Strona głównaDom i ogródMeble i oświetlenieStylowe kanapy z funkcją spania - TOP 8 rozkładanych sof

Stylowe kanapy z funkcją spania – TOP 8 rozkładanych sof

Kanapy z funkcją spania mogą zastępować klasyczne łóżko w bardzo małym mieszkaniu, ale najczęściej rozkładane są okazjonalnie, na przykład dla gości przyjmowanych w salonie. Wybierając taki mebel, musisz wiedzieć, jak często będziesz korzystać z tej opcji. Ma to wpływ między innymi na preferowaną twardość siedziska czy sposób rozkładania sofy. Nie mniej istotny będzie także design. W końcu kanapa stoi często w centralnej części pokoju dziennego. Czy taki mebel może być wygodny i stylowy zarazem? Oczywiście! Oto kilka przykładów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

Ranking kanap z funkcją spania:

Sprawdź podobne rankingi:

Jak wybrać wygodną kanapę do spania w salonie? Wymiary mebla

Niezależnie od tego, czy wybierasz kanapę rozkładaną, na której zamierzasz spać codziennie, czy mebel dla gości – musisz dobrać jego wymiary do potrzeb przyszłych użytkowników. Kiedy szukamy klasycznej sofy czy narożnika, dobór właściwego rozmiaru jest prostą sprawą. Dopasowujemy go bowiem do wielkości pomieszczenia i potrzeb użytkowników. Sięgamy po dwuosobową kanapę do małego salonu, a po trzyosobową sofę dla większej liczby domowników. Jednak mebel z opcją rozkładania musi oferować nie tylko optymalną ilość miejsca do siedzenia, ale również odpowiednią powierzchnię spania dla nocnego wypoczynku. Jakimi zasadami należy kierować się tutaj, aby wybrać funkcjonalną kanapę?

Po pierwsze, wygodna wersalka powinna zapewniać przestrzeń do spania o szerokości co najmniej 60 cm dla każdej osoby dorosłej. Jeśli zaś chodzi o długość powierzchni posłania, to ta powinna być co najmniej 15 – 20 cm większa niż wzrost użytkownika. Niekiedy zdarza się, że producent nie podaje nam dokładnych wymiarów sofy po rozłożeniu. Możemy jednak oszacować je na podstawie szerokości całego mebla (do podłokietników) oraz głębokości siedziska i wysokości oparcia.

Warto zwrócić uwagę także na wysokość kanapy, na której mamy spać nieco częściej. Kiedy wybieramy łóżko z materacem do sypialni, dążymy do tego, aby jego wysokość pozwalała nam wygodnie siadać i wstawać z posłania. Nie inaczej jest w przypadku rozkładanej sofy, która powinna mieć wysokość około 40-50 cm

Jakie wypełnienie kanapy z funkcją spania jest najlepsze?

Spanie na kanapie nie jest najlepszym rozwiązaniem na co dzień. Niekiedy nie mamy jednak innego wyjścia i musimy zagospodarować pomieszczenie tak, aby pełniło jednocześnie rolę salonu i sypialni. W takim przypadku warto skupić się na tym, aby kanapa oferowała wygodne miejsce do relaksu i nocnego wypoczynku. Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności mebla z funkcją spania ma jego wypełnienie. Producenci korzystają w tym zakresie z 4 różnych rozwiązań:

  • elastycznych taśm siedziskowych,
  • sprężyn bonellowych,
  • sprężyn kieszeniowych,
  • pianek elastycznych. 

W opisach kanap spotkamy się także z informacją o innym rodzaju sprężyn – o sprężynach falistych. Te pełnią jednak rolę podtrzymującą (alternatywnie zamiast nich stosuje się płyty meblowe). Jeśli więc produkt ma pod siedziskiem ten rodzaj sprężyn, jego wierzchnią warstwę tworzyć będą pianki, bez dodatkowych elementów sprężynujących. 

Najprostsza zasada, którą warto zapamiętać, brzmi następująco:

  1. jeśli wybierasz mebel do okazjonalnego wypoczynku i drzemek – postaw na wygodną, miękką sofę z wypełnieniem piankowym
  2. jeśli wybierasz sofę do spania na co dzień – wybierz mebel twardszy, lepiej podtrzymujący ciało, bardziej elastyczny (krótko mówiąc: ze sprężynami bonellowymi lub kieszeniowymi)

Maksymalnie komfortowy sen powinna zaoferować nam kanapa ze sprężynami kieszeniowymi i pianką wysokoelastyczną. Niektóre sofy posiadają także rozkładany materac nawierzchniowy (topper), który dodatkowo niweluje nierówności posłania i dodaje mu odpowiednio miękkości lub twardości. 

Kanapy rozkładane – jaki mechanizm rozkładania wybrać?

Sofy i kanapy rozkładane tworzą miejsce do spania po rozłożeniu ukrytych w nich (najczęściej) elementów. Systemów rozkładania takich mebli jest całkiem sporo i nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który z nich okażę się najlepszy. Jedno okazuje się zaś pewne – mechanizm rozkładania kanapy ma wpływ na to, jak szybko i jak wygodnie przygotujemy powierzchnię do spania. Jeśli więc planujesz często korzystać z tej opcji, zwróć na nią szczególną uwagę. Oto najpopularniejsze systemy rozkładania kanap:

  • delfin – pod siedziskiem kanapy znajduje się wózek, który wysuwamy, unosimy do góry i ustawiamy na podłodze (pod nim zwykle obecna jest skrzynia na pościel);
  • mechanizm DL – polega na wysunięciu siedziska i rozłożeniu oparcia, daje równą powierzchnię do spania, zwykle oferuje pojemnik na pościel;
  • klik klak – typowy dla wersalek rozkładanych, polega na uniesieniu siedziska do momentu charakterystycznego kliknięcia (potem można opuścić ten element na dół);
  • automat belgijski (sedak) – polega na wyciągnięciu konstrukcji umieszczonej pod siedziskiem, rozstawieniu jej na nóżkach i rozłożeniu materaca;
  • wózek (system półbelgijski) – polega na wysunięciu wózka spod siedziska i rozłożeniu materaca;
  • puma – polega na przesunięciu siedziska w kierunku do użytkownika i wysunięciu spod niego kolejnego elementu kanapy;
  • dostawiany puf – to właściwie nie mechanizm rozkładania, lecz dostawiania dodatkowego elementu, czyli specjalnego pufa.

Jaka tapicerka sofy z funkcją spania jest najlepsza?

Tapicerka kanapy ma ogromny wpływ nie tylko na jej styl i design, ale również na łatwość utrzymania mebla w czystości. Oczywiście, kolor materiału ma bardzo duże znaczenie zarówno dla ogólnego wyglądu aranżacji, jak i w kontekście estetyki wyposażenia wnętrza. Jednak nie będziemy wskazywać tutaj, czy lepszy wybór stanowi kanapa w kolorze ciemno granatowym czy jasno szarym. Skupimy się przede wszystkim na rodzaju tkaniny.

Jeśli szukasz kanapy do spania, tapicerka skórzana nie będzie doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? Prześcieradło i pościel będą zsuwać się z niej, co na pewno nie okaże się wygodne, nawet przy okazjonalnym rozkładaniu sofy. Poza tym skóra jest wbrew pozorom wymagającym materiałem i nie sprawdza się między innymi przy zwierzętach domowych. 

Lepszy wybór w przypadku sofy do spania stanowi klasyczna tkanina, która powinna być:

  • odporna na zabrudzenia,
  • łatwa w czyszczeniu,
  • odporna na ścieranie.

Przed wyborem konkretnej tkaniny, sprawdź jej gramaturę, czyli gęstość i ciężar  – wyrażone w g/m2. Im większa waga, tym większa wytrzymałość materiału. Warto wspomnieć również o modnych dzisiaj kanapach welurowych i innych pluszowych tapicerkach. Ich zalety to przede wszystkim miękkość, gładkość i efektowny połysk. Należy pamiętać jednak, że na takim materiale okruszki czy inne zanieczyszczenia mechaniczne są bardziej widoczne. Wszelkie zabrudzenia najlepiej maskują natomiast tkaniny o splocie melanżowym. Różne odcienie włókien sprawiają, że nawet plamy, których nie da się już niczym usunąć, mogą znacznie mniej rzucać się w oczy. 

Ciekawą opcję stanowi też tkanina hydrofobowa – niewchłaniająca mokrych plam. Jest ona znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Warto pamiętać jednak, że jej ochronna warstwa może się wycierać. 

Co zaś z przeszyciami i innymi ozdobnikami na obiciu kanapy? Jeśli jesteś alergikiem, lepiej ich unikaj. Chociaż mogą prezentować się bardzo efektownie, utrudniają utrzymanie mebla w czystości i często gromadzą większą ilość kurzu.

Sofa rozkładana z pojemnikiem na pościel czy bez?

To, czy nowoczesna kanapa zaoferuje nam dodatkowe miejsce do przechowywania w postaci pojemnika na pościel, zależy w głównej mierze od zastosowanego w niej systemu rozkładania, a także od designu. Lekki mebel na wysokich nóżkach zazwyczaj nie posiada tego elementu. Schowek znajdziemy głównie w sofach z mechanizmem typu delfin lub automat DL. Kiedy warto kupić kanapę z miejscem do przechowywania pościeli?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy dysponujemy bardzo ograniczoną ilością wolnej przestrzeni i każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest dla nas na wagę złota. W końcu w takim pojemniku nie musimy trzymać wyłącznie pościeli dla gości. Możemy przechowywać tam dowolne bibeloty, tekstylia czy inne elementy wyposażenia. 

Jak dobrać sofę do stylu wnętrza?

Sofa rozkładana z odpowiednim wypełnieniem zapewnia wygodną przestrzeń do spania. Kiedy jednak nie korzystamy z niej zbyt często w roli łóżka, swój wybór powinniśmy oprzeć w równej mierze na kwestiach związanych z designem – nie tylko z oferowanym komfortem i funkcjonalnością. Wygodne i piękne sofy to przede wszystkim meble dopasowane do stylu aranżacyjnego wnętrza, w którym mają się znajdować. Jak je dobierać?

Najprościej będzie sugerować się tutaj wskazówkami sklepów i producentów, czyli kategoriami. Można także skupić się na podstawowych cechach poszczególnych nurtów aranżacyjnych. Przykładowo:

  • styl skandynawski – preferuje lekkie, minimalistyczne formy, przyjemne w dotyku tapicerki i kolory ziemi – kanapa w takim wnętrzu ma najczęściej wysokie drewniane nóżki i pluszowe obicie;
  • styl glamour – jest bardzo wyrafinowany, wręcz finezyjny – sofa do takiego wnętrza ma wysokie nóżki, często błyszczące (metaliczne) oraz poduchy z przeszyciami, pokrywa ją aksamitna tkanina w kolorze wyrazistym (granat, zieleń) lub pastelowym;
  • styl industrialny – jest surowy i minimalistyczny – kanapa w takiej aranżacji powinna być prosta, ale wygodna, najlepiej z metalowymi nóżkami.

Kanapa z funkcją spania: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY