Strona głównaArchiwumDlaczego żelazo w diecie dziecka jest tak ważne?

Dlaczego żelazo w diecie dziecka jest tak ważne?

Żelazo to składnik niezwykle ważny w zdrowym rozwoju niemowląt, dzieci, a nawet nastolatków. Nie sposób zastąpić go żadnym innym minerałem, a niedobór żelaza u dzieci może objawiać się w niepokojący sposób, między innymi przez częste infekcje. Dlaczego wystarczająca ilość żelaza dla dzieci jest tak istotna i jaką rolę pełni ten składnik? Oto zbiór najważniejszych informacji dla wszystkich rodziców.

Jaką rolę pełni żelazo w organizmie niemowlaka?

Noworodki posiadają pewien zapas żelaza zgromadzony jeszcze podczas okresu płodowego, dlatego tak ważne jest, by kobiety w ciąży dostarczały do organizmu odpowiednie ilości tego cennego składnika. Warto wiedzieć, że niedobór żelaza u niemowląt w szczególności dotyczy dzieci urodzonych zbyt wcześnie, z niską masą urodzeniową oraz pochodzących z ciąż mnogich.

Spożycie żelaza przez dzieci w pierwszych miesiącach życia ma szczególne znaczenie dla właściwego rozwoju mózgu, co w tym czasie następuje wyjątkowo szybko. Żelazo bierze udział w rozwoju układu nerwowego i funkcji poznawczych, a także wsparciu odporności małego organizmu, wytwarzania składników krwi i transporcie tlenu po wszystkich komórkach ciała.

Zalecane spożycie żelaza przez dzieci w tym wieku zwykle jest pokrywane przez mleko mamy lub mleko modyfikowane, a po 6. miesiącu życia produkty wprowadzane w ramach rozszerzania diety. W razie wyraźnych niedoborów pediatra może zalecić żelazo dla dzieci w ramach suplementu.

Żelazo dla dzieci – niezastąpione również u kilkulatków!

Zapotrzebowanie na żelazo nie kończy się wraz z wyjściem z okresu niemowlęcego. To składnik niezbędny również u kilkulatków, a nawet nastolatków czy osób dorosłych. Zbyt niski poziom żelaza u dzieci może prowadzić między innymi do anemii, osłabionego samopoczucia i apetytu, problemów z koncentracją, spowolnionego wzrostu oraz częstych infekcji.

Jeśli zauważasz takie objawy u swojego dziecka, rozwiązaniem może okazać się żelazo dla dzieci w aptece. Wśród dostępnych środków znajdziesz nie tylko produkty z jednym cennym składnikiem, ale także niezbędne witaminy z żelazem dla dziecka. Decydując się na wieloskładnikowy preparat, unikniesz podawania mu wielu suplementów każdego dnia.

Jak zapewnić dziecku odpowiednią ilość żelaza?

Najlepsze przyswajanie żelaza przez dzieci obserwuje się wówczas, gdy składnik ten dostarczany jest do organizmu wraz z dietą. Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko je wystarczająco zróżnicowanie i czy spożywa odpowiednią ilość składników takich jak czerwone mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe. Pilnowanie diety dziecka nie zawsze jest jednak łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku maluchów, które niechętnie podchodzą do przygotowywanych dla nich posiłków.

Co robić, gdy dziecko zjada zbyt małą ilość produktów zawierających żelazo? Sięgnąć po żelazo dla dzieci oferowane w aptekach, z odpowiednimi dawkami minerału dla małego organizmu i w formie, która zachęci kilkulatka do jego przyjmowania. Dobrym wyborem mogą być między innymi owocowe preparaty o słodkim smaku, które uzupełnią nie tylko niedobory żelaza, ale także innych cennych składników takich jak na przykład cynk albo witamina C.Artykuł partnera

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Damian Sieczkowski
Damian Sieczkowski
Redaktor zestawinie.pl
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY