Przy budowie domu lub jego generalnym remoncie niezwykle ważny jest wybór odpowiednich okien dachowych. Powinny być solidne, wygodne w użytkowaniu i zapobiegające utracie ciepła. Przy zakupie nowych okien dachowych ważne jest także to, aby były szczelne i dobrze izolowały nas od hałasów, wysokiej i niskiej temperatury oraz dobrze doświetlały pomieszczenia znajdujące się na poddaszu. Dzięki temu, możemy stworzyć estetyczną i ciekawą aranżację wnętrz. Na tych oknach nie warto oszczędzać. Należy polegać na znanych i sprawdzonych producentach. W ten sposób unikniemy wielokrotnych napraw i konieczności wymiany po kilku latach użytkowania.
1. Rodzaje okien dachowych
2. Jak dobrać odpowiedni rozmiar okien dachowych?
3. Dodatkowe udogodnienia
Rodzaje okien dachowych
Jeśli poszukujemy nowoczesnych i trwałych okien na poddasze, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby miały niski współczynnik przenikalności cieplnej. Innymi słowy, aby dobrze chroniły poddasze przed utratą ciepła. Dzięki temu, zużycie energii w naszym domu stanie się mniejsze a rachunki za ogrzewanie – niższe. Wymóg ten dobrze spełniają okna dachowe Velux, które oprócz tego charakteryzują się precyzją wykonania, funkcjonalnością i eleganckim i nowoczesnym wyglądem. Okna na poddasze można podzielić ze względu na materiał z którego zostały wykonane ramy i ościeżnice. Do wyboru mamy okna z drewna, plastiku i aluminium. Wśród okien dachowych Velux można znaleźć modele z ramą wykonaną z drewna i poliuretanu. Dzięki tym materiałom, okna bardzo dobrze izolują pomieszczenie i zapobiegają utracie ciepła. Przy zakupie okien na poddasze, warto też zwrócić uwagę na sposób ich otwierania i zamykania. Najpopularniejsze są okna obrotowe, które mają oś obrotu w połowie długości skrzydła. Taka konstrukcja bardzo ułatwia ich czyszczenie, ponieważ bez problemu można je obrócić o 180 stopni i umyć szybę zewnętrzną. Innym typem okien dachowych są okna uchylne. Oś obrotu umieszczona jest na górnej krawędzi ramy. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie dwa okna sąsiadują ze sobą bezpośrednio. Na rynku dostępne są także okna uchylno-obrotowe, które można otwierać zarówno od góry, jak i obracać o 180 stopni. Możemy zdecydować się również na okna wysokoosiowe, których otwieranie jest wspomagane przez siłowniki.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar okien dachowych?
Przy wyborze okien dachowych, należy zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar. Chodzi o to, aby przy montażu nie trzeba było naruszać konstrukcji więźby dachowej. Dlatego szerokość okien powinna być mniejsza niż rozstaw krokwi. Jeśli będzie większa, trzeba będzie ingerować w konstrukcję dachu, co jest kłopotliwe i generuje wyższe koszty budowy lub remontu. Aby pomieszczenia na poddaszu były przytulne i dobrze doświetlone, najlepiej stosować zasadę, zgodnie z którą 1 mkw. przeszklonej powierzchni okna przypada na 8 mkw. podłogi. Najpopularniejsze rozmiary okien dachowych to 78×140 cm oraz 78×118 cm. Jeśli remontujemy poddasze i chcemy uzyskać lepsze doświetlenie, wówczas należy zastosować większą liczbę okien lub większe ich rozmiary. Niestety oznacza to, że trzeba będzie naruszyć konstrukcję więźby dachowej. Jeśli trzeba wyciąć którąś z krokwi, konieczne będzie zastosowanie poprzecznej belki zwanej wymianem, która będzie zabezpieczała pozostałe krokwie przed nadmiernym obciążeniem.
Dodatkowe udogodnienia
Do zamontowanych okien dachowych możemy dobrać dodatkowe akcesoria, które sprawią, że poddasze stanie się bardziej przytulne i funkcjonalne. Do wyboru mamy rolety zabezpieczające pomieszczenia przed nagrzaniem i zbytnim nasłonecznieniem. Specjalne kołnierze do okien zabezpieczą je przed wilgocią i padającym deszczem. Będą bowiem odprowadzały wodę poza obręb okna. Warto także zainwestować w akcesoria, które dodatkowo uszczelnią i ocieplą okna, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Dobrym pomysłem są rolety zewnętrzne, które mogą być sterowane pilotem. Jeśli zależy nam na uchronieniu poddasza przed nadmiernym nagrzaniem, możemy zdecydować się na markizy zewnętrzne. Ich zastosowanie sprawia, że poddasze będzie należycie zacienione, ale okna nie będą całkowicie zasłonięte, dzięki czemu będzie można bez problemu przez nie wyglądać. Markizy mogą być regulowane manualnie lub elektrycznie, za pomocą przełącznika ściennego. Najlepszą izolację termiczną o każdej porze roku zapewnią natomiast rolety solarne Velux. Ich zaletą jest wygodna regulacja od pełnego oświetlenia do całkowitego zaciemnienia wnętrza. Dzięki nim można poprawić właściwości izolacyjne okien aż o 27 proc. Rolety solarne zabezpieczają także przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Na uwagę zasługuje fakt, że mają one także funkcje antywłamaniowe. Dzięki temu, możemy poczuć się bezpiecznie na poddaszu o każdej porze dnia i nocy. Rolety solarne Velux są doskonale dopasowane do okien dachowych tej marki i stanowią jednolitą konstrukcję z dachem. Wiosną i latem, na poddaszu przydadzą się moskitiery. Dzięki nim, uniemożliwimy owadom dostęp do wnętrza i jednocześnie zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza.
Materiał zewnętrzny