Jak dbać o odkurzacz bezprzewodowy?
Odkurzacz bezprzewodowy to sprzęt, który ułatwia życie. Dzięki niemu sprzątanie jest szybkie i wygodne. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że o sprzęt należy odpowiednio dbać. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów należy unikać? Podpowiadamy!
Odkurzacz bezprzewodowy – jakie ma zalety?
Do niedawna odkurzacze bezprzewodowe były rzadkością w naszych domach. Wiele osób nie było przekonanych do tego typu sprzętu, głównie ze względu na obawy związane z niewystarczającą mocą. Trudno się dziwić. To naturalna reakcja na nowość. Z tego powodu odkurzacze bezprzewodowe bardzo często traktowane były jako alternatywa dla zwykłej szczotki do zamiatania. Warto jednak wyjaśnić, że takie myślenie jest dużym błędem. Odkurzacze bezprzewodowe nie różnią się istotnie od tradycyjnych modeli (zarówno workowych, jak i bezworkowych) i równie skutecznie usuwają codzienne zanieczyszczenia. Coraz więcej osób dostrzega jednak zalety odkurzaczy bezprzewodowych, dlatego tego typu sprzęt powoli zaczyna wypierać tradycyjne odkurzacze. Co jest największą siłą odkurzaczy pionowych i dlaczego warto rozważyć taki zakup?
Nie ma wątpliwości, że dużą zaletą odkurzaczy bezprzewodowych jest wygoda. Nie ma tu mowy o plątaninie kabli czy przełączaniu sprzętu z jednego kontaktu do drugiego. To dobre rozwiązanie dla seniorów i zapracowanych osób, którym zależy na szybkim posprzątaniu mieszkania. Odkurzacza bezprzewodowego nie trzeba również chować do szuflady czy pawlacza. Wystarczy postawić go w przedpokoju czy kuchni. Jednym warunkiem jest bliskość gniazdka, do którego podłączyć można stację ładującą. Dzięki temu sprzęt zawsze jest pod ręką i można bez problemu korzystać z niego nawet kilka razy dziennie. Obawy o niedopasowanie sprzętu do wystroju mieszkania są zupełnie niepotrzebne. Odkurzacze nowej generacji to designerski sprzęt, który może być dodatkową ozdobą każdego pomieszczenia.
Jak konserwować odkurzacz bezprzewodowy?
Warto pamiętać, że odkurzacz bezprzewodowy, podobnie jak workowy i bezworkowy, należy odpowiednio konserwować. Regularna pielęgnacja sprzętu sprawi, że będzie on działał dłużej i dużo lepiej będzie radził sobie ze zbieraniem zanieczyszczeń. Od czego warto zacząć? Pierwszym krokiem jest dokładne opróżnianie pojemnika na kurz. Odkurzacze nowej generacji pracują na pełnych obrotach nawet przy mocno zapełnionym pojemniku, jednak nie należy nadużywać tej możliwości. Długotrwałe odkurzanie w ten sposób może bowiem obniżyć wydajność sprzętu. Podczas opróżniania pojemnika nie należy zapominać o tym, aby przepłukać go ciepłą wodą. Producenci zalecają, aby przed ponownym umieszczeniem pojemnika w odkurzaczu dokładnie go wysuszyć. Najlepiej odczekać około 24h przed ponownym włączeniem sprzętu. Regularna konserwacja powinna uwzględniać również dokładne czyszczenie filtra. Należy zwrócić uwagę na to, czy nie został on zablokowany przez drobne zanieczyszczenia. Raz na jakiś czas (tu najlepiej kierować się zaleceniami producenta) konieczna jest wymiana filtra na nowy. Podczas dokładnego oczyszczania odkurzacza nie należy zapominać również o szczotce. To miejsce, gdzie lubią osadzać się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, np. włosy. Nagromadzone, mogą utrudniać codzienne porządki. Usuwanie włosów ze szczotki nie jest najprzyjemniejszym zajęciem, jednak problem ten można w łatwy sposób rozwiązań. Wystarczy zakupić odpowiedni sprzęt. Niektóre odkurzacze pionowe marki Electrolux, np. odkurzacz bezprzewodowy ALLERGY UV Pure Q9, posiada funkcję, która ułatwia tę czynność. Chodzi o rewolucyjną szczotkę z technologią BrushRollCleanTM. Aby usunąć z niej zanieczyszczenia, wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk. Resztę pracy szczotka wykona za nas.
Jak prawidłowo odkurzać?
Prawidłowa konserwacja nie wystarczy, aby odkurzacz bezprzewodowy działał długo. Czynnikiem, na który warto zwrócić również uwagę, jest sposób odkurzania. Wiele osób nie przykłada do tego większej uwagi i usuwa za pomocą odkurzacza praktycznie wszystkie zanieczyszczenia. Niestety, takie użytkowanie nie jest najlepszym pomysłem i może jedynie obniżyć wydajność odkurzacza. Odkurzacz, zarówno bezprzewodowy, jak i workowy oraz bezworkowy, nie jest uniwersalnym sprzętem przeznaczonym do każdego rodzaju brudu. Weźmy na tapet bardzo drobne zanieczyszczenia. Rozsypana kawa, cukier czy mąka może doprowadzić do zablokowania filtra. Zamiast odkurzania, w tym przypadku lepiej zlikwidować zanieczyszczenie tradycyjną zmiotką. Niebezpieczne są również zbyt duże oraz ciężkie śmieci. Te z kolei mogą zablokować się w którejś z części odkurzacza i uszkodzić sprzęt. Ważną kwestią jest również moc odkurzania. Warto dopasować ją nie tylko do rodzaju powierzchni, ale także i stopnia zanieczyszczenia. Nie ma sensu odkurzać minimalnej zabrudzonej podłogi czy dywanu odkurzaczem ustawionym na najwyższej mocy. Równie skutecznie można posprzątać na średniej mocy. Taka oszczędność w pozytywny sposób odbije się nie tylko na rachunkach za prąd, ale i na kondycji odkurzacza, który nie będzie wymagał tak częstego ładowania.
Kupując odkurzacz bezprzewodowy, należy dokładnie zapoznać się z jego przeznaczeniem. Nie każdy tego typu sprzęt nadaje się do odkurzania sof, łóżek czy materacy. Jeśli w instrukcji nie ma o tym mowy, nie należy ryzykować. Jeżeli zależy nam na takim użytkowaniu, należy postawić na sprzęt, który oferuje takie funkcje. Wymieniony wyżej sprzęt ALLERGY UV Pure Q9 posiada kilka rodzajów szczotek, które dopasować można do sprzątanej powierzchni. To m.in. innowacyjna elektroszczotka BedProPower™ z technologią UV, elektroszczotka z oświetleniem LED, ssawka teleskopowa, wielofunkcyjna ssawka 2w1 oraz ssawka z pluszem do odkurzania delikatnych powierzchni. Dzięki temu odkurzacz doskonale radzi sobie ze sprzątaniem nie tylko podłogi, ale także i łóżek czy trudno dostępnych miejsc w domu. Ze względu na bezprzewodowy charakter sprzętu, odkurzacz można spakować i posprzątać nim samochód czy altankę na działce. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawia, że porządki są dużo przyjemniejsze.
Artykuł partnera