Strona głównaArchiwumJakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie energii i wody przy użytkowaniu pralki...

Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie energii i wody przy użytkowaniu pralki do zabudowy?

Pralki w zabudowie to zarówno praktyczne jak i estetyczne rozwiązanie, które znalazło swoje miejsce w wielu domach. Sprzęty AGD mogą jednak zużywać dużo wody i energii elektrycznej, co odbija się negatywnie zarówno na portfelu użytkowników jak i na środowisku. Istnieje jednak szereg sposobów, które pozwolą na zminimalizowanie poboru prądu i wody przez pralki.

Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie wody przy używaniu pralki w zabudowie?

Wśród najskuteczniejszych sposobów ograniczających zużycie wody należy wymienić ustawienie specjalnego programu ekonomicznego (program Eco), który posiada prawie każda pralka w zabudowie. Takie ustawienia prania zoptymalizowane są pod kątem zużycia energii i wody, często zmniejszają ich pobór nawet o 30-40%. Przydatne w ograniczeniu zużycia wody są także specjalne funkcjonalności pralek, takie jak:

  • automatyka wagowa – pralki wykrywając wagę ładunku prania i poziom zapełnienia dostosowują ilość wody, nie zużywając jej tyle, ile zostałoby pobrane przy pełnym bębnie,
  • wykrywanie stopnia zabrudzeń – poprzez wykrycie stopnia zmętnienia wody, pralka, analogicznie jak powyżej, może dostosować ilość wody koniecznej dla danego ładunku.

Konieczne jest także oczywiście wybranie odpowiedniego sprzętu. Specyfikacja pralki zawiera tzw. klasę prania, która określa skuteczność prania oraz zużycie wody na jeden cykl prania. Porównując dostępne w ofercie pralki do zabudowy, warto wybrać sprzęt, który cechuje się najmniejszym poborem wody, co w skali nawet 200 prań rocznie, zdecydowanie pozwoli na dużą oszczędność.

Jak oszczędzać energię korzystając z pralki?

Warto ponadto upewnić się, że sprzęty w naszym domu są prawidłowo użytkowane. Warto na przykład upewnić się, że pralka do zabudowy na pewno ustawiona jest na idealnie poziomej powierzchni, ponieważ nierówno ułożony sprzęt pracuje mniej efektywnie, a co za tym idzie, zwiększa pobór energii elektrycznej.

Kolejną istotną kwestią pozwalającą na zmniejszenie poboru prądu jest ograniczenie temperatury prania. Pranie w niskich temperaturach (takich jak 20 czy 30 ℃) pozwala na nawet kilkukrotne zmniejszenie ilości pobieranego prądu (w stosunku do prania wykonywanego w 40 czy 60 ℃).

Podobny efekt uzyskamy przez zmniejszenie liczby obrotów podczas wirowania – szybsze kręcenie się bębna pralki wiąże się z większym poborem energii elektrycznej, dlatego warto zrezygnować z maksymalnych ustawień.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętów AGD?

Chcąc oszczędzić energię elektryczną, a tym samym zmniejszyć swoje rachunki za prąd, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną użytkowanych przez nas sprzętów AGD. Dotyczy to większości urządzeń, z których korzystamy na co dzień – nie tylko pralka, ale również zmywarka do zabudowy czy pralko-suszarka do zabudowy potrafią wygenerować duże zużycie prądu.

Klasy energetyczne są nazywane inaczej klasami efektywności energetycznej. Jest to parametr, który określa zużycie prądu zgodnie z unijnymi dyrektywami i pozwala na określenie poziomu oszczędności i efektywności danego sprzętu. Klasy energetyczne podawane są na etykietach w skali od G do A+++ (lub od G do A), przy czym klasa G jest najmniej ekonomicznym wyborem dla użytkownika, podczas gdy klasa A+++ (lub A) to najwyższy poziom oszczędności i najmniejsze zużycie energii.

Jak opisano powyżej, istnieje szereg różnych sposobów na oszczędzanie energii i wody przy użytkowaniu pralki do zabudowy. Warto wprowadzić te rozwiązania do swojej codziennej rutyny, pozwoli to bowiem na znaczne zmniejszenie opłat za wodę i prąd.

Artykuł partnera

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Damian Sieczkowski
Damian Sieczkowski
Redaktor zestawinie.pl
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY