Sofy młodzieżowe to – zdaniem wielu – niezbędny element wyposażenia pokoju młodzieżowego. Posiadając dodatkową kanapę, wersalkę lub sofę, nastolatek nie spędza wolnego czasu w ciągu dnia, leżąc na swoim łóżku, a tym samym dba o zachowanie higieny snu. Sofa do pokoju młodzieżowego może służyć do siedzenia lub wypoczywania w pozycji półleżącej. Nastolatek wykorzysta ją między innymi podczas:
- czytania książek,
- nauki,
- spędzania czasu ze znajomymi,
- grania w gry.
Bardzo często będzie to również mebel wielofunkcyjny, który po rozłożeniu zamieni się w wygodne łóżko. Jak zamówić sofę, która okaże się funkcjonalna i będzie dobrze prezentowała się w pokoju młodzieżowym?
Sofy młodzieżowe ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kanap z funkcją spania
- ranking sof do salonu
- ranking sof modułowych
- ranking sof dwuosobowych
- ranking sof trzyosobowych
- ranking kanap dziecięcych
Dlaczego sofa to mebel potrzebny w pokoju nastolatka?
Jak wspominaliśmy, kanapy i wersalki młodzieżowe coraz częściej trafiają do aranżacji pokojów dla nastolatków. Mogą one uzupełniać funkcjonalność klasycznego łóżka z materacem lub zastępować je w mniejszej sypialni, jeśli oferują funkcję spania (są rozkładane).
Sofa jest siedziskiem, które służy do wypoczynku i relaksu w ciągu dnia. Można wygodnie usiąść na niej, aby poczytać książkę, pouczyć się, pograć na konsoli. Jeśli mebel posiada pojemnik na pościel, oferuje dodatkowe miejsce do przechowywania. W jego skrzyni można umieścić nie tylko kołdrę i poduszki, ale również inne tekstylia.
Kanapa z funkcją spania i pojemnikiem w pokoju nastolatka pozwala rozwiązać problem ograniczonej przestrzeni i braku miejsca na aktywność w ciągu dnia. Po złożeniu mebla dziecko zyska miejsce, na przykład, na wykonywanie ćwiczeń. Z kolei nocą będzie mogło wygodnie ułożyć się do snu pod warunkiem, że rodzic wybierze dla niego sofę z odpowiednim wypełnieniem.
Czy warto wybrać sofę młodzieżową rozkładaną?
Wielu rodziców szuka sofy młodzieżowej z funkcją spania, aby zmieścić w małym pokoju mebel, który zaspokoi wszystkie potrzeby dorastającego dziecka. Taką kanapę z pewnością warto wybrać do sypialni, w której nie ma miejsca na zwykłe łóżko z materacem. Funkcja rozkładania pozwoli oszczędzić miejsce podłogowe i uniknąć zagracenia wnętrza. Dzięki niej dziecko będzie w stanie lepiej zorganizować swoją prywatną przestrzeń.
Co ważne, jeśli decydujemy się na tapczan rozkładany, warto postawić na model ze schowkiem służącym do przechowywania pościeli. Taka dodatkowa skrzynia pozwoli łatwiej utrzymać porządek w pomieszczeniu.
Co będzie wygodniejsze: sofa rozkładana czy łóżko?
Dysponując dużym pomieszczeniem na pokój młodzieżowy, możesz zastanawiać się, co będzie lepsze dla Twojego dziecka: rozkładana sofa czy klasyczne łóżko. Jeśli chodzi o wygodę i zdrowie, najlepszym wyborem pozostaje łóżko z odpowiednio dobranym stelażem i materacem. Takie posłanie zapewnia nie tylko właściwe podtrzymanie dla kręgosłupa, ale również lepszą cyrkulację powietrza.
Nie oznacza to jednak, że nie da się wybrać dobrej do spania kanapy lub sofy rozkładanej młodzieżowej. Posiadając odpowiednią ilość miejsca, możemy postawić jednak na wyposażenie pomieszczenia w oba rodzaje mebli.
Jak wybrać kanapę młodzieżową z funkcją spania?
Aby kanapa z funkcją spania oferowała nastolatkowi komfort i wygodę, musi spełniać kilka kluczowych kryteriów. Przed wyborem konkretnego modelu sprawdź:
- rozmiar oferowanej powierzchni spania;
- rodzaj zastosowanej tapicerki;
- system rozkładania/składania;
- rodzaj wypełnienia siedziska.
Nowoczesna sofa rozkładana, z której nastolatek będzie korzystać codziennie, musi rozkładać się szybko i bezpiecznie, dlatego powinna posiadać odpowiedni system (automat) wspierający ten proces. Jej tapicerka musi zapewniać z kolei odpowiednią stabilność dla pościeli, dlatego najlepsza będzie ta wykonana z tkaniny – nie śliska skórzana. Duże znaczenie ma także jej wytrzymałość, odporność na ścieranie i pilling oraz łatwość czyszczenia.
Jeśli chodzi o wypełnienie, to klasyczne sofy mogą posiadać siedzisko z pianką osadzoną na pasach elastycznych lub sprężynach falistych, a także wypełnienie ze sprężynami – bonellowymi lub kieszeniowymi (pocket). Należy wiedzieć, że za lepsze, bo bardziej trwałe, odporne na odkształcenia, uznaje się wypełnienia sprężynowe. Kiedy więc wybierasz sofę, która ma być jedynie miejscem do siedzenia, postaw na pianki. Jeśli jednak na kanapie nastolatek ma spać codziennie przez kilka lat, korzystniej będzie zainwestować w mebel ze sprężynami.
Którą sofę młodzieżową wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Wybierając sofę młodzieżową do pokoju nastolatka, musisz sprawdzić jej wymiary i materiały wykonania (wypełnienie, tapicerka, stelaż). Są to kluczowe cechy, mające wpływ na wytrzymałość i funkcjonalność mebla. Każdy rodzic urządzający pokój dziecka wie jednak, że ogromne znaczenie przy wyborze mebli czy dodatków ma również ich design. Na rynku dostępne są kanapy młodzieżowe w różnych stylach do wyboru. To zarówno wypoczynki z kolorowymi obiciami we wzory, jak i bardziej uniwersalne, minimalistyczne wręcz modele, które sprawdzą się również w pokoju gości czy nawet w salonie.
Nastolatek przykłada dużą wagę do tego, jak prezentuje się wystrój jego sypialni. W końcu spędza w niej czas nie tylko samotnie, ale i ze znajomymi. Z tego względu dziecko powinno uczestniczyć w wyborze sofy przynajmniej w zakresie jej wyglądu. Odcień tapicerki mebla warto dobrać do kolorystyki wnętrza zgodnie z zasadą podobieństwa kolorów lub na zasadzie kontrastu, jednak bazując na sprawdzonych zestawieniach. Ponieważ duża grupa nastolatków demonstruje swoją dojrzałość, projektując dla siebie stylowy pokój „dorosłego”, producenci oferują nam sofy z obiciami zarówno barwnymi, w wyrazistych kolorach, jak i w odsłonach stonowanych. Jeśli sypialnia młodzieżowa jest utrzymana w modnym skandynawskim stylu, można dobrać do niej neutralną kanapę w odcieniach szarości lub beżu.
Ile kosztuje sofa młodzieżowa?
Sklepy proponują nam dzisiaj szeroki wybór niezwykle funkcjonalnych mebli o wyjątkowym designie. Odpowiednio dobrane sofy i kanapy mogą oferować komfortowy wypoczynek nocą i wygodne miejsce do siedzenia w ciągu dnia. Jeśli nastolatek chce mieć w swoim pokoju takie wyposażenie wnętrza, warto w nie zainwestować. Za dobrej jakości kanapę zapłacimy około 1000-1500 zł.
Sofy młodzieżowe: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.