Strona głównaArchiwumPralko suszarka czy pralka i suszarka osobno? Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?

Pralko suszarka czy pralka i suszarka osobno? Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?

Kompletowanie wyposażenia mieszkania czy domu nie jest sprawą prostą – szczególnie gdy w grę wchodzi wybór odpowiednich urządzeń do codziennego użytkowania. Trzeba zwrócić uwagę na cenę, koszty eksploatacji i funkcjonalność. Pytanie, który sprzęt najlepiej się sprawdzi, pojawia się również w przypadku pralki i suszarki. Wybrać osobne urządzenia czy może zdecydować się na innowacyjną pralko suszarkę? Sprawdź nasze porównanie tych dwóch rozwiązań.

Pralka i suszarka w domu – jakie rozwiązania są dostępne?

Klasycznym modelem praktykowanym od lat jest przede wszystkim połączenie pralki oraz tradycyjnego suszenia rzeczy na linkach czy drucianych stojakach. To rozwiązanie, choć skuteczne, jest procesem długotrwałym – wiąże się z przekładaniem i rozwieszaniem prania, które niekiedy schnie cały dzień. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, iż konieczne jest wygospodarowanie miejsca na suszarkę. W takiej sytuacji warto wypróbować wygodniejsze możliwości i zastanowić się nad wyborem pralko suszarki lub dokupieniem osobnej suszarki, które mogą sprawić, że pranie i suszenie nie będzie już wyłącznie przykrym obowiązkiem, ale stanie się przyjemnością. Oto jakie porady przygotował dla Was portal Homelook.pl

Pralka i suszarka jako osobne urządzenia

Jest to rozwiązanie, które zakłada używanie dwóch osobnych urządzeń do prania i do suszenia – można je postawić obok siebie, chociaż niektóre z nich mają także możliwość ustawienia jednego sprzętu na drugim. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy zależy na zaoszczędzeniu powierzchni, jednak wymaga spełnienia określonych warunków. Na górze zawsze musi znajdować się suszarka, a urządzenia muszą być spięte za pomocą specjalnych łączek. Istnieje także możliwość postawienia sprzętów w zabudowie, która pozwoli na ukrycie pralki i suszarki, by wkomponować je w wystrój pomieszczenia.

Taki podział gwarantuje przede wszystkim możliwość korzystania z obu urządzeń jednocześnie, ale również pewność, że ubrania nie będą przesiąknięte nieprzyjemnym zapachem. Decydując się na wybór osobnej pralki i suszarki, trzeba się jednak liczyć z tym, iż trzeba będzie przekładać rzeczy z jednego miejsca do drugiego, co nie dla każdego może być wygodną opcją. Wadą takiego rozwiązania jest niestety koszt zakupu obu urządzeń, który wyniesie znacznie więcej niż przy kupnie pralko suszarki – jednakże w tej cenie wliczone są liczne programy prania oraz suszenia, które niekoniecznie mogą być oferowane w przypadku wielofunkcyjnego sprzętu.

Pralko suszarka – urządzenie łączące pralkę i suszarkę w jednym

Pralko suszarka ze względu na swoją formę łączącą możliwości wykonywania dwóch czynności w jednym urządzeniu jest bardzo praktyczna. Do wyboru są modele kondensacyjne lub wywiewowe, od których zależy w jaki sposób będzie suszone pranie. W obu wypadkach odbywa się to na zasadzie podgrzewania powietrza – następnie wilgoć się skrapla i zostaje odprowadzona przez specjalny wąż bądź też wykorzystywana jest jako para później odprowadzana przez odpowietrznik.

Urządzenie wielofunkcyjne jest doskonałym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, gdyż nie zajmuje tyle przestrzeni co dwa osobne sprzęty. Dodatkowym atutem z tego wynikającym jest oszczędność czasu ze względu na to, iż nie trzeba przekładać ubrań – proces suszenia odbywa się w tym samym miejscu. Można ją osiągnąć również dzięki funkcji opóźnionego prania. Niemniej pralko suszarka ma też swoje słaby strony – przede wszystkim ryzyko, że w przypadku uszkodzenia jest się całkowicie pozbawionym możliwości prania. Oprócz tego nie dysponuje ona tak różnorodnymi programami suszenia co osobna suszarka, jednakże na potrzeby niewielkiego gospodarstwa domowego będzie ona z całą pewnością wystarczająca. Jeżeli zastanawiacie się jaką pralko suszarkę wybrać, zapraszamy do zapoznania się z rankingiem pralko suszarek – https://homelook.pl/jaka-pralko-suszarka-bedzie-najlepsza-ranking-i-porady/

Pralko suszarka czy pralka i suszarka osobno – co wybrać?

Podjęcie decyzji o wyborze jednego z tych rozwiązań powinno być przede wszystkim dostosowane do indywidualnych preferencji użytkowników. Należy zadać sobie pytania, które ułatwią określenie, jakie wyjście sprawdzi się lepiej w naszym przypadku. Jak wiele prania generują osoby w moim gospodarstwie domowym? Czy posiadam odpowiednio dużo miejsca na dwa osobne urządzenia? Jak dużo czasu chcę przeznaczyć na wstawianie prania i suszenia?

Odpowiedzi na te pytania zasugerują, które z rozwiązań okaże się bardziej optymalne. Oszczędność czasu inaczej będzie bowiem wyglądała w przypadku osób zapracowanych żyjących w pojedynkę, które wybiorą pralko suszarkę i będą cieszyć się suchym praniem bez konieczności przekładania wilgotnych rzeczy do innego urządzenia. W inny sposób natomiast sytuacja będzie wyglądała w przypadku większych rodzin, którym oszczędność czasu zapewnią osobna pralka i suszarka ze względu na możliwość jednoczesnego włączenia dwóch oddzielnych cykli.

Jaka jest przewaga pralko suszarki?

Szybsze suszenie

Do atutów pralko suszarki należy między innymi szybkość suszenia ubrań – w zależności od tego, jak wielki włoży się załadunek, czas może wynieść od pół godziny od kilku godzin. Niemniej jest to wartość, którą można regulować, dzięki programom suszenia przeznaczonym do odpowiedniego rodzaju tkanin. Popularnością wśród użytkowników cieszy się także funkcja opóźnionego prania i suszenia, którą można ustawić w jednym cyklu, by kolejnego ranka cieszyć się świeżymi ubraniami. Brak konieczności przekładania ubrań z jednego do drugiego urządzenia to znaczne ułatwienie.

Ekologia

Pralko suszarka mimo iż jako jedno urządzenie pochłania bardzo wiele energii, należy zauważyć, że w porównaniu z posiadaniem dwóch osobnych sprzętów jest to bardziej oszczędna i ekologiczna opcja. Przy zmianie zwykłej pralki na pralko suszarkę z pewnością da się odczuć różnicę w rachunkach za wodę czy za prąd, jednakże na rynku jest wiele urządzeń, które ograniczają ją do minimum. Sposobem na zaoszczędzenie może być wybór pralko suszarki wyposażonej w pompę ciepła, dzięki której suszenie odbywa się przy wykorzystaniu ogrzanego powietrza a nie wody.

Oszczędność miejsca

Wybór jednego wielofunkcyjnego urządzenia to przede wszystkim duża oszczędność miejsca. Pralko suszarka świetnie się zatem sprawdzi w niewielkiej przestrzeni mieszkalnej, w której każdy fragment powierzchni jest na wagę złota. Takie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze niż rozwieszanie wilgotnego prania na linkach nad wanną czy na drucianym stojaku, ale również bardziej oszczędne pod względem przestrzeni niż osobna pralka i suszarka.

Praktyczność

Jedną ze znamiennych cech pralko suszarki jest jej praktyczność. Dzięki połączeniu dwóch funkcji – prania i suszenia – jest cennym urządzeniem, które zapewni nie tylko doskonałe wyczyszczenie uporczywych plam, ale również wysuszy rzeczy bez konieczności dodatkowego zmartwienia o to, czy ubrania nie stęchną. Jest to zatem oszczędność czasu, którego nie trzeba przeznaczać na wielokrotne przekładanie prania – a nawet prasowania ubrań, bo istnieje także możliwość ustawienia takiego programu suszenia przy niewielkiej ilości wsadu.

Kiedy pralka i suszarka osobno to lepszy pomysł?

Nie w każdym gospodarstwie domowym sprawdzi się pralko suszarka – czasem zakup dwóch osobnym urządzeń może być korzystniejszym rozwiązaniem. Szczególnie sprawdzi się to w przypadku większych rodzin, które tym samym generują większe ilości prania. Jakie wynikają benefity, które mogą zachęcić do wyboru pralki i suszarki?

  • Możliwość jednoczesnego prania i suszenia – Jest to z pewnością jedna z największych zalet, która umożliwia pranie i suszenie rzeczy bez konieczności czekania na zakończenie się jednego, całego cyklu. 
  • Długa żywotność urządzeń – Pralko suszarki ze względu na częstotliwość używania oraz długie cykle szybciej ulega zużyciu, dlatego jeżeli zależy nam na długotrwałym użytkowaniu sprzętu lepszym wyjściem może być zakup dwóch urządzeń, które mają rozłożoną pracę.

Podsumowanie

Oba rozwiązania są bardzo korzystne i gwarantują oszczędność czasu w stosunku do suszenia tradycyjnego, jednakże podjęcie decyzji o tym, które z urządzeń jest praktyczniejsze, należy do potencjalnego użytkownika. W zależności od częstotliwości używania pralki i suszarki oraz ilości domowników dobrze jest wybrać opcję dostosowaną do indywidualnych preferencji. Pralka i suszarka to różnorodny wybór programów kosztem zajęcia dużej przestrzeni, natomiast pralko suszarka jako urządzenie wielofunkcyjne w niższej cenie jest w stanie zagwarantować zarówno oszczędność miejsca, jak i większą wygodę oraz komfort użytkowania.

artykuł partnera

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Damian Sieczkowski
Damian Sieczkowski
Redaktor zestawinie.pl
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd