Strona głównaDom i ogródKosiarkiKtóra kosiarka samojezdna jest najlepsza? Ranking 2024

Która kosiarka samojezdna jest najlepsza? Ranking 2024

Kosiarka samojezdna – co to takiego?

Kosiarka samojezdna bywa nazywana również robotem koszącym lub kosiarką robotem. Jest to swojego rodzaju odpowiednik robotów sprzątających, czyli odkurzaczy i mopów automatycznych. Kosiarka samojezdna – jak wskazuje na to jej nazwa – nie wymaga prowadzenia przez użytkownika. Samodzielnie przemieszcza się po trawniku, ścinając trawę tak, jak została do tego zaprogramowana.

Szukasz innego typu kosiarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Kosiarka samojezdna ranking:

Ranking kosiarek samojezdnych to zestawienie robotów koszących odpowiednich do ogrodów o różnej powierzchni. Poszczególne z przedstawionych modeli mają także inny sposób sterowania i obsługi oraz różne funkcje, dzięki czemu dopasowują się do potrzeb każdego użytkownika.

1. Kosiarka samojezdna WORX Landroid L2000

WORX Landroid L2000



WORX Landroid L2000 WR155E to robot odpowiedni do koszenia trawników o powierzchni nawet do 2000 m². Urządzenie kosi i mulczuje. Dobrze radzi sobie w przewężeniach czy na zboczach. Jest sterowane z poziomu aplikacji, w której można ustalić grafik koszenia z wyprzedzeniem.

Produkt został wyposażony w czujniki, które blokują ostrza w momencie uniesienia kosiarki. Sprzęt oferuje regulację wysokości cięcia na poziomie od 30 do 60 mm. Jego szerokość cięcia wynosi natomiast 22 cm. Model radzi sobie z nachyleniem terenu do 35%. Posiada obudowę z tworzywa, która spełnia standardy ochrony IPX4.

Urządzenie zostało wyposażone w specjalne wysunięte ostrza, które przycinają trawnik do 4 cm od krawędzi. Dzięki inteligentnej nawigacji robot pracuje też szybciej, łatwiej odnajdując drogę w wąskich przejściach. Sprzęt pozwala korzystać z gotowego harmonogramu koszenia Noesis, ustalanego na podstawie rzeczywistego wzrostu trawy danym ogrodzie.

Produkt jest chroniony przed czynnikami atmosferycznymi za sprawą czujnika deszczu. Posiada dyskretną stację ładującą. Korzysta z silnika bezszczotkowego, który gwarantuje cichą pracę.

Model posiada baterię o pojemności 5 Ah, która pozwala mu na pracę do 240 minut. Urządzenie samo wraca także do stacji ładującej, gdy traci moc. Dodatkowym atutem sprzętu jest blokada z poziomu aplikacji na kod PIN, która zabezpiecza produkt przed kradzieżą.

Kosiarka jest wyposażona w wyświetlacz LCD. W zestawie z nią użytkownik otrzymuje także przewód ograniczający o długości 250 m, 340 sztuk szpili do przewodu i inne akcesoria montażowe.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Ma wysoką cenę.
+ Wydajnie pracuje. – Nie jest odporna na wodę – nie kosi mokrej trawy.
+ Ma mocny akumulator.  
+ Dobrze kosi przy krawędziach (choć według opinii nie jest to deklarowane 4 cm).  

2. Kosiarka samojezdna NAC RLM800-NG

NAC RLM800-NG



Kosiarka samojezdna NAC RLM800-NG to urządzenie o mocy 85 W, wyposażone w akumulator pozwalający na wykoszenie 135 m2 trawy na jednym ładowaniu. Produkt posiada funkcję ochrony przed kradzieżą. Dzięki mulczowaniu pozwala zapomnieć o konieczności zbierania i wywożenia lub kompostowania ściętej trawy. Robot koszący ma ergonomiczny kształt i ładnie się prezentuje.

Atutem urządzenia jest obecność stacji dokującej, do której robot powraca samoczynnie w celu naładowania akumulatora. Pełne ładowanie trwa około 45 minut i pozwala na 60 – 90 minut ciągłej pracy. Produkt jest łatwy w obsłudze i zaprogramowaniu. Posiada czujnik deszczu, podniesienia, prowadzenia i napotkania przeszkody. Kosiarka zalecana jest do obszarów nieprzekraczających 800 m2.

Urządzenie zostało wyposażone w trzy noże obrotowe. Dysponuje funkcją regulacji wysokości koszenia. Posiada wyświetlacz. Nie jest sterowane pilotem ani telefonem. Ma natomiast wbudowaną blokadę na kod PIN.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada opcji sterowania zdalnego.
+ Pracuje dokładnie i precyzyjnie.  
+ Posiada ochronę przed kradzieżą.  

3. Kosiarka samojezdna NAC RLM1800G2-T

NAC RLM1800G2-T



NAC RLM1800G2-T to kosiarka samojezdna dedykowana trawnikom o powierzchni 1500 – 1800 m2. Urządzenie wyposażono w wytrzymały silnik bezszczotkowy oraz system sterowania smartfonem poprzez Wi-Fi. Robot posiada funkcję ustalania harmonogramu pracy. Jego szerokość koszenia to 21 cm. Model może być obsługiwany poprzez panel dotykowy lub aplikację.

Kosiarka automatyczna NAC RLM1800G2-T wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i cichą pracą. Urządzenie jest zasilane akumulatorem litowo-jonowym, którego ładowanie zajmuje od 60 do 90 minut. Robot wraca do stacji dokującej samodzielnie, kiedy jego bateria jest na wyczerpaniu.

Kosiarka posiada funkcję ochrony przed kradzieżą, funkcję mulczowania trawy oraz system czujników – deszczu, podnoszenia, wykrywania przeszkód i przechyłu. Urządzenie wyposażono także w wyświetlacz LCD i zabezpieczenie silnika przed przeciążeniem. Robot można wyłączyć również awaryjnie, dzięki przyciskowi STOP.

Model pracuje w oparciu o trzy noże obrotowe. Oferuje regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 55 mm, a także wybór trybu pracy – automat, jazdę prosto lub jazdę po okręgu. Obudowa robota to tworzywo sztuczne. Urządzenie może pracować na terenie pochylonym o maksymalnie 30 stopni. Produkt posiada certyfikat IPX3. Pracuje na jednym ładowaniu do 60 minut.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Jest sprzedawana w zestawie z krótkim drutem obrysowym – w stosunku do dedykowanej powierzchni pracy.
+ Może być sterowana zdalnie.  
+ Posiada zabezpieczenie w postaci kodu PIN.  
+ Sprawdza się w dużym ogrodzie.  

4. Kosiarka samojezdna NAC RLM1500G2-NG

Kosiarka samojezdna NAC RLM1500G2-NG



NAC RLM1500G2-NG to kosiarka samojezdna przeznaczona do pielęgnacji trawników o powierzchni maksymalnie 1500 m2. Urządzenie nie posiada funkcji zdalnego sterowania. Jego szerokość koszenia to 24 cm. Produkt polecany jest osobom poszukującym prostego i łatwego w obsłudze sprzętu koszącego.

Model RLM1500G2-NG wyróżnia się kompaktowym kształtem, który pozwala na zwinne poruszanie się po skomplikowanych ogrodach z ciasnymi przejazdami. Robot może pracować przy nachyleniu terenu do 30%. Urządzenie jest bardzo wydajne – posiada akumulator o pojemności 4000 Ah, zdolny do pracy nawet przez 90 minut. Kiedy poziom baterii jest niski, kosiarka samodzielnie wraca do stacji dokującej. Czas jej pełnego ładowania to 60 minut.

Robot koszący NAC oferuje możliwość ustawienia wysokości koszenia w zakresie od 25 do 65 mm. Urządzenie wyposażono w czujnik przeszkód, czujnik deszczu oraz czujnik podniesienia. Chociaż czujnik deszczu można wyłączyć, to nie jest to zalecane – nie powinno się kosić trawy podczas opadów. Kosiarka jest zabezpieczona także przed kradzieżą lub przypadkowym uruchomieniem przy pomocy hasła.

Urządzenie posiada praktyczne gumowe koła. Jego obudowa to tworzywo sztuczne. Model został wyposażony w wyświetlacz. Posiada certyfikat IPX4.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest wydajne – posiada mocny akumulator. – Nie posiada funkcji harmonogramu pracy.
+ Doskonale ścina trawę – nie wyrywa jej. – Negatywne opinie dotyczą stacji dokującej, która wymaga częstego czyszczenia.
+ Posiada czujniki niezbędne dla bezpiecznej pracy.  
+ Ma korzystną cenę.  

5. Kosiarka samojezdna NAC RLM1000-DY

NAC RLM1000-DY



NAC RLM1000-DYNAC to model ze sterowaniem Wi-Fi/Bluetooth, przeznaczony do ogrodów o skomplikowanym układzie, z wąskimi przejazdami. Urządzenie pracuje w sposób cykliczny, który można zaprogramować zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Produkt posiada wbudowany wyświetlacz ułatwiający obsługę. Jest też wydajny za sprawą akumulatora Li-Ion o pojemności 4 Ah.

Robot nadaje się do ogrodów o powierzchni maksymalnie 1000 m2 i nachyleniu terenu do 35%. Samoczynnie wraca do stacji dokującej, a do pełna ładuje się w około 180 minut. Sprzęt wykorzystuje system cięcia zbudowany z 3 obrotowych noży. Oferuje także opcję wyboru wysokości koszenia w zakresie od 20 mm do 60 mm.

Model wyposażono w szereg czujników wpływających na jakość pracy i bezpieczeństwo, w tym czujnik przeszkody, czujnik podniesienia i czujnik deszczu. Kosiarka posiada także blokadę PIN. Atutem urządzenia są elastyczne, gumowe koła odpowiednie na różne podłoża i oczywiście możliwość sterowania pracą robota koszącego za pośrednictwem aplikacji.

Zalety: Wady:
+ Nadaje się do dużych trawników. – Ma niezbyt nowoczesny design.
+ Jest sterowana z poziomu aplikacji. – Negatywne opinie dotyczą głównie trudności związanych z relacjami na linii klient-producent.
+ Posiada korzystny stosunek ceny do jakości.  

6. Kosiarka samojezdna Bosch Indego S500

Bosch Indego S500 06008B0202



Bosch Indego S 500 to robot z funkcją LogiCut, która pozwala wykonywać cyfrowe mapy koszonego trawnika. Dzięki temu urządzenie pracuje dokładniej i w bardziej przemyślany sposób, przycinając trawę nawet przy ogrodzeniu. Za sprawą funkcji MultiArea kosiarka pozwala na zaprogramowanie koszenia trzech różnych płaszczyzn. Model nadaje się do ogrodów o powierzchni nie większej niż 500 metrów kwadratowych (łącznie).

Urządzenie posiada wymienną, wbudowaną baterię. Samoczynnie wraca do stacji ładującej. Może pracować bez przerwy przez około 60 minut. Kosiarkę wyposażono w bezszczotkowy silnik, który wyróżnia się niezawodną pracą. Model posiada też regulację wysokości cięcia w zakresie 30 – 50 mm. Radzi sobie z nachyleniem terenu do 27 stopni.

Robot posiada funkcję mulczowania i programowania (harmonogram koszenia). Nie jest sterowany przez WiFi. Dysponuje czujnikiem deszczu i czujnikiem wykrywania przeszkody. Posiada blokadę PIN.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Negatywne opinie dotyczą zapychających się przednich kół urządzenia.
+ Radzi sobie w wąskich przejściach.  
+ Kosi najlepiej w trybie ręcznym.  
+ Posiada blokadę na PIN.  

7. Kosiarka samojezdna Gardena SILENO Minimo 500

Gardena SILENO minimo 500



Gardena SILENO Minimo 500 to robot do niewielkich trawników o powierzchni nie większej niż 500 m2. Urządzenie łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth i jest sterowane z poziomu aplikacji. Model sam układa harmonogram pracy i kosi trawę właściwie bezobsługowo.

Sprzęt charakteryzuje się cichą pracą, nieprzekraczającą 57 dB. Posiada funkcję Corridor Cut, która przeprowadza kosiarkę przez wąskie przejazdy o szerokości zaledwie 60 cm. Za sprawą funkcji Sensor Control model dostosowuje tryb pracy do tempa wzrostu trawy, działając najwydajniej jak to możliwe. Urządzenie może pracować w trakcie deszczu. Nie uruchomi się jednak na oszronionym podłożu. Sprzęt radzi sobie z nachyleniem do 35 procent. Przy niskim poziomie baterii samoczynnie powróci do stacji ładującej.

Robot nie posiada wyświetlacza. Ładuje się do pełna w 75 minut i tyle samo może pracować na pełnym ładowaniu. Urządzenie oferuje regulację wysokości koszenia w zakresie 20 – 45 mm. Jego szerokość koszenia wynosi 16 cm. Kosiarka posiada blokadę na PIN, czujnik podnoszenia i przechylenia.

Zalety: Wady:
+ Bardzo cicho pracuje. – Nadaje się tylko do małych trawników.
+ Jest prosta w obsłudze i montażu.  
+ Posiada blokadę PIN.  
+ Jest sterowana z poziomu aplikacji.  

8. Kosiarka samojezdna Worx Landroid WR141E

Worx Landroid WR141E



Worx Landroid WR141E M500 to kosiarka zdalnie sterowana z poziomu aplikacji. Urządzenie nadaje się do trawników o powierzchni do 500 m2. Posiada niezbędne czujniki, aby móc pracować niemal bezobsługowo. To między innymi czujnik podnoszenia i deszczu, a także wbudowany alarm.

Model dobrze radzi sobie w ciasnych przejściach. Dzięki funkcji AIA „uczy się” trawnika swojego właściciela. Dostosowuje swoją pracę do zmiennych warunków, które mają wpływ na tempo wzrostu trawy. Informacje na ten temat pozyskuje z opatentowanej chmury obliczeniowej Noesis. Sprzęt aktualizuje się automatycznie i zdalnie.

Robot został wyposażony w wydajny akumulator zdolny do ciągłej pracy przez 50 minut, a ładujący się do pełna w około 90 minut. Sprzęt oferuje regulację wysokości koszenia na 4 poziomach i długości od 3 do 6 cm. 

Zalety: Wady:
+ Posiada wszystkie niezbędne zabezpieczenia – Nadaje się do niewielkich trawników.
+ Jest obsługiwana z poziomu aplikacji.  
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Posiada zabezpieczenie PIN.  

9. Kosiarka samojezdna Gardena SILENO City 400

Gardena SILENO city 400



Gardena Sileno City 400 samodzielnie kosi trawę i ładuje swój akumulator. Posiada funkcję mulczowania, dlatego nie wymaga od użytkownika grabienia trawnika. Sprzęt jest bardzo cichy i energooszczędny. Zgodnie z deklaracją producenta, zużywa tylko 3 kWh miesięcznie.

Model Sileno City 400 przeznaczony jest do małych trawników o powierzchni nie większej niż 400 metrów. Kosiarka radzi sobie z nachyleniem terenu do 25% oraz z wąskimi przejściami do 60 cm szerokości.

Sprzęt wykorzystuje funkcję SensorCut, co oznacza, że nie pozostawia po sobie pasów trawy przy obrzeżach. Jest sterowany za pośrednictwem Bluetooth. Posiada też praktyczny panel sterowania z wyświetlaczem. Urządzenie wyposażono w obrotowe tylne koło i blokadę PIN.

Model posiada czujnik unoszenia i nachylenia. Jest wodoodporny, co pozwala mu pracować w trakcie deszczu, a także umożliwia mycie obudowy wężem ogrodowym. Kosiarka oferuje regulację wysokości koszenia w przedziale od 2 do 5 cm. Jej atutem jest też zwiększający bezpieczeństwo przycisk STOP, który natychmiastowo zatrzymuje pracę urządzenia.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest solidnie wykonane. – Zatrzymuje się przed zbyt wysoką trawą – nie kosi jej.
+ Bardzo cicho pracuje – Negatywne opinie dotyczą algorytmu pracy kosiarki.
+ Dobrze kosi trawę w narożnikach.  
+ Jest sterowane aplikacją.  

10. Kosiarka samojezdna Honda Hrm520 Miimo 520

Honda Hrm520 Miimo 520



Honda Miimo HRM520 to sprzęt dla najbardziej wymagających. Urządzenie jest na tyle ciche, że może pracować nawet nocą. Do stacji dokującej wraca automatycznie, a po naładowaniu kontynuuje koszenie. Szerokość pracy tego modelu to 22 cm. Sprzęt nadaje się do trawników o powierzchni nawet 3000 m².

Robot oferuje możliwość skonfigurowania 5 stref koszenia. Posiada także regulację wysokości koszenia w przedziale od 2 do 6 cm. Jest zabezpieczony kodem PIN. Może pracować w trakcie deszczu, a jego bateria umożliwia ciągłe koszenie nawet przez 90 minut.

Kosiarka dysponuje mocą 25 W. Zatrzymuje się po wykryciu w pobliżu obecności osoby lub zwierzęcia. Posiada funkcję mulczowania. Jej głośność pracy nie przekracza 70dB.

Zalety: Wady:
+ Kosiarka pracuje cicho i stosunkowo szybko porusza się po trawniku. – Jest bardzo droga.
+ Nadaje się do bardzo rozległych trawników.  
+ Omija przeszkody.  
+ Posiada blokadę PIN.  

Kosiarka samojezdna – jak wybrać?

Dobra kosiarka samojezdna to przede wszystkim urządzenie dobrane odpowiednio do posiadanego przez nas trawnika – jego wielkości, ukształtowania i struktury. Dopiero później należy uwzględnić w swoich kryteriach cechy, które wpływają na komfort jej użytkowania. Co należy zatem przeanalizować, podczas wybierania robota koszącego?

  • powierzchnia strzyżenia – jest to informacja o wydajności robota, mówiąca na jakiej powierzchni trawnika będzie on najbardziej efektywny. Aby ją określić, musimy dokładnie zmierzyć swój ogród, a następnie potraktować uzyskany wynik jako niezbędne minimum, z którym urządzenie musi być w stanie sobie poradzić.
  • akumulator – w tym przypadku interesuje nas czas pracy akumulatora oraz czas jego pełnego ładowania. Urządzenia tego typu działają zazwyczaj przez około 45 – 100 minut, po czym muszą wrócić do stacji ładującej, aby uzupełnić energię. Im większy trawnik posiadamy, tym mocniejszy akumulator powinien posiadać nasz robot koszący. Nie bez znaczenia będzie także czas ładowania baterii, trwający zazwyczaj od jednej do trzech godzin.
  • programowanie – zaprogramowanie pracy robota koszącego może być mniej lub bardziej intuicyjne. Niektóre modele będą wymagały wprowadzenia różnych danych, między innymi dokładnych wymiarów trawnika. Inne samodzielnie przeskanują cały ogród i stworzą gotowy harmonogram pracy, który uwzględni zarówno regularne koszenie, jak i czas na ładowanie akumulatora.
  • czujnik deszczu – nawet jeśli kosiarka samojezdna jest wodoodporna, w przypadku większości urządzeń koszenie trawy w trakcie deszczu będzie zupełnie nieefektywne, ponieważ mokre źdźbła pochylają się ku ziemi. Warto wybierać zatem roboty z czujnikami deszczu, które wykrywając pogorszenie pogody, samodzielnie wracają do stacji dokującej i czekają na poprawę aury.
  • sposób sterowania – roboty koszące mogą być obsługiwane manualnie za pomocą przycisków czy panelu dotykowego. Nowoczesne modele zapewnią jednak również możliwość sterowania zdalnego – poprzez pilota lub aplikację w telefonie.
  • kąt nachylenia – jeśli jesteśmy posiadaczami pagórkowatego trawnika, kąt nachylenia, przy którym kosiarka jest w stanie pracować będzie dla nas niezwykle ważny. W przypadku droższych, nowocześniejszych modelów wzniesienia nie powinny być przeszkodą. Istnieją jednak roboty, dla których maksymalny kąt nachylenia to 25 stopni.
  • czujnik przeszkód/kolizyjny – czujnik wykrywający przeszkodę jest niezbędny w każdym ogrodzie, gdzie poza trawnikiem mamy do czynienia również z drzewami, kwiatami czy innymi dekoracjami.
  • regulacja wysokości koszenia – dzięki tej opcji robot może pracować częściej lub rzadziej, w zależności od tego, jaką długość trawnika pragniemy utrzymywać.
  • czujnik podniesienia – to funkcja ważna ze względów bezpieczeństwa. Wyposażony w nią robot natychmiast wstrzyma swoją pracę, jeśli zostanie podniesiony z trawnika.
  • zabezpieczenia – robot koszący to kosztowne urządzenie. Jeśli planujemy przeznaczyć na niego sporą kwotę, korzystne może okazać się postawienie na model zabezpieczony przed kradzieżą przy pomocy blokady na kod PIN.
  • funkcje dodatkowe – im nowocześniejszy robot koszący, tym więcej dodatkowych funkcji nam zaoferuje. Najcenniejsze z nich to: funkcja automatycznego ładowania, funkcja mulczowania oraz czujnik wysokiej trawy.

Podsumowanie

Kosiarki samojezdne są znacznie kosztowniejsze niż kosiarki spalinowe czy elektryczne. Wysoka cena wynika z zaawansowania technologicznego, które pozwala robotom koszącym na niemal bezobsługową pracę. Za komfort cieszenia się idealnie przystrzyżonym trawnikiem bez żadnego wysiłku musimy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańszy model kupimy za około 1200 zł, a najdroższy nawet za około 65 000 zł.

Kosiarka samojezdna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd