Kanapy do salonu to niezwykle obszerna grupa mebli, dlatego wybór tego jedynego może okazać się bardzo trudny. W sklepach znajdziemy dzisiaj sofy w stylu nowoczesnym, glamour, retro, klasycznym czy skandynawskim. Szeroki wybór dotyczy nie tylko stylu, ale także stosowanych tkanin obiciowych i ich kolorów. Wszystko to sprawia, że kupując kanapę do salonu, musisz mieć jasno określone oczekiwania. Jeśli nie masz pomysłu na swój pokój dzienny, zainspiruj się naszym zestawieniem modnych sof i przeczytaj poradnik pod rankingiem.
Kanapy do salonu ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Jaką sofę do salonu wybrać?
Zanim przejdziemy do konkretnych porad związanych z wyborem kanapy i sofy do salonu, ustal swoje potrzeby i oczekiwania. Na początek ogranicz wybór na podstawie:
- przygotowanego budżetu,
- wielkości pomieszczenia,
- preferowanej wielkości mebla,
- funkcjonalności – czy kanapa ma być rozkładana (funkcja spania), czy ma posiadać pojemnik na pościel (funkcja przechowywania).
Kanapa dwuosobowa lub trzyosobowa może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sofa rozkładana ma zazwyczaj wyższą cenę i w wielu przypadkach zaoferuje Ci dodatkowo ukryty pojemnik do przechowywania. Jeśli chodzi o wymiary kanapy, musisz dostosować je do swoich potrzeb oraz do wielkości Twojego salonu. W małym pomieszczeniu nie zmieścisz dużej sofy, jednak możesz wziąć pod uwagę model rozkładany, aby stworzyć dodatkowe miejsce do wypoczynku. Z kolei do dużego salonu nie wybieraj mebli o małych gabarytach, ponieważ zaburzy to proporcje aranżacji.
Jeśli przesortujesz dostępne w sklepach sofy na podstawie tych kryteriów, pozostanie Ci jeszcze porównać dostępne modele w oparciu o:
- rodzaj wypełnienia siedziska i oparcia,
- rodzaj tapicerki,
- styl/design,
- kolorystykę.
Jaka kanapa do małego salonu?
W małym salonie często rezygnujemy z obszernych narożników właśnie na rzecz stylowych kanap, które możemy uzupełnić dodatkowo fotelami lub pufami. Sofy są nie tylko mniejsze, ale też lżejsze optycznie, dlatego dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca do spania dla domowników lub gości, wybierz do małego salonu kanapę dwuosobową z funkcją spania. Sprawdź wcześniej, czy jej wymiary po rozłożeniu pozwolą swobodnie przejść z każdej strony mebla. Postaw również na model z pojemnikiem do przechowywania, ponieważ możesz trzymać w nim nie tylko pościel, ale także inne tekstylia i bibeloty.
Pamiętaj również o kilku kluczowych zasadach planowania wystroju niewielkich pomieszczeń. Aby optycznie powiększyć pokój dzienny:
- postaw na jasne, odbijające światło kolory,
- wybierz kanapę na wyższych nóżkach – dodają aranżacyjnej lekkości.
Jakie kolory kanapy do salonu?
Kanapa w salonie ma być równie funkcjonalna i komfortowa, co efektowna. Wiele osób wybiera dzisiaj ten mebel nie tyle z myślą o łatwości utrzymania go w czystości, co z naciskiem na efekt wizualny, jaki zapewni we wnętrzu. Z tego względu do wyboru mamy dzisiaj mnóstwo tkanin obiciowych o rozmaitych splotach, dostępnych w setkach odcieni – zarówno tych neutralnych, uniwersalnych, jak i bardzo wyrazistych, nadających charakter. Wybór koloru kanapy uzależniony będzie od kilku czynników:
- stylu aranżacyjnego wnętrza,
- kolorystyki ścian, pozostałych mebli i tekstyliów,
- oczekiwanego efektu,
- potrzeb – zwłaszcza potrzeb właścicieli zwierząt domowych i małych dzieci.
Do pomieszczenia urządzonego w stylu minimalistycznym dobieramy meble w kolorach naturalnych, tak zwanych kolorach ziemi. Może to być biel, beż, szarość, brąz czy nawet czerń. Z kolei do salonu w stylu glamour możesz wybrać zarówno kanapę z pastelową tapicerką, jak i z obiciem w kolorze przypominającym jeden z kamieni szlachetnych, np. w kolorze szmaragdowym.
Kolor tapicerowanego mebla dopasowuje się również do panującej już we wnętrzu palety barw. Możesz kierować się przy tym jedną z trzech zasad, zależnie od oczekiwanego efektu:
- Różne odcienie tego samego koloru – np. ciemnoszara kanapa do jasnoszarych ścian – takie zestawienie jest bezpieczną opcją. Uzyskany efekt z pewnością nie okaże się przerysowany, niespójny. Może jednak rozczarować osobę, która preferuje bardziej wyrazisty design.
- Zestawienia kontrastowe – kontrastowe kolory pozwalają uwypuklić głębię każdej wybranej barwy. Warto pamiętać jednak, aby w taki sposób nie zestawiać ze sobą zbyt wielu kolorów w jednym pomieszczeniu (najlepiej trzymać się maksymalnie 3 wariantów). Dobrą opcję stanowi też wybór sprawdzonych połączeń kolorystycznych typu biel-czerń, fiolet-zieleń, granat-czerwień i tak dalej.
- Zestawienia kolorów sąsiadujących ze sobą na palecie barw (2 lub 3) – ta zasada jest podobna do numeru pierwszego, jednak dotyczy innych kolorów, a nie wariantów jasny-ciemny. W taki sposób można połączyć ze sobą na przykład fiolet, fuksję i granat lub róż.
Jaka tapicerka na kanapę do salonu?
Przy okazji warto poruszyć także temat samego materiału obiciowego, jaki możemy wybrać na swoją kanapę. Najmodniejszy dzisiaj welur i podobne do niego tkaniny pluszowe, jak velvet czy aksamit, to tapicerki, które dobrze sprawdzają się w wystroju skandynawskim czy glamour. Zalety welurowego obicia to:
- miękkość,
- gładkość,
- efekt luksusowego wykończenia,
- efektowny połysk.
Z pomocą miękkiego, lśniącego obicia kanapy możemy zyskać w swoim wnętrzu efekt elegancji i szyku. Należy pamiętać jednak, że takie tkaniny uwypuklają mechaniczne zanieczyszczenia, jak okruszki czy sierść. Mogą również wygniatać się, dlatego wymagają systematycznej pielęgnacji.
Jeśli więc szukasz praktycznej tapicerki, która dobrze maskuje zabrudzenia (na przykład dlatego, że masz w domu zwierzęta i małe dzieci), postaw na tkaninę w niejednolitym kolorze – tak zwaną melanżową. Dzięki takiej niejednorodności włókien materiał będzie skutecznie kamuflował niewielkie plamki, sierść czy inne zanieczyszczenia.
Bardzo ciekawą opcję stanowi także kanapa z tapicerką hydrofobową, która nie wchłania wilgoci, a co za tym idzie – płynnych zabrudzeń. Należy pamiętać jednak, że jej powłoka może się wycierać, zatem z czasem straci ona te właściwości.
Jaka kanapa do salonu z funkcją spania będzie komfortowa?
Wybór rozkładanej kanapy jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż wybór zwykłego mebla wypoczynkowego, na którym wypoczywamy i zażywamy relaksu w pozycji siedzącej. Na początek musisz ustalić, jak często planujesz korzystać z tej funkcji. Jeśli sporadycznie – kanapa może być miękka. Jeżeli codziennie – powinna oferować twardsze, bardziej sprężyste wypełnienie podtrzymujące kręgosłup. Nowoczesna sofa czy wersalka nigdy nie dorównają pod względem komfortu klasycznemu materacowi, jednak można dobrać je tak, aby były jak najwygodniejsze.
Przy wyborze kanapy rozkładanej zwróć uwagę na:
- system rozkładania,
- wypełnienie kanapy,
- powierzchnię spania.
Jeśli chodzi o wymiary, sofa rozkładania powinna oferować ok. 60 cm szerokości na każdą osobę dorosłą i około 15-20 cm długości więcej niż wysokość przyszłego użytkownika.
Systemów rozkładania kanap można wyróżnić dzisiaj co najmniej siedem, jednak najpopularniejsze i najwygodniejsze to między innymi mechanizm DL, klik-klak czy system typu delfin. Sofy z takim systemem rozkłada się szybko i wygodnie. Zwykle oferują one również pojemnik na pościel.
W kwestii wypełnienia kanapy do wyboru masz między innymi sprężyny bonellowe, sprężyny kieszeniowe oraz pianki. Sprężyny faliste odpowiadają za podtrzymanie całej konstrukcji, dlatego nie mają większego wpływu na sprężystość posłania. Za najwygodniejsze uznaje się natomiast wypełnienia hybrydowe, czyli sprężynowo-piankowe.
Jak wybrać modną i wygodną kanapę do salonu?
Kanapa do salonu to niezbędny element wyposażenia tego wnętrza. Najczęściej zestawiamy go ze stolikiem kawowym i dodatkowymi siedziskami, na przykład z pufem czy fotelem. Model rozkładany sprawi, że w razie potrzeby pokój dzienny zamienimy w pokój gościnny. Jeśli jednak nie mamy takiej potrzeby, nie musimy wybierać kanapy z funkcją spania – możemy dopasować ten mebel do swoich potrzeb i stylu aranżacyjnego wnętrza tak, aby stanowił serce salonu i jego główną ozdobę.
Jeśli chcesz wygodnie odpoczywać na sofie w salonie, postaw na model z podłokietnikami i dużymi poduszkami. Zwróć też uwagę na wypełnienie tych elementów, tak samo jak na wypełnienie siedziska i oparcia. Pamiętaj, że zwykłe pianki dosyć szybko tracą swój kształt i sprężystość, dlatego jeśli szukasz kanapy na długie lata, wybieraj meble z pianką wysokoelastyczną i sprężynami.
Modne dzisiaj kanapy to między innymi modele na wysokich nóżkach z pikowanym obiciem i przeszyciami na poduszkach. Wybór takiego mebla to dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku małego salonu czy salonu w stylu glamour/skandynawskim. Wyższy mebel ułatwia utrzymanie czystości, dając dostęp do podłogi czy dywanu, na którym stoi. Unikaj jednak tapicerek przeszywanych w przypadku alergii na kurz – takie obszary często gromadzą większe ilości alergenów.
Nie musisz znać się na współczesnych nurtach aranżacyjnych, aby wybrać nowoczesną kanapę do salonu, dopasowaną idealnie do stylu Twojego wnętrza. Skorzystaj ze wskazówek sklepów i producentów mebli, którzy dzielą dostępny asortyment ze względu na jego styl, między innymi na wariant:
- klasyczny,
- glamour,
- industrialny i loftowy,
- skandynawski,
- retro.
Kanapy do salonu: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.