Strona głównaArchiwumJakie znaczenie ma rozmiar telewizora?

Jakie znaczenie ma rozmiar telewizora?

Niegdyś wybór telewizora był łatwiejszy, bowiem na rynku dostępnych było zaledwie kilka modeli. Dzisiaj natomiast możliwości wyboru jest całe mnóstwo, lecz dzięki temu każdy może znaleźć telewizor stworzony dla siebie. Jednym z najważniejszych aspektów, które są ważne przy wybieraniu telewizora jest jego rozmiar.

Jakie są rozmiary telewizorów? Rozmiary telewizorów w calach

Sklepy ze sprzętami agd posiadają w ofercie telewizory w różnych rozmiarach. Jednakże nim przejdziemy do tego, jakie można znaleźć rozmiary telewizora, zacznijmy od znaczenia tego parametru w odniesieniu do zadowolenia z użytkowania danego sprzętu. Tak więc, dlaczego rozmiar telewizora jest taki ważny? To właśnie ta kwestia wpływa na komfort oglądania telewizji. Rozmiar określany w wymiarze przekątnej w calach powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia, by wzrok się nie męczył. Jeden cal jest równy 2,54 centymetrom. Wbrew pozorom duży telewizor nie zawsze jest zadowalający, niekiedy w danym domu lepiej sprawdzi się nieco mniejszy model TV. Przejdźmy teraz do tego, jakie wymiary telewizora znajdziemy w sklepach. Dostępne przekątne to: 32 cali, 40 cali, 43 cali, 48 cali, 49 cali, telewizory 50 cali, 55 cali, 58 cali, 60 cali, 65 cali, 70 cali, 75 cali oraz 86 cali.

Jak dobrać rozmiar telewizora do rozmiaru pomieszczenia?

Najważniejsze jest to, by przed zakupem telewizora, znaleźć dla niego idealne miejsce w danym pomieszczeniu. Telewizor zdecydowanie najlepiej jest postawić w otoczeniu mebli salonowych, najlepiej na dedykowanej półce czy szafce. Oczywiście naprzeciwko miejsc siedzących, czyli kanap, foteli itd. Teraz przejdźmy do kwestii tego, jaka przekątna ekranu będzie odpowiednia do danego pokoju. Do mniejszego pomieszczenia, w którym oglądać telewizję na raz będzie tylko jedna lub dwie osoby, wystarczy sprzęt 40 – calowy. Jednakże średnie pokoje, w których przebywać będzie więcej osób w celu oglądania filmu, potrzebują większego telewizora. Tutaj idealnym rozwiązaniem mogą być telewizory 65 cali. Zasada polega na tym, że im większe pomieszczenie i odległość od miejsca siedzenia oraz liczba osób oglądających TV, tym rozmiar powinien być większy. W związku z tym, telewizory 75 cali są przeznaczone do dużych mieszkań, w których wielu domowników korzysta z telewizji. Warto jednak wiedzieć, że rozdzielczość telewizora HD będzie dawać najlepszy efekt przy większym telewizorze.

Jaki rozmiar telewizora? Popularne rozmiary 

Wiedzą już Państwo, w jaki sposób dostosować wymiary telewizorów do pomieszczenia. Jednakże warto również znać najpopularniejsze rozmiary telewizorów, aby wiedzieć, czego spodziewać się po danej przekątnej. 

Małe telewizory: 40 cali

Tego typu telewizory są najczęściej wybierane przez osoby mieszkające samotnie w kawalerce lub rzadko oglądające telewizję. Jednak, co ciekawe, właśnie tego typu sprzęty znajdziemy w pokojach dziecięcych. Jak wiadomo dzieci nie powinny za długo wpatrywać się w ekran, ale małe telewizory umieszczone w niewielkim pokoju nie zmęczą tak ich wzroku i zapewnią bezpieczeństwo podczas oglądania bajek.

Telewizory średnie: powyżej 40 cali

Jeszcze kilka lat temu to właśnie telewizory o przekątnej 40 cali święciły triumfy i były wybierane przez większość konsumentów. Wszak idealnie pasują do sypialni lub nieszczególnie dużego salonu. Dodatkowo zapewniają wystarczające doznania wzrokowe podczas grania na konsoli. Takie telewizory są polecane dla par tudzież mniejszych rodzin.

Duże telewizory od 50 do 86 cali

Są to zdecydowanie najchętniej obecnie kupowane telewizory. Tym bardziej, że najczęściej to one są dostępne w rozdzielczościach 4K tudzież 8K, gwarantujących wyjątkową jakość oglądanego obrazu. Większy ekran zapewnia rozrywkę dla większej ilości domowników na raz, dlatego też umieszczenie telewizora w swym salonie jest idealnym wyborem dla osób posiadających duże mieszkania. Telewizory 75 cali są naprawdę duże, zatem pozwalają stworzyć w swoim domu mini kino domowe. Pamiętajmy jednak, że odległość telewizora o takich przekątnych rozmiarach od kanapy powinna być większa. W przypadku rozdzielczości full HD na jeden cal przekątnej telewizora przypada około 4,5 cm odległości.

Rozmiar TV ma ogromne znaczenie. To on uwarunkowuje to, w jaki sposób ustawić telewizor i odpowiada za komfort oglądania telewizji. Dlatego nim zdecydują się Państwo na konkretny model, koniecznie trzeba zajrzeć do tabelki z rozmiarami telewizorów, aby wybrać właściwy rozmiar do swego domu. Jeżeli zaś chodzi o to, w jakiej odległości ustawić telewizor, zalecane są konkretne wskazówki. Konkretnie chodzi o to, aby przekątną danego telewizora pomnożyć razy trzy lub cale przemnożyć przez 4,2 cm. Z kolei wysokość, na jakiej powinno się powiesić tudzież postawić telewizor powinna wynosić dokładnie jeden metr. Wówczas to komfort oglądania będzie najlepszy, a my nie będziemy cierpieć na ból kręgosłupa i szyi, jak wtedy gdybyśmy musieli zadzierać głowę w górę w celu obejrzenia filmu. Jeszce gorzej by było, gdyby telewizor był ustawiony za nisko.

Materiał zewnętrzny

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Damian Sieczkowski
Damian Sieczkowski
Redaktor zestawinie.pl
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd