygórowaną cenę, nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest sprężysty i miękki;
  • bawełna – jest naturalna, nie uczula, nie podrażnia naskórka, oddycha, ale łatwo się gniecie i może tracić kształt;
  • mikrofibra – jest trwała, ale też delikatna w dotyku, składa się z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych lub nylonowych, nie rozciąga się, nie mechaci, nie gromadzi kurzu, jest łatwa w pielęgnacji;
  • polar – sprawdzi się jesienią i zimą, ma właściwości antypillingowe, łatwo utrzymać go w czystości, nie wymaga prasowania, może się elektryzować;
  • poliester – jest odporny na niszczenie, a także praktyczny, jeśli chodzi o utrzymanie go w czystości, jednak nie przepuszcza powietrza;
  • welur, plusz, minky – jest produkowany z poliestru, ma pluszowe wykończenie – miękkie i z połyskiem, za to może łatwo się wycierać.

Jak widać, sklepy oferują nam szeroki wybór narzut o różnych właściwościach. Warto skorzystać z tej okazji, aby nabyć do swojego wnętrza dwie narzuty o różnych cechach – jedną odpowiednią na lato, a drugą na zimę. Bawełniana czy lniana tkanina zapewni odpowiedni komfort skórze, pozwalając jej oddychać. Z kolei polar czy akryl zadbają o to, aby dodatkowo ogrzać nasz organizm podczas chłodniejszych pór roku.

Jak dopasować narzutę na sofę do wnętrza salonu?

Rodzaj materiału na narzutę ma wpływ również na jej design. Welurowa czy welwetowa narzuta najlepiej zaprezentuje się w eleganckim wnętrzu, np. tym w stylu glamour. Nada jednak również bardziej luksusowy charakter aranżacji loftowej czy skandynawskiej. Przy dopasowywaniu takich tekstyliów do aranżacji kluczowy będzie „fason”, struktura, kolor i ewentualne wzory. W kategorii narzuty znajdziemy bowiem zarówno produkty o gładkich brzegach, jak i modele z efektownymi frędzlami, idealne do wnętrz w stylu boho. Na uwagę zasługują także:

  • włochacze, czyli efektowne futrzane narzuty,
  • narzuty pikowane – stosunkowo uniwersalne, o ile nie mają dodatkowych wzorów,
  • narzuty z tłoczonymi wzorami,
  • narzuty ze strukturą, np. dzianinowe. 

Narzuta z naturalnego materiału będzie prezentowała się doskonale we wnętrzu minimalistycznym, skandynawskim, vintage. Model pikowany lub tłoczony w jednolitej barwie można bez obaw wykorzystać zaś w salonie klasycznym i tradycyjnym. 

Jeśli chodzi o kolor, to warto pamiętać tutaj o podstawowych założeniach wybranego stylu aranżacyjnego. W aranżacjach glamour stawiamy bowiem zarówno na pastele, jak i na wyraziste barwy nawiązujące do kolorów kamieni szlachetnych. Z kolei w minimalistycznych wnętrzach inspirację czerpiemy z natury. Warto mieć na uwadze, że w sklepach dostępne są też narzuty dwustronne. To ciekawa opcja dla niezdecydowanych oraz tych, którzy lubią często zmieniać wystrój wnętrz.

Jaki rozmiar narzuty na sofę wybrać?

W zależności od tego, jaki rodzaj narzuty wybierzesz, nieco inaczej będziesz dopasowywać jej pożądany rozmiar. W przypadku produktów nieelastycznych, projektowanych typowo pod sofy i kanapy – z fragmentami na podłokietniki – musisz bardzo dokładnie zmierzyć cały mebel, czyli wymiary siedziska oraz podłokietników. Łatwiej będzie Ci dopasować odpowiedni rozmiar narzuty uniwersalnej, o klasycznym kształcie prostokąta lub kwadratu. Musisz ustalić jednak, w jaki sposób tkanina ma prezentować się na meblu:

  • czy narzuta ma zasłaniać jedynie siedzisko, czy również podłokietniki?
  • czy narzuta będzie mocowana do mebla, czy planujesz rozłożyć ją swobodnie lub „wcisnąć” między oparcie a siedzisko?
  • czy narzuta ma zakrywać mebel w minimalnym stopniu, czy sięgać aż do podłogi?

Niezależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, w pierwszej kolejności zmierz dokładnie swoją sofę i weź pod uwagę kilka kluczowych zasad, mianowicie:

  • narzuta nie powinna być za duża – nie może opadać na podłogę;
  • narzuta nie powinna być zbyt mała – będzie prezentowała się nieestetycznie i nie spełni swojej roli ochronnej,
  • narzuta nie powinna zsuwać się z mebla nawet wtedy, kiedy ktoś na niej usiądzie.

Jaki kolor narzuty na sofę wybrać?

Kolor narzuty na sofę w salonie czy pokoju gościnnym to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli tkanina ma zapewniać spójny wygląd aranżacji, dopasuj ją do panujących w pomieszczeniu barw. Możesz postawić też na kontrast, jeśli chcesz w prosty sposób ożywić swoją przestrzeń. 

W stonowanej kolorystycznie aranżacji odpowiednią opcję stanowić będzie:

  • jasna narzuta, która optycznie rozjaśni przestrzeń i ociepli wnętrze;
  • ciemna narzuta, która wprowadzi głębię i doda wnętrzu elegancji;
  • narzuta w podobnym odcieniu – zapewni stonowany, harmonijny efekt aranżacyjny,
  • narzuta w komplementarnym kolorze – doda pomieszczeniu energii i odświeży aranżację. 

Warto pamiętać także, że kolor narzuty ma wpływ na to, czy materiał dobrze zamaskuje ewentualne plamy. Jasną tkaninę musimy prać częściej, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci. Ciemniejsze materiały będą więc pod tym względem bardziej praktyczne.

Jakie zalety ma narzuta pikowana? 

Narzuty na kanapy i łóżka można podzielić umownie ma modele, które przypominają miękkie koce i pledy oraz na narzuty pikowane, których nie wykorzystamy raczej w roli koca ze względu na ich grubość i sztywność. Pikowanie dotyczy bowiem co najmniej dwóch warstw materiału, połączonych ozdobnym przeszyciem. Wiele takich narzut składa się z dodatkowego wypełnienia, najczęściej z warstwy włókniny. Pikowanie sprawia, że wkład nie przemieszcza się. Jego rolą jest natomiast lekkie usztywnienie materiału, zwiększenie jego grubości oraz wytrzymałości produktu. 

Pikowana narzuta ładnie układa się na kanapie czy łóżku. Zwykle dobrze znosi też pranie w pralce, co przekłada się na łatwość utrzymania jej w czystości. Taka narzuta nie będzie marszczyć się ani zwijać. Można również wykorzystać ją jako dodatkową warstwę chroniącą nas przed chłodem, śpiąc pod kołdrą i narzutą jednocześnie w okresie zimowym. 

Narzuta na sofę: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY