Strona głównaElektronikaprojektor - czy może być alternatywą dla telewizora?

projektor – czy może być alternatywą dla telewizora?

Czy warto kupić projektor?

Projektor multimedialny to urządzenie wykorzystywane w biurach, w szkołach, a także w domach prywatnych. Jeśli rzadko korzystasz z telewizora, a bardzo często oglądasz filmy i seriale na komputerze lub smartfonie, zakup tego typu sprzętu może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Mini projektor zabierzesz ze sobą wszędzie – w podróż czy na imprezę w plenerze. Z kolei projektor 4K zamieni Twoje mieszkanie w prawdziwe kino domowe.

Projektor ranking:

Ranking projektorów to zestawienie budżetowych i droższych modeli, oferujących dłuższą żywotność i lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Sprawdź możliwości poszczególnych urządzeń, aby wybrać to, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania!

 

1. Projektor Epson EH-TW740

 

Epson EH-TW740EPSON EH-TW740 to projektor z matrycą 3LCD i korektorem, pozwalającym korygować obraz zarówno w pionie, jak i w poziomie. Produkt wyróżnia się dużym zakresem rozmiaru obrazu wyjściowego oraz wysokim współczynnikiem kontrastu (16000:1). Urządzenie generuje obraz o jasności 3300 lumenów i wielkości nawet do 386 cali. Maksymalna rozdzielczość oferowana przez ten model to 1920 x 1080 pikseli (Full HD).

Projektor jest kompatybilny z HD Ready, co oznacza, że przetwarza obrazy płynniej i bez rozmyć. Produkt oferuje także wysokiej jakości dźwięk z natężeniem do 37 dB w trybie standardowym. Urządzenie pracujące w trybie ECO może pochwalić się żywotnością do 12000 godzin, zaś w trybie standardowym do 6000.

Model EH-TW740 jest niewielki, lecz dobrze wyposażony. Posiada złącze HDMI, port RS-232, wyjście liniowe audio oraz podwójne złącze USB. Projektor można obsługiwać za pomocą pilota. Waga urządzenia to tylko 2,8 kg.

Zalety: Wady:
+ Projektor generuje bardzo jasny i wyraźny obraz. – Posiada wyłącznie zoom optyczny.
+ Cicho pracuje.  
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

 

2. Projektor Xiaomi Mi Smart

 

Xiaomi Mi SmartProjektor Xiaomi Mi Smart to urządzenie z matrycą LED, generujące obraz o jasności 500 lumenów. Współczynnik kontrastu tego modelu wynosi 3500:1. Produkt wyświetla obrazy w rozdzielczości Full HD. Nie jest kompatybilny z HD Ready.

Model Mi Smart Mini obsługuje technologię HDR 10. Wyświetlany przez niego obraz osiąga rozmiary od 60 do 120 cali. Urządzenie posiada funkcję Autofocus, dzięki czemu automatycznie ustawia ostrość po uruchomieniu. Pozwala także na sterowanie pracą wentylatora, który może działać z uwzględnieniem najwyższej wydajności lub z uwzględnieniem ograniczenia hałasu.

To niewielkie urządzenie wyposażono w wejście HDMI, wyjście liniowe audio i złącze USB. Projektor posiada wbudowane głośniki i pozwala na bezprzewodowe łączenie, np. z komputerem (interfejs Wi-Fi). Może być obsługiwany pilotem.

Dużym atutem tego modelu jest kompatybilność z Google Assistant, dzięki której urządzeniem da się sterować także głosem. Projektor umożliwia korektę pionową obrazu, ale nie posiada żadnego typu zoomu. Żywotność lampy tego produktu to 20 000 godzin w trybie normalnym i 25 000 godzin w trybie eco.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie oferuje dobrej jakości obraz i dźwięk. – Nie posiada opcji skalowania obrazu.
+ Posiada autofokus. – Ma krótki przewód zasilający.
+ Jest łatwy w konfiguracji.  
+ Cicho pracuje.  

 

3. Projektor EPSON EH-TW750

 

Projektor EPSON EH-TW750EPSON EH-TW750 to projektor z matrycą 3LCD, generujący obraz o jasności 3400 lumenów. Urządzenie wyposażono w lampę o mocy 210 W. Model oferuje obraz w rozdzielczości Full HD oraz współczynnik kontrastu 16000:1. Produkt pozwala oglądać kadry w rozmiarze nawet do 300 cali.

Projektor dysponuje automatyczną korekcją trapezu, która eliminuje zniekształcenia po przestawieniu urządzenia w inne miejsce. Jego atutem jest także łatwość obsługi, gwarantowana przez czytelne symbole na przyciskach. Model wyposażono w lampę o żywotności do 6000 godzin w trybie normalnym oraz do 12000 godzin w trybie eco.

Urządzenie łączy się z komputerami, konsolami, a nawet ze smartfonami. Posiada wejście HDMI, złącza USB i wejście oraz wyjście liniowe audio. Projektor oferuje funkcję korekcji pionowej oraz zoom optyczny. Może być obsługiwany pilotem.

Zalety: Wady:
+ Projektor nadaje się do użytku nawet w stosunkowo dobrze oświetlonym pomieszczeniu. – Ma wysoką cenę.
+ Może być sterowany aplikacją.  
+ Cicho pracuje.  
+ Posiada funkcję korekty obrazu.  

 

4. Projektor OVERMAX MultiPic 3.5

Projektor OVERMAX MultiPic 3.5Projektor OVERMAX MultiPic 3.5 to stosunkowo niedrogie urządzenie wyposażone w matrycę LED, generujące obraz o jasności 2200 lumenów. Sprzęt charakteryzuje się współczynnikiem kontrastu wynoszącym 1500:1 oraz rozdzielczością podstawową HD.
Produkt wyróżnia się małym rozmiarem i lekkością. Żywotność jego lampy oceniana jest na około 50 000 godzin, czyli mniej więcej 5 lat pracy. Model łączy się bezprzewodowo z telefonami i komputerami, co pozwala zapomnieć o problemie splątanych kabli.

Projektor umożliwia regulację obrazu w wymiarach od 35 do 150 cali. Oferuje także korekcję pionową. Nie posiada natomiast zoomu cyfrowego ani optycznego. Sprzęt wyposażono w głośniki (25 dB) oraz lampę o mocy 65 W, której żywotność w trybie pracy normalnej wynosi 35000 godzin.

Urządzenie posiada wejście HDMI, wejście i wyjście liniowe audio oraz złącze USB. Może być sterowane pilotem. Jego waga to 1,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. – Głośno pracuje.
+ Oferuje dobrej jakości, jasny obraz. – Nie posiada funkcji zoom.
+ Gwarantuje dobrej jakości dźwięk.  
+ Jest łatwe w obsłudze.  

 

5. Projektor XIAOMI Youpin T2 Mini

 

Projektor XIAOMI Youpin T2 MiniXiaomi Youpin T2 Mini to budżetowy projektor z matrycą LED, oferujący obraz o jasności 150 lumenów. Urządzenie charakteryzuje się współczynnikiem kontrastu wynoszącym 2000:1. Model wyświetla obrazy w rozdzielczości podstawowej 854 x 480 pikseli.

Największym atutem produktu jest jego niska waga i mały rozmiar, dzięki czemu projektor można zabrać ze sobą wszędzie, nawet w wakacyjną podróż. Model został dobrze uszczelniony, co chroni układ optyczny przed kurzem i zabrudzeniami. Urządzenie pozwala na oglądanie obrazu o wielkości maksymalnie 120 cali.

Projektor posiada dwa wbudowane głośniki, wejście HDMI, złącze USB oraz wyjście liniowe audio. Oferuje korekcję pionową obrazu, ale nie dysponuje żadnym zoomem. Nie posiada także łączności Wi-Fi. Żywotność lampy tego modelu szacowana jest na 2000 godzin. Sprzęt można obsługiwać przy pomocy pilota.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest lekkie i kompaktowe. – Wyświetla obraz w stosunkowo niskiej rozdzielczości.
+ Ma przystępną cenę. – Dosyć głośno pracuje.
+ Oferuje regulację ostrości. – Nie posiada przycisków sterowania na obudowie.
+ Jest dobrze zabezpieczone przed kurzem. – Nie oferuje łączności bezprzewodowej.

Jaki projektor wybrać?

Rzutnik domowy powinien być sprzętem dostosowanym do potrzeb i oczekiwań użytkownika, a także do warunków, w jakich produkt będzie pracował. Aby znaleźć idealny model w wyznaczonym przedziale cenowym, trzeba zdecydować się więc na pewne kompromisy. Jakie parametry sprzętu trzeba wziąć pod uwagę?

Najistotniejszą cechą projektora wydaje się być jakość generowanego obrazu. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim rozdzielczość – najlepiej Full HD lub 1920 x 1200 pikseli (przystosowuje się do wysokiej rozdzielczości treści, również z proporcjami 16:10). Istotna będzie także jasność wyrażona w lumenach – zwłaszcza, jeśli z produktu będziesz korzystać także w ciągu dnia – oraz współczynnik kontrastu – gdy wręcz przeciwnie, planujesz oglądać filmy w ciemności.

Z projektora można korzystać też w małych pomieszczeniach o trudnym układzie, jednak pożądanymi funkcjami będą wtedy opcje korekty zniekształceń trapezowych oraz zoomy.
Duże znaczenie przy zakupie projektora będzie miała także jego żywotność. Najlepsze są pod tym względem projektory laserowe, zdolne do pracy nawet przez 30 000 godzin, bez utraty jakości wyświetlanego obrazu. Tańsze modele, wyposażone w zwykłe lampy, powinny pracować przynajmniej przez 6 – 8 000 godzin.

Kupując projektor warto zwrócić uwagę także na obecność niezbędnych złącz (HDMI, USB, audio, itp.) oraz sposób komunikacji. Rzutniki mogą łączyć się ze źródłem treści przewodowo lub bezprzewodowo – poprzez Wi-Fi. Niektóre modele posiadają nawet własne aplikacje, co dodatkowo zwiększa ich możliwości. Jeśli zależy Ci na doskonałym dźwięku przed zakupem konkretnego projektora sprawdź również, czy urządzenie posiada wejście słuchawkowe, bądź łączność Bluetooth, aby korzystać z niego wraz z dobrej jakości głośnikami.

Podsumowanie

Projektor może z powodzeniem zastąpić w domu nawet największy telewizor. Za model oferujący rozdzielczość Full HD nie powinniśmy zapłacić więcej niż około 3 000 zł. Z kolei projektory 4K będą kosztowały nawet 6 000 zł. Dobry, odpowiednio jasny rzutnik, zakupimy już za mniej niż 1000 zł, dlatego warto uważnie zapoznać się z ofertą rynkową, aby znaleźć model o najlepszym stosunku jakości do ceny w wyznaczonym budżecie.

Projektor opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać