Strona głównaElektronikaAntenyJakie anteny DVB T są najlepsze? Ranking 2023

Jakie anteny DVB T są najlepsze? Ranking 2023

Anteny DVB T – co warto wiedzieć?

Anteny DVB T dobiera się przede wszystkim w oparciu o odległość od nadajnika. Wyróżniamy anteny wewnętrzne, czyli pokojowe oraz zewnętrzne, montowane na balkonie lub na dachu. Te drugie możemy podzielić dodatkowo na kierunkowe, szerokokątne oraz dookólne.

Wybór urządzeń tego typu nie jest bez znaczenia dla użytkownika, który pragnie odbierać jak najwięcej kanałów z jak najlepszą jakością obrazu. Sprawdź, po które z nich warto sięgnąć.

Anteny DVB T ranking:

Ranking anten DVB T to zestawienie najpopularniejszych anten naziemnych zewnętrznych i wewnętrznych. Poznaj ich podstawowe cechy, główne zalety oraz wady.

1. Antena DVB T TECHNISAT TerraTenne

TECHNISAT TerraTenneTECHNISAT TerraTenne to antena zewnętrzna z wbudowanym wzmacniaczem. Produkt charakeryzuje się nowoczesną konstrukcją, która umożliwia mu pracę nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Antena posiada anodowane galwanicznie elementy aluminiowe oraz ocynkowane galwanicznie i pomalowane farbą proszkową elementy stalowe. W zestawie z urządzeniem użytkownik otrzymuje ekranowany wzmacniacz LNA-101/15dB oraz separator, który pozwala na zasilanie przewodem doprowadzającym sygnał z anteny do odbiornika.

Zalety: Wady:
+ Antena odbiera wiele kanałów. – Nieliczne negatywne opinie dotyczą wadliwego wzmacniacza anteny.
+ Jest wykonana solidnie z materiałów wysokiej jakości.  
+ Cena anteny jest przystępna.  
+ Jest łatwa w montażu.  

 

2. Antena DVB T GÖTZE & JENSEN Golden Line ANT361

GÖTZE & JENSEN Golden Line ANT361GÖTZE & JENSEN Golden Line ANT361 to wielokierunkowa antena odbierająca sygnał DAB+, DVB-T, DVB-T2, UHF i VHF. Sprzęt nie wymaga kalibracji. Może odbierać sygnał z każdego kierunku. Posiada też filtr LTE, dzięki któremu zapewnia odbiór wolny od zakłóceń z pasma transmisji danych.

Model jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV. Sprawdza się i w domach, i w trakcie podróży, na przykład w przyczepie kempingowej. Łatwo jest zamontować go w wybranym miejscu.

Zalety: Wady:
+ Antena ma ciekawy design. – Najlepiej radzi sobie przy montażu na odpowiedniej wysokości.
+ Jest łatwa w montażu.  
+ Sprawdza się nie tylko w domu.  

 

3. Antena DVB T VIVANCO DVB-T TVA 3011

Antena DVB T VIVANCO DVB-T TVA 3011VIVANCO DVB-T TVA 3011 to antena pokojowa z rodzaju anten aktywnych, która poza sygnałem DVB-T odbiera także sygnał DVB-T2, DAB+, FM, UHF i VHF. Urządzenie zostało wyposażone we wbudowany wzmacniacz z regulacją wzmocnienia.

Antena marki Vivanco odbiera sygnały radiowe i telewizyjne. Jej zasięg wynosi maksymalnie 15 km. Produkt posiada filtr LTE/GSM.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest solidnie wykonane. – Według nielicznych opinii antena nie wyszukuje wszystkich programów.
+ Jest niewielkie i dobrze prezentuje się we wnętrzach.  
+ Dobrze odbiera sygnał i umożliwia jego regulację.  

 

4. Antena DVB T TECHNISAT VerticalMUX 8a

Antena DVB T TECHNISAT VerticalMUX 8aTECHNISAT VerticalMUX 8a to zewnętrzna antena aktywna z wbudowanym wzmacniaczem. Urządzenie zaliczane jest do anten kierunkowych typu Yagi, stworzonych do odbioru telewizji w jakości UHD.

Produkt charakteryzuje się prostym i szybkim montażem. Posiada uchwyt mocujący, dzięki któremu można umieścić go zarówno w polaryzacji poziomej, jak i pionowej.

Zalety: Wady:
+ Antena odbiera wiele kanałów z doskonałej jakości obrazem. – Urządzenie nie posiada filtru LTE/GSM.
+ Jest łatwa w montażu.  
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny.  

 

5. Antena DVB T THOMSON ANT1538BK

Antena DVB T THOMSON ANT1538BKTHOMSON ANT1538BK to antena pokojowa, odbierająca sygnał DVB-T, DVB-T2, DAB i DAB+. Urządzenie posiada wbudowany wzmacniacz z funkcją regulacji. Produkt nie jest wyposażony w filtr LTE/GSM, jednak jego atutem jest niebanalny i estetyczny wygląd.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. – Antena nie jest polecana użytkownikom mieszkającym na wsiach i w małych miasteczkach.
+ Doskonale odbiera sygnał radiowy i telewizyjny. – Ma stosunkowo wysoką cenę.
+ Ma elegancki, nowoczesny wygląd.  

Anteny DVB T – jak dobierać?

Anteny do telewizji naziemnej dzielimy przede wszystkim na anteny pokojowe i zewnętrzne. Największymi atutami tych pierwszych są: niewielki rozmiar, estetyczny wygląd i łatwość montażu. Warto wiedzieć jednak, że urządzenia tego typu muszą znajdować się blisko nadajnika (w odległości do 10 km). Poza tym, ze względu na dużą ilość źródeł zakłóceń, muszą pracować w trudnych warunkach, co oznacza, iż niezbędny jest w nich filtr GSM/LTE.

Anteny do telewizji naziemnej zewnętrzne mogą odbierać sygnał z nadajnika znajdującego się w odległości przekraczającej 50 km. Najlepiej sprawdzają się na terenach o niezbyt gęstej zabudowie (małe miejscowości, wsie). Dobrze wiedzieć również, że zewnętrzne anteny szerokokątne nie wymagają precyzyjnego ustawiania, natomiast anteny kierunkowe cechują się najlepszym zasięgiem.

Anteny DVB T dobieraj w oparciu o:

  • odległość miejsca odbioru od nadajnika telewizyjnego,
  • charakter zabudowy (tereny otwarte, miejskie, zalesione itd.),
  • wysokość montażu anteny.

Ustawienie anteny DVB T – o czym pamiętać?

Prawidłowe ustawienie anteny DVB T to gwarancja doskonałego odbioru kanałów telewizyjnych. Przyjmuje się, że warunki odbioru są optymalne, kiedy pomiędzy nadajnikiem a anteną nie ma przeszkód. Najlepszą jakość sygnału zapewni więc antena umieszczona na dachu, zwłaszcza wtedy, kiedy użytkownik mieszka w małej miejscowości lub na wsi. W takim przypadku można bez obaw sięgnąć po antenę kierunkową.

Jeżeli na linii nadajnika i anteny stoją zabudowania, warto wybrać antenę szerokokątną, która będzie odbierała sygnał z wielu nadajników.

Właściwe ustawienie anteny DVB T ułatwi nam odpowiednia aplikacja, która nie tylko wyszuka nadajniki znajdujące się w zasięgu, ale udzieli także informacji na temat parametrów nadawania, mocy emisji czy ilości nadawanych kanałów. Dzięki aplikacji poznamy również właściwy kierunek ustawienia anteny.

Po ustawieniu anteny w odpowiedniej pozycji niezbędne jest także wykonanie programowania telewizora. Zaleca się rezygnację z funkcji automatycznego strojenia na rzecz ręcznego w oparciu o wskazane przez wspomniane aplikacje częstotliwości nadawania. Stanowi to gwarancję najlepszego odbioru wszystkich kanałów dostępnych na danym terenie.

Podsumowanie

Zakup anteny DVB T to wydatek nieprzekraczający zazwyczaj kwoty 100 zł. Cena nie jest jednak wyznacznikiem jakości i nie decyduje o tym, ile kanałów będzie odbierał nasz telewizor. Wybór anteny należy uzależnić przede wszystkim od swojej lokalizacji i warunków topograficznych – tylko wtedy produkt zapewni nam pełną satysfakcję z zakupu.

Anteny DVB T opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu. 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić