Strona głównaSportTurystykaNajlepszy materac samopompujący - ranking 2024

Najlepszy materac samopompujący – ranking 2024 [TOP6]

Materac samopompujący posiada wbudowaną pompkę elektryczną. Wystarczy podłączyć go do gniazdka lub umieścić w nim odpowiednią baterię czy też naładować akumulator, aby po naciśnięciu jednego przycisku produkt samoczynnie wypełnił się powietrzem. Jest to rozwiązanie komfortowe nie tylko dlatego, że pozwala napompować materac szybko i bez wysiłku, ale również dlatego, że tak samo sprawnie przebiega spuszczanie powietrza z materaca. Produkty tego typu posiadają bowiem z reguły zawór szybkiego spustu lub funkcję odpompowywania.

Materac samopompujący ranking:

Jak działa samopompujący się materac?

Materac samopompujący to produkt, który może sprawdzić się zarówno w domu, jako łóżko dla gości, jak i na zewnątrz, czyli na przykład na biwaku. Wiele zależy jednak od sposobu, w jaki zasilana jest jego pompka elektryczna. Materac tego typu działa bowiem właśnie dzięki temu elementowi.

Z reguły, klasyczna pompka elektryczna o napięciu 220 V zbudowana jest z:

  • silnika z turbiną,
  • pokrętła funkcyjnego do nadania kierunku obrotom silnika,
  • przewodu zasilającego,
  • schowka na przewód,
  • zaworu.

Wystarczy zatem, że takie urządzenie podłączymy do źródła zasilania i uruchomimy pracę pompy, a ta nadmucha materac za nas w ciągu kilku minut. Co ważne, pompa może być zasilana zarówno bateryjnie, jak i akumulatorowo. Na rynku znajdziemy też wiele produktów zasilanych z sieci. Te z pierwszej grupy są mobilne, zatem możemy korzystać z nich na świeżym powietrzu – pod namiotem, na kampingu, nad wodą. Jest to zatem typowy sprzęt turystyczny, który sprawdzi się też w domu. Modele zasilane sieciowo nie są przenośne, bo wymagają zasilania prądem o odpowiednim napięciu. Wykorzystamy je zatem głównie w mieszkaniu jako dodatkowe łóżko dla gości, ewentualnie również w podróży podczas noclegów w obcym miejscu.

Jak wybrać materac samopompujący?

Wybierając materac samopompujący, warto podzielić parametry dotyczące tego produktu na dwie grupy: te dotyczące samego materaca oraz te dotyczące pompy. Na początek musimy zastanowić się nad przeznaczeniem takiego sprzętu. Jeśli materac ma służyć jako mebel wykorzystywany okazjonalnie, powinien być odpowiednio wysoki i szeroki – dopasowujemy te parametry do potrzeb przyszłych użytkowników. Najczęściej mamy do czynienia z materacami jedno- i dwuosobowymi. Tutaj poza wymiarami istotna będzie także wytrzymałość, czyli maksymalne obciążenie produktu.

Jeśli z materaca planujemy korzystać na zewnątrz, bardzo ważna będzie jego grubość. Osobom szukającym sprzętu turystycznego poleca się samopompujące maty i materace o grubości co najmniej 6 cm, ponieważ zapewniają one dosyć dobrą izolację od podłoża i wygodę – także dla tych śpiących na boku. Więcej na ten temat mówi nam jednak wskaźnik R-Value, czyli współczynnik izolacji cieplnej produktu.

Kolejna kwestia to materiał wykonania oraz zastosowane technologie. Materace produkuje się między innymi z PVC (winylu), poliestru, nylonu czy TPU. Są to wytrzymałe materiały pod warunkiem, że mają odpowiednią grubość i mocne zgrzewy. Powierzchnia spania materaca samopompującego pokrywana jest natomiast najczęściej welurem, ponieważ zapobiega on zsuwaniu się pościeli. Jest też gładki, miękki i przyjemny w dotyku. Materiał wykonania oraz wielkość materaca mają związek z jego wymiarami i wagą po złożeniu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują podróżować z materacem lub mają mało miejsca na jego przechowywanie.

Przejdźmy do kwestii związanej z pompą elektryczną. Wiemy już, że może być zasilana sieciowo, bateryjnie i akumulatorowo. Przed zakupem sprawdźmy zatem, jak długo pompa wdmuchuje powietrze do materaca, a w przypadku modelów z akumulatorem – jak długo ładuje się ich bateria. 

Na koniec upewnij się, że w zestawie z produktem otrzymasz dwa ważne dodatki: zestaw naprawczy i torbę transportową/do przechowywania.

Jak działa mata samopompująca?

Jeśli szukasz materaca samopompującego pod namiot, z pewnością zastanawiasz się, jaki produkt najlepiej sprawdzi się w terenie. Do wyboru masz między innymi karimaty (maty z pianki z tworzywa sztucznego), maty samopompujące oraz materace – dmuchane i samopompujące. Czy mata działa inaczej niż materac?

Tak, można powiedzieć, że jest to produkt, który łączy właściwości karimaty i materaca. Mata wypełniona jest sprężystą pianką, ustrukturyzowaną w komory. Po otwarciu zaworu pianka ta rozpręża się i niejako zasysa powietrze do wnętrza maty. Proces napełniania trwa około 3 – 4 minuty. Po tym czasie należy zakręcić zawór. Może zdarzyć się jednak, że matę trzeba będzie dopompować do maksymalnej twardości – wtedy należy zrobić to ustnie lub dodatkową pompką. Takie działania trzeba podejmować zwykle w przypadku, kiedy produkt był długo nieużywany lub gdy dopiero co został przez nas zakupiony. 

W tym miejscu nie będziemy rozpisywać się na temat tego, jaka mata samopompująca jest najlepsza. Warto wspomnieć jedynie, że produkt tego typu kupuje się przede wszystkim w oparciu o sezon, w którym ma być użytkowany. Ponieważ maty są dosyć cienkie, niezwykle istotne są ich parametry związane z izolacyjnością, na którą wpływa ilość, gęstość i rodzaj zastosowanej pianki.

Co lepsze mata samopompująca czy materac?

Osoby zastanawiające się, co jest lepsze – mata czy materac samopompujący – szukają produktu odpowiedniego do spakowania pod namiot czy na biwak. Z mat raczej nie korzysta się w domach, choć ostatecznie można używać ich zamiast karimaty w sytuacjach awaryjnych. Zarówno mata, jak i materac mają swoje zalety i wady. Oto krótkie podsumowanie:

Do zalet mat samopompujących zaliczamy:

  • dosyć dobrą izolację i miękkość,
  • mały rozmiar po złożeniu,
  • lekkość,
  • wytrzymałość.

Do wad zaliczamy z kolei:

  • zalecenie przechowywania w stanie rozłożonym,
  • gładką, śliską powierzchnię,
  • konieczność dopasowania stopnia izolacji produktu do pory roku.

Na tym tle materace samopompujące wydają się rozwiązaniem przede wszystkim wygodniejszym, jeśli chodzi o komfort snu. Są grubsze, wyższe i uniwersalne, kiedy w grę wchodzą różne pory roku, a tym samym różna pogoda i temperatura powietrza. Z materaca skorzystamy nie tylko w terenie, ale i w domu. Możemy także używać go do pływania, jeśli jest wodoodporny. 

Materace mają różną wagę i różne rozmiary po złożeniu, dlatego mogą konkurować z matami samopompującymi. Ich największą wadą jest jednak podatność na uszkodzenia, dlatego należy wiedzieć, jak z nich korzystać i zawsze mieć przy sobie zestaw naprawczy. W końcu jeśli materac ulegnie przebiciu w trakcie wyprawy, możemy być skazani na spanie w samym śpiworze. 

Czy warto kupić materac samopompujący?

Materac samopompujący eliminuje część wad klasycznych materacy dmuchanych – nie trzeba samodzielnie go pompować, co przecież wiąże się ze sporym wysiłkiem bez względu na wybraną metodę pracy. Takie dmuchane łóżko jest też lekkie – waga zależy głównie od wielkości – oraz zajmuje stosunkowo mało miejsca po złożeniu. Niektóre materace da się zwinąć i wcisnąć do plecaka, a tak spakowane zabrać na długą wędrówkę. W większości przypadków materac tego typu kupowany jest jednak jako dodatkowe, awaryjne łóżko do domu, a nie jako sprzęt outdoorowy.

Niektórzy porównują samopompujące materace nawet do klasycznych materaców, na których można spać każdego dnia. Jeśli produkt jest wytrzymały i odpowiednio eksploatowany może faktycznie sprawdzić się w niewielkim mieszkaniu. Zaletą takiego rozwiązania będzie również higiena, ponieważ materac łatwo jest utrzymać w czystości. Jego wnętrze nie wchłania zabrudzeń, kurzu, naskórka i innych zanieczyszczeń, które stanowią pożywkę dla roztoczy. Takiego materaca nie trzeba wentylować ani odkurzać – wystarczy przecierać jego powierzchnię wilgotną ściereczką. 

Jeśli materac tego typu traktujemy jako łóżko do spania, można powiedzieć, że jest to też produkt ekonomiczny. Dmuchany materac można kupić bowiem o wiele taniej niż model sprężynowy czy piankowy. Pytanie brzmi: czy taki materac zapewni nam odpowiedni komfort podczas snu? Naszym zdaniem na dłuższą metę nie będzie to rozwiązanie zdrowe dla kręgosłupa – nawet w przypadku osób młodych.

Jak korzystać z materaca samopompującego?

Niezależnie od tego, jak duża jest odporność na uszkodzenia kupionego materaca, należy korzystać z niego tak, aby zminimalizować ryzyko przebicia jego powłoki. Oznacza to, że zanim rozłożymy i napompujemy produkt, powinniśmy:

  • sprawdzić podłoże – usunąć kamienie, gałęzie i inne przedmioty,
  • ustawić materac z dala od źródeł ciepła – ognisko, kuchenka gazowa, bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Jeśli zaś chodzi o transport i przechowywanie, materac należy:

  • całkowicie opróżnić z powietrza przed złożeniem – najlepiej w sposób naturalny,
  • ułożyć na gładkiej powierzchni i złożyć lub zrolować,
  • umieścić w dedykowanym pokrowcu lub torbie,
  • trzymać w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu.

Materac samopompujący: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY