Anteny DVB-T dobiera się przede wszystkim na podstawie odległości od nadajnika. Wyróżniamy anteny wewnętrzne, czyli pokojowe oraz zewnętrzne, montowane na balkonie lub na dachu. Te drugie możemy podzielić dodatkowo na kierunkowe, szerokokątne oraz dookólne. Wybór urządzeń tego typu nie jest bez znaczenia dla użytkownika, który pragnie odbierać jak najwięcej kanałów z jak najlepszą jakością obrazu. W niniejszym rankingu przedstawiamy najlepsze na rynku modele anten DVB-T. Sprawdź, po które z nich warto sięgnąć.
Ranking anten DVB-T:
Sprawdź podobne rankingi:
Antena DVB-T — jak dobierać?
Anteny do telewizji naziemnej dzielimy przede wszystkim na anteny pokojowe i zewnętrzne. Największymi atutami tych pierwszych są: niewielki rozmiar, estetyczny wygląd i łatwość montażu. Warto wiedzieć jednak, że urządzenia tego typu muszą znajdować się blisko nadajnika (w odległości do 10 km). Poza tym, ze względu na dużą ilość źródeł zakłóceń, muszą pracować w trudnych warunkach, co oznacza, iż niezbędny jest w nich filtr GSM/LTE.
Zewnętrzne anteny do telewizji naziemnej mogą odbierać sygnał z nadajnika znajdującego się w odległości przekraczającej 50 km. Najlepiej sprawdzają się na terenach o niezbyt gęstej zabudowie (małe miejscowości, wsie). Dobrze wiedzieć również, że zewnętrzne anteny szerokokątne nie wymagają precyzyjnego ustawiania, natomiast odbiorniki kierunkowe cechują się najlepszym zasięgiem.
Anteny DVB-T dobieraj według:
- odległości miejsca odbioru od nadajnika telewizyjnego,
- charakteru zabudowy (tereny otwarte, miejskie, zalesione itd.),
- wysokości montażu anteny.
Ustawienie anteny DVB-T — o czym pamiętać?
Prawidłowe ustawienie anteny DVB-T to gwarancja doskonałego odbioru kanałów telewizyjnych. Przyjmuje się, że warunki odbioru są optymalne, kiedy pomiędzy nadajnikiem a anteną nie ma przeszkód. Najlepszą jakość sygnału zapewni więc urządzenie umieszczone na dachu, zwłaszcza wtedy, kiedy użytkownik mieszka w małej miejscowości lub na wsi. W takim przypadku można bez obaw sięgnąć po antenę kierunkową.
Jeżeli na linii nadajnika i anteny stoją zabudowania, warto wybrać model szerokokątny, który będzie odbierał sygnał z wielu nadajników. Właściwe ustawienie anteny DVB-T ułatwi nam odpowiednia aplikacja, która nie tylko wyszuka nadajniki znajdujące się w zasięgu, ale udzieli także informacji na temat parametrów nadawania, mocy emisji czy ilości nadawanych kanałów. Dzięki aplikacji poznamy również właściwy kierunek ustawienia anteny.
Po ustawieniu anteny w odpowiedniej pozycji niezbędne jest także wykonanie programowania telewizora. Zaleca się rezygnację z funkcji automatycznego strojenia na rzecz ręcznego wskazanego przez wspomniane aplikacje częstotliwości nadawania. Stanowi to gwarancję najlepszego odbioru wszystkich kanałów dostępnych na danym terenie.
O czym pamiętać, wybierając antenę DVB-T?
Zakup anteny DVB-T to wydatek nieprzekraczający zazwyczaj kwoty 100 zł. Cena nie jest jednak wyznacznikiem jakości i nie decyduje o tym, ile kanałów będzie odbierał nasz telewizor. Wybór anteny należy uzależnić przede wszystkim od swojej lokalizacji i warunków topograficznych — tylko wtedy produkt zapewni nam pełną satysfakcję z zakupu.
Antena DVB-T opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu. 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl