Przyczepka rowerowa dla dzieci to jedna z dwóch opcji przewożenia najmłodszych przy pomocy jednośladu. Dzięki niej rodzic może zabierać maluchy na wycieczki rowerowe już od pierwszych lat, a nawet miesięcy życia. Takie akcesorium pozwala podróżować z jednym lub z dwójką dzieci, zapewniając im komfort i bezpieczeństwo. Wszystko to pod warunkiem, że zakupimy przyczepkę o mocnej konstrukcji, dobrej amortyzacji oraz z wygodnymi siedziskami. Jak wybrać najlepszą przyczepkę do roweru?
Ranking przyczepek rowerowych dla dzieci:
Sprawdź podobne rankingi:
Dla kogo przyczepka rowerowa dla dziecka?
Przyczepka rowerowa to rozwiązanie dla osób aktywnych, dla których jazda na rowerze to nie tylko sposób podróżowania z punktu A do punktu B, ale również forma przyjemnego spędzania wolnego czasu i dbania o odpowiednią dawkę dziennego ruchu. Wiele dostępnych w sklepach przyczepek to również pojazdy wielofunkcyjne, które możemy przekształcić w wózek do biegania, spacerówkę czy wózek do jazdy na nartach biegowych.
Warto pamiętać, że przyczepka umożliwia transport dzieci w wieku od około 6 miesięcy do około 6 lat, najczęściej do wzrostu 117 cm. W przypadku niemowląt wymagane jest jednak stosowanie specjalnych wkładek lub hamaków, które zapewnią pociesze odpowiednio ergonomiczną pozycję półleżącą i bezpieczeństwo.
Fotelik czy rowerowa przyczepka dla dziecka?
Na przejażdżkę rowerową z dzieckiem możemy wybrać się zarówno z przyczepką, jak i z fotelikiem. Która opcja będzie lepsza? Foteliki i przyczepki różnią się na pierwszy rzut oka przede wszystkim ceną. Dobry fotelik kosztuje kilkaset złotych, podczas gdy ceny przyczep zaczynają się od około 1000 zł. Taki wydatek nie jest jednak najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji. Co powinien wziąć pod uwagę rodzic, chcący podróżować z dzieckiem na dwóch kółkach?
Bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa. Oczywiście, dobrej jakości fotelik rowerowy zapewnia dziecku ochronę, ale nie na takim samym poziomie jak przyczepka. Dzięki niej mały podróżnik nie upadnie z wysokości i będzie lepiej chroniony przy ewentualnym zderzeniu. Poza tym, przyczepa pozwala przewozić niemowlęta w pozycji półleżącej, dlatego nadaje się dla dzieci, które jeszcze nie siedzą i nie trzymają samodzielnie główki. Przyczepka lepiej amortyzuje wstrząsy, co wpływa nie tylko na komfort dziecka, ale i na jego zdrowie – nieukształtowany jeszcze kręgosłup, dla którego wstrząsy mogą okazać się wyjątkowo szkodliwe.
Inne, choć nie mniej ważne, atuty przyczepki to:
- więcej miejsca w siedzisku,
- większa swoboda ruchów,
- możliwość zaśnięcia w trakcie jazdy,
- możliwość bawienia się w trakcie jazdy,
- możliwość transportowania dodatkowych bagaży, na przykład na piknik.
Pozostałe wady i zalety przyczepki rowerowej
Warto wspomnieć, że przyczepka, która zmienia się w wózek spacerowy – co stanowi popularne rozwiązanie – pozwala nam oszczędzić na zakupie kolejnego sprzętu dla dzieci. Może okazać się zatem, że korzystniej będzie kupić przyczepę 2w1 niż fotelik i osobną spacerówkę.
Poza tym, przyczepki mogą oferować miejsce dla dwójki maluchów, podczas gdy foteliki zawsze są pojedyncze. Dla rodziców rodzeństwa w wieku do 6 lat może to być wystarczający argument, przemawiający za zakupem przyczepy rowerowej.
Na koniec warto zwrócić uwagę także na kluczową różnicę między fotelikami a przyczepami, mianowicie – ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jaką zapewnia dziecku wyłącznie przyczepka. Większość z nich posiada dach i osłonę – z folią i/lub siatką (moskitierą). Dzięki temu malec może obserwować otoczenie i podróżować w komfortowych warunkach bez względu na pogodę i porę roku.
Czy przyczepki mają więc jakieś wady? Do najważniejszych zaliczymy ich wielkość, choć po złożeniu pojazd powinien zmieścić się w każdym garażu. Drugą kwestią jest zaś waga – zwykle wynosząca ponad 10 kg, co ma naturalnie wpływ na komfort jazdy samego rodzica. Z kolei z punktu widzenia dziecka pod uwagę warto wziąć fakt, że nie każdy maluch będzie czuł się komfortowo podróżując za rodzicem. Co więcej, piasek i kurz spod koła roweru będą kierowane wprost w małych pasażerów, dlatego podróże z przyczepką warto organizować jedynie na odpowiednich trasach asfaltowych lub ścieżkach rowerowych.
Jaką przyczepkę dla dzieci do roweru wybrać?
Funkcjonalną przyczepkę rowerową wybierajmy zawsze z punktu widzenia dziecka i rodzica. Dla komfortu i bezpieczeństwa malucha najważniejsze będą:
- wygoda – optymalnie szerokie siedziska, najlepiej odchylane do pozycji, która pozwoli na wypoczynek lub drzemkę,
- bezpieczeństwo – pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa regulowane, a także możliwość założenia kasku,
- zabezpieczenia przed deszczem, wiatrem, słońcem, owadami – otwory wentylacyjne są potrzebne, ponieważ wnętrze przyczepy może szybko się nagrzewać, jednak budka musi chronić także przed opadami, piaskiem spod opony czy komarami,
- amortyzacja – redukująca wstrząsy na wyboistych drogach,
- dodatkowe miejsce do przechowywania – na przykład bagażnik czy kieszenie na zabawki,
- pozycja i widoczność – dobrze, jeśli maluch poza bezpieczeństwem i komfortem ma zapewnioną również możliwość oglądania okolicy podczas podróży.
Co zaś będzie ważne dla rodzica? Pod uwagę warto wziąć:
- wagę – im lżejsza przyczepa, tym lepiej, zwłaszcza dla kobiet lub osób przewożących dwójkę dzieci,
- bezpieczeństwo – w tym odblaski, oświetlenie, stabilność, hamulec, chorągiewka, mocowanie, które zapobiega przewróceniu się przyczepy,
- pojemność bagażnika,
- wielkość, w tym zwłaszcza szerokość pojazdu (czy przyczepka zmieści się w drzwiach, w windzie?).
Można powiedzieć zatem, że dobra przyczepka powinna być solidna, kompaktowa, lekka, a jednocześnie wygodna dla dzieci. Doskonale, jeśli da się również zakupić do niej dodatkowe akcesoria, w tym nie tylko pokrowiec czy moskitierę, ale również zestawy, które pozwalają na wspólne bieganie czy uprawianie narciarstwa.
Bezpieczna przyczepka rowerowa dla niemowlaka – jak wybrać?
Przyczepka rowerowa pozwala na aktywne spędzanie czasu nawet z niemowlętami. Podróżowanie z kilkumiesięcznym dzieckiem wymaga jednak zachowania szczególnej ostrożności i starannego wyboru odpowiedniej przyczepy. Na co należy zwrócić więc uwagę?
Poza podstawowymi kwestiami, jakie uwzględniliśmy powyżej (pasy 5-punktowe, amortyzacja, osłona przed wiatrem, słońcem, deszczem, owadami, oświetlenie i odblaski), istotne będą także:
- odpowiednie siedziska – wkładka niemowlęca lub hamaczek,
- ruchome mocowanie kulkowe, które zapobiega przewróceniu się przyczepy w przypadku wywrotki na rowerze,
- zaczep mocujący awaryjny, który nie pozwala na przypadkowe wypięcie dyszla.
Przyczepka rowerowa dla dzieci: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.