Urządzenie kuchni – czy to zaczynając od stanu deweloperskiego czy też po przeprowadzonym remoncie – wymaga podjęcia wielu kluczowych decyzji. Oprócz wybrania lub zamówienia mebli, ustalenia kolorystyki i dodatków, trzeba także zakupić niezbędne sprzęty AGD. Tutaj możliwości mamy wiele… Urządzenia oferowane przez producentów różnią się wyglądem, parametrami oraz szeregiem dodatkowych funkcji. Na czym trzeba skupić się na tym etapie? Czy warto dopłacić za konkretne udogodnienia? Jak planować wyposażenie kuchni, by była ona funkcjonalna.
1. Jak dobrać urządzenia AGD? Podstawy
2. Jak wybrać lodówkę?
3. Kuchenka, płyta grzewcza, piekarnik… Jaką decyzję podjąć?
Kuchenka, lodówka, piekarnik – to sprzęty niezbędne w każdej kuchni. Docelowa lista urządzeń AGD może być natomiast dużo dłuższa, włączając w ten katalog także zmywarki, kuchenki mikrofalowe oraz całą gamę drobnego AGD – wszystko zależy od preferencji i oczekiwań osób korzystających z nich na co dzień. Inspiracji i pomysłów warto poszukać choćby na stronie https://www.sferis.pl/.
Jak dobrać urządzenia AGD? Podstawy
W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę z podstawowych reguł rządzących dopasowaniem sprzętu AGD. Wszystkie znajdujące się w kuchni urządzenia powinny być dopasowane do stylu i kolorystyki mebli, ścian i podłóg. Najważniejsza jest spójność całej aranżacji.
W drugiej kolejności trzeba ustalić, czy kupić AGD wolnostojące czy też do zabudowy. Na to pytanie trzeba odpowiedzieć jeszcze przed zamówieniem zestawu meblowego, gdyż później wpasowanie sprzętu w zabudowę będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Sprzęt AGD wolnostojący to duża dowolność w ustawieniu poszczególnych urządzeń, a także łatwość zmiany mebli i pojedynczych urządzeń. Z drugiej jednak strony lodówka czy kuchenka pozostaje widoczna przez cały czas, tym ważniejsze jest więc dopasowanie wszystkich elementów. Z kolei sprzęt AGD do zabudowy to większa estetyka, łatwość utrzymania czystości oraz potencjał rozlokowania sprzętów, na przykład opcja ustawienia piekarnika na wygodnym poziomie.
Jak wybrać lodówkę?
Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy – na tym dylemacie sprawa się nie kończy. Lodówki są dostępne w bardzo szerokim asortymencie. Do wyboru mają Państwo:
- lodówki jednodrzwiowe – podstawowe chłodziarki, najczęściej z wbudowanym wewnętrznym zamrażalnikiem,
- lodówki dwudrzwiowe – większe, a więc oferujące większe komory chłodzące i zamrażające,
- lodówki side by side – podzielone pionową przegrodą; chłodziarka zajmuje większą część, a zamrażalnik mniejszą,
- lodówki french door – modele z drzwiami otwierającymi się w przeciwnych kierunkach, co pozwala uzyskać bardzo dużą strefę przechowywania, w której zmieszczą się nawet duże blaszki.
Z funkcjonalnego punktu widzenia warto zwrócić uwagę również na klasę energetyczną. Godne polecenia lodówki znajdą Państwo na stronie https://www.sferis.pl/lodowki-3323.
Kuchenka, płyta grzewcza, piekarnik… Jaką decyzję podjąć?
Kupując sprzęt do gotowania, można zdecydować się na zakup kompletnej kuchenki albo też płyty grzewczej z osobnym piekarnikiem. To drugie rozwiązanie cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością, przede wszystkim dlatego, że daje w zasadzie nieograniczone możliwości wyboru.
W sklepach AGD znaleźć można płyty gazowe, płyty ceramiczne oraz płyty indukcyjne. Te dwa ostatnie warianty wyparły w zasadzie przestarzałe już obecnie płyty elektryczne. Sprawdź płyty grzewcze na sferis.pl. Warto dopasować je w zakresie kosztów późniejszego użytkowania. Z kolei wśród piekarników dominują elektryczne, w których znajdziemy wiele ciekawych opcji. Grill czy termoobieg to właściwie standard, zaś nowinkami jest zdrowe gotowanie czypieczenie w systemie parowym.
Warto wykorzystać potencjał szerokiego asortymentu sprzętu AGD.
Materiał zewnętrzny