Lokalizator GPS to urządzenie, które korzysta z modułu Global Positioning System, aby określać położenie wybranego obiektu. Nadajnik wysyła sygnał, który jest odbierany przez satelitę, a następnie przekazywany do odbiornika, najczęściej telefonu, który wyświetla dokładną lokalizację obiektu przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Należy pamiętać, że lokalizator GPS do śledzenia pojazdów czy wybranych przedmiotów potrzebuje karty SIM, podobnie jak telefon komórkowy.
Alternatywą dla takich urządzeń są lokalizatory Bluetooth, cieszące się dużą popularnością. Korzystają one z sieci urządzeń mobilnych, dzięki czemu nie wymagają wyposażenia ich w osobną kartę SIM ani opłacania dodatkowego abonamentu.
Ranking lokalizatorów GPS i Bluetooth:
Sprawdź podobne rankingi:
Jak działa lokalizator GPS?
Lokalizator, inaczej nadajnik GPS, najczęściej montowany jest w samochodzie lub w innego typu pojeździe. Jego działanie opiera się na wysyłaniu sygnałów do satelity. Sygnały te są przekazywane do odbiornika, na przykład telefonu komórkowego. W taki sposób użytkownik może w czasie rzeczywistym śledzić nawet poruszający się z dużą prędkością pojazd.
Lokalizatory dzieli się na wiele rodzajów, w zależności od ich zastosowania czy sposobu zasilania. Lokalizator GPS do samochodu może być montowany do instalacji pojazdu lub posiadać zasilanie zewnętrzne. Model podłączany do akumulatora będzie pracował w sposób ciągły, nawet wtedy, kiedy auto nie będzie się przemieszczać (będzie stało na parkingu).
Jaki lokalizator GPS wybrać?
Jak wspominaliśmy, lokalizatory GPS mają różne przeznaczenie i na tej podstawie możemy wyszczególnić urządzenia:
- do pojazdów, takich jak motocykle, rowery, hulajnogi, jachty, samochody osobowe, ciężarówki,
- personalne, np. dla dzieci i osób starszych,
- dla zwierząt (do obroży).
Zaawansowane lokalizatory GPS najczęściej wykorzystywane są do śledzenia floty pojazdów w firmach. Pozwala to sprawdzać trasę przejazdu samochodów, monitorować prędkość jazdy, a nawet ustalić alarm, który uruchamia się po przekroczeniu tak zwanego geo ogrodzenia.
Przy wyborze idealnego lokalizatora GPS trzeba zwrócić uwagę na sposób jego zasilania, a w przypadku baterii – na jej pojemność w mAh. Poza czasem pracy istotna będzie także trwałość, czyli jakość wykonania obudowy. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje urządzenia, z których skorzystamy po połączeniu się z odpowiednią aplikacją. Produkt może nie tylko przesyłać nam lokalizację obiektu z dużą dokładnością, ale także:
- wysyłać powiadomienia o oddaleniu się od śledzonego przedmiotu,
- mierzyć trasę przejazdu,
- oferować funkcję podsłuchu.
Jeśli zaś chodzi o namierzanie przedmiotów codziennego użytku, znacznie większą popularnością cieszą się lokalizatory Bluetooth, które mają mniejszy rozmiar i nie wymagają wyposażenia ich w dodatkową kartę SIM czy opłacania abonamentu.
Jak działa lokalizator Bluetooth?
Lokalizator Bluetooth działa na innej zasadzie niż lokalizator samochodowy GPS. Jest to niewielkie urządzenie, które łączy się z urządzeniami mobilnymi za pomocą technologii Bluetooth. Pozwala to na lokalizowanie oznaczonych przedmiotów, kiedy znajdują się w zasięgu smartfonu czy tabletu. Urządzenia idealnie sprawdzają się do śledzenia takich akcesoriów jak klucze, portfel czy torebka. Są używane także do lokalizowania bagażu i zwierząt domowych, jak psy czy koty. Nie najlepiej sprawdzają się jednak w tej drugiej roli, ponieważ mają ograniczony zasięg. Lokalizator, który korzysta jedynie z technologii Bluetooth, działa w odległości do 30–40 metrów.
Warto pamiętać, że taki produkt nie korzysta z modułu GPS, lecz z sieci telefonów z włączonym modułem Bluetooth. Część produktów współpracuje przy tym z wszystkimi systemami, podczas gdy inne są kompatybilne jedynie z systemem iOS (Apple) lub Android.
Do czego można używać lokalizatora?
Lokalizatory GPS mogą być wykorzystywane do śledzenia obiektów bez względu na ich odległość od użytkownika. Z tego powodu są wykorzystywane głównie w pojazdach. Co prawda, nie chronią aut czy hulajnóg elektrycznych przed kradzieżą, ale pozwalają śledzić trasę, jaką pokonał obiekt, a także namierzyć jego aktualne położenie. Lokalizatory pomagają znaleźć zagubione lub skradzione rzeczy, dlatego często są reklamowane jako sprzęt antykradzieżowy. Gwarantują też pełną kontrolę nad posiadaną flotą pojazdów firmom, ponieważ po zamontowaniu w samochodach osobowych i ciężarówkach zbierają takie dane jak historia trasy, prędkość przejazdu czy zużycie paliwa.
Małe lokalizatory Bluetooth można przymocować natomiast między innymi przy:
- kluczach,
- obroży,
- portfelu,
- bagażu,
- torebce,
- hulajnodze,
- rowerze i wielu innych przedmiotach.
Pozwolą one monitorować lokalizację obiektu w strefach zaludnionych, gdzie nie brakuje kompatybilnych urządzeń, z którymi lokalizator może połączyć się za sprawą łączności Bluetooth.
Lokalizator GPS: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.